Gå til innhold
Hundesonen.no

Fremgangsmåter til utvalgte "triks"


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Tenkte å lære Mona noen nye triks, bare for skoj. Gjerne ting som kan passe inn i freestylelignende øvelser og momenter. Ikke at vi skal starte med det, men som sagt for gøy. Og da trenger man kreative Hundesonenhjernen til hjelp :D

Tenkte f. eks å trene på at hun skal gå i vanlig marsj, og så at hun strekker frem ett og ett frambein mens hun går (de som har sett hester gjøre denne øvelsen skjønner hva jeg mener). Vil dette være vanskelig å trene inn? Eksempelvis, hvordan? :ahappy: Hun er klikkerklok, og jeg kan nok overføre en target fra bakken opp til noe som kan holdes i hånda og lede henne med det. Tror det er enklere enn å trene med godbit.

Bukke/lekestilling - forslag til fremgangsmåte?

Det er ikke nødvendig at alt blir perfekt, vi kan godt prøve oss frem litt :yes:

Hun kan snurre rundt, det lære jeg inn med shaping/godbit (ja, fy meg - jeg blandet!).

Ellers noen tips til enkle eller morsomme triks?

Skrevet
Bukke/lekestilling - forslag til fremgangsmåte?

Jeg tror jeg leste i Hudesport en gang at man skulle klikke når hunden strakk etter at den reiste seg. (når den sover eller har vært i kurven sin) Jeg vet ikke hvor godt det virker.. Tar sikkert litt lang tid..

Skrevet

Ja, ser for meg det jeg også. Ser ikke helt for meg at jeg har godbiter tilgjengelig så ofte jeg hadde trengt for å klare å forsterke det frem til en øvelse, hehe..

Ja, det er en irsk ulvehund forresten. Så slalom mellom beina er ikke det første vi har tenkt å teste :ahappy:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg klikket det fram på 2-3minutter.

Hadde muligens litt flax.

Når jeg skulle bynne å trene passet jeg på at han lå våken og kjedet seg litt, så stilte jeg meg bare opp på gulvet. Når han reiste seg for å se om jeg hadde tenkt på å finne på noe morro så var jeg klar og klikket når han strekte seg for over.

Tror at siden jeg avbrøt han før hen var ferdig å strekke seg så begynte han på nytt å strekke.

Dermed nytt klikk.

Så tok han på seg "tenke utrykket" og stod bom i ro i ca20 sekunder så bukket han :ahappy:

Som sagt tror jeg at jeg hadde litt flaks, men kanskje jeg har vært litt til hjelp :lol:

Vis du går inn på youtube.com og søker på "hund freestyle" så er det noen korte filmsnutter som viser hvordan man lærer hunden noen triks.

Guest Per Olav
Skrevet

Jeg har satt sammen noen klipp fra Veronika's trening av Natali. Kanskje de kan inspirere?

Skrevet

hva med "Bang!/Pang!" Og hunden legger seg ned og leker død?

'hvordan jeg lærte zorba det:

Pekte på hann akkurat som jeg hadde en pistol i hånda og så BANG!

Første gangen jeg gjorde det ba jeg hann og å legge seg ned, og når hann lå heeelt i ro så jeg BANG! og godbit.

Dette gjentokk jeg flere ganger, nå kan jeg si bang! og peke på hann og han "er skadet" og detter sakte sammen, og til slutt ligger hann helt "død" '

Skrevet

Jeg lærte ask bukk ved at jeg klikket like før han la seg, før han fikk rompa i bakken. Gikk kjapt, tre-fire økter så satt det. :ahappy: Forutsetter at du har en hund med foroverdekk og ikke en som smeller i bakken, men er litt treg.

Ellers kan du bruke rygg, ved å klikke for hver bevegelse hunden gjør bakover til og begynne med også øke kravene når den skjønner hva du vil.

Skjønner at det er litt vanskelig med en så stor hund :ahappy:

Skrevet

Jeg lærte Tassen å bukke ved å holde hånden under magen hans mens jeg førte hodet mot bakken. Etter noen ganger tok han pointet (:

Skrevet

Noe jeg synes var ganske morsomt, og forsåvidt barnslig: jeg lærte Casper å lukte seg under halen når jeg spurte om han hadde prompet. Innlæringen foregikk slik: jeg smurte litt av en gammel leppepomade/krem under halen/rett under "hullet" (*host*), og siden han var nysgjerrig på hva det var for noe, snuste han seg selvsagt bak. Da klikket jeg. Fikk jo mange repetisjoner på kort tid, for han ble jo ikke ferdig med å snuse med det første. Etterhvert forsøkte jeg å ikke smøre noe på, bare late som jeg gjorde det, og klikket når han snuste seg bak. Han tok jo ting lynende raskt, da, så det tok vel ikke lange tiden før han snuste seg bak på kommando. Det som er vanskelig er selve atferden "å få de til å snuse seg bak", men det løste vi jo fint med litt krem/leppepomade. Etterhvert ble hunden forsterket av folk som lo når han gjorde det, og han syns det var veldig gøy å vise frem triks.

Jada, jada.. veldig barnslig, men ganske ufarlig, og rimelig enkelt! :ahappy:

Edit: må jo nevne det at Tulla ikke er så glup, så hun tar ikke det trikset sånn i alle fall. Prøvde å lære henne det på samme måte, men hun tror hun er så flink når hun står i ro og får påsmurt diverse og har liksom lært å ikke snuse/slikke etterpå. Så hun står helt i ro når jeg gjør det med henne.. dumme, snille hunden.. :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...