Gå til innhold
Hundesonen.no

Fremgangsmåter til utvalgte "triks"


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Tenkte å lære Mona noen nye triks, bare for skoj. Gjerne ting som kan passe inn i freestylelignende øvelser og momenter. Ikke at vi skal starte med det, men som sagt for gøy. Og da trenger man kreative Hundesonenhjernen til hjelp :D

Tenkte f. eks å trene på at hun skal gå i vanlig marsj, og så at hun strekker frem ett og ett frambein mens hun går (de som har sett hester gjøre denne øvelsen skjønner hva jeg mener). Vil dette være vanskelig å trene inn? Eksempelvis, hvordan? :ahappy: Hun er klikkerklok, og jeg kan nok overføre en target fra bakken opp til noe som kan holdes i hånda og lede henne med det. Tror det er enklere enn å trene med godbit.

Bukke/lekestilling - forslag til fremgangsmåte?

Det er ikke nødvendig at alt blir perfekt, vi kan godt prøve oss frem litt :yes:

Hun kan snurre rundt, det lære jeg inn med shaping/godbit (ja, fy meg - jeg blandet!).

Ellers noen tips til enkle eller morsomme triks?

Skrevet
Bukke/lekestilling - forslag til fremgangsmåte?

Jeg tror jeg leste i Hudesport en gang at man skulle klikke når hunden strakk etter at den reiste seg. (når den sover eller har vært i kurven sin) Jeg vet ikke hvor godt det virker.. Tar sikkert litt lang tid..

Skrevet

Ja, ser for meg det jeg også. Ser ikke helt for meg at jeg har godbiter tilgjengelig så ofte jeg hadde trengt for å klare å forsterke det frem til en øvelse, hehe..

Ja, det er en irsk ulvehund forresten. Så slalom mellom beina er ikke det første vi har tenkt å teste :ahappy:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg klikket det fram på 2-3minutter.

Hadde muligens litt flax.

Når jeg skulle bynne å trene passet jeg på at han lå våken og kjedet seg litt, så stilte jeg meg bare opp på gulvet. Når han reiste seg for å se om jeg hadde tenkt på å finne på noe morro så var jeg klar og klikket når han strekte seg for over.

Tror at siden jeg avbrøt han før hen var ferdig å strekke seg så begynte han på nytt å strekke.

Dermed nytt klikk.

Så tok han på seg "tenke utrykket" og stod bom i ro i ca20 sekunder så bukket han :ahappy:

Som sagt tror jeg at jeg hadde litt flaks, men kanskje jeg har vært litt til hjelp :lol:

Vis du går inn på youtube.com og søker på "hund freestyle" så er det noen korte filmsnutter som viser hvordan man lærer hunden noen triks.

Guest Per Olav
Skrevet

Jeg har satt sammen noen klipp fra Veronika's trening av Natali. Kanskje de kan inspirere?

Skrevet

hva med "Bang!/Pang!" Og hunden legger seg ned og leker død?

'hvordan jeg lærte zorba det:

Pekte på hann akkurat som jeg hadde en pistol i hånda og så BANG!

Første gangen jeg gjorde det ba jeg hann og å legge seg ned, og når hann lå heeelt i ro så jeg BANG! og godbit.

Dette gjentokk jeg flere ganger, nå kan jeg si bang! og peke på hann og han "er skadet" og detter sakte sammen, og til slutt ligger hann helt "død" '

Skrevet

Jeg lærte ask bukk ved at jeg klikket like før han la seg, før han fikk rompa i bakken. Gikk kjapt, tre-fire økter så satt det. :ahappy: Forutsetter at du har en hund med foroverdekk og ikke en som smeller i bakken, men er litt treg.

Ellers kan du bruke rygg, ved å klikke for hver bevegelse hunden gjør bakover til og begynne med også øke kravene når den skjønner hva du vil.

Skjønner at det er litt vanskelig med en så stor hund :ahappy:

Skrevet

Jeg lærte Tassen å bukke ved å holde hånden under magen hans mens jeg førte hodet mot bakken. Etter noen ganger tok han pointet (:

Skrevet

Noe jeg synes var ganske morsomt, og forsåvidt barnslig: jeg lærte Casper å lukte seg under halen når jeg spurte om han hadde prompet. Innlæringen foregikk slik: jeg smurte litt av en gammel leppepomade/krem under halen/rett under "hullet" (*host*), og siden han var nysgjerrig på hva det var for noe, snuste han seg selvsagt bak. Da klikket jeg. Fikk jo mange repetisjoner på kort tid, for han ble jo ikke ferdig med å snuse med det første. Etterhvert forsøkte jeg å ikke smøre noe på, bare late som jeg gjorde det, og klikket når han snuste seg bak. Han tok jo ting lynende raskt, da, så det tok vel ikke lange tiden før han snuste seg bak på kommando. Det som er vanskelig er selve atferden "å få de til å snuse seg bak", men det løste vi jo fint med litt krem/leppepomade. Etterhvert ble hunden forsterket av folk som lo når han gjorde det, og han syns det var veldig gøy å vise frem triks.

Jada, jada.. veldig barnslig, men ganske ufarlig, og rimelig enkelt! :ahappy:

Edit: må jo nevne det at Tulla ikke er så glup, så hun tar ikke det trikset sånn i alle fall. Prøvde å lære henne det på samme måte, men hun tror hun er så flink når hun står i ro og får påsmurt diverse og har liksom lært å ikke snuse/slikke etterpå. Så hun står helt i ro når jeg gjør det med henne.. dumme, snille hunden.. :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...