Gå til innhold
Hundesonen.no

Omregistrering SKK til NKK


Lillekrapyl

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har skjønt at jeg sender inn stamtavle og kjøpsavtale. Er det noe mere? Eller legger jeg bare disse to arkene i en konvolutt og sender inn?

Hvor lang tid tar det før hun er omregistrert?

På forhånd takk!

Skrevet

Ja, det holder med stamtavle og kjøpsavtale. Og så skriver du at du søker om omregistrering. I tillegg til adresse, kontaktnummer og alt slikt, skrev jeg ned medlemsnummeret mitt (NKK) i tillegg, men vet ikke om det er nødvendig.

Omregistreringtiden variererte på mine; 3 uker (januar -07) og 8 uker (oktober -07). Men så lenge du har papirene inne til registrering, (og du ikke har hatt hunden mer enn 6 mnd.) så kan du delta på utstillinger med det svenske reg.nummeret (Bare oppgi at hunden er under registrering). På valpeshow kan du stille uregistrert.

Skrevet

Stamtavle og kopi av kjøpekontrakten. Legg ved et lite notat at du ønsker å om.reg. Og adressen din.

Dette var det jeg gjorde. Et par dager senere fikk jeg regning, og i løpet av èn uke fikk jeg nytt reg.bevis i posten + det gamle.(Ble overrasket over at de gjorde det såfort).

EDIT; gjorde det for under ett år siden.

Skrevet

Sendte bare inn stamtavla og kjøpsavtalen. Men skrev utenpå konvolutten at det gjaldt omregistrering av hund.. Og adressen min står utenpå konvolutten (og på kjøpsavtalen).. Håper det går bra!

  • 3 weeks later...
Skrevet
Fikk beskjed om at jeg hadde glemt chip nummer.

Må jeg sende inn, eller går det an å ringe det inn?

Send en mail med det på til saksbehandler.. :ahappy: Det gjorde jeg, det gikk kjempefint!! Etter jeg hadde gjort det, sendte det søndag kveld, var papirene i posten på onsdagen! Helt super service!

Skrevet
Send en mail med det på til saksbehandler.. :ahappy: Det gjorde jeg, det gikk kjempefint! Etter jeg hadde gjort det, sendte det søndag kveld, var papirene i posten på onsdagen! Helt super service!

Da har jeg også sendt mail!

Fikk du svar på mailen?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hvor mye koster omregistrering fra skk til nkk? Jeg kan jo selvfølgelig prøve å finn det selv, men lenge leve latskapen :ahappy:

Skrevet
Da har jeg også sendt mail!

Fikk du svar på mailen?

Ja, jeg fikk svar på mailen.. :ahappy:

Ville regnet med svar, og hvis du ikke får svar, ville jeg spurt etter en bekreftelse på mottat mail.. :)

Det koster 530,-, tror jeg, hvis ikke noe har forandret seg..

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Fremdeles 530 ja!

Takk!

Da er det jo faktisk ganske dyrt å kjøpe hund i Sverige i fht. Norge. Valpeprisen er det sammen + toll og omregistrering. Jaja, hva gjør vi ikke for å få den rette valpen :ahappy:

Skrevet

Spesielt hvis man bor her i nord. :ahappy:

Men jeg så faktisk Labradorer til 11000 på finn.no i dag, så det er jo ikke mye forskjell. Labben ligger på 8500 SEK.

Skrevet
Takk!

Da er det jo faktisk ganske dyrt å kjøpe hund i Sverige i fht. Norge. Valpeprisen er det sammen + toll og omregistrering. Jaja, hva gjør vi ikke for å få den rette valpen :ahappy:

Hvor mye er tollen på?

Nå varierer det jo selvsagt fra rase til rase, men på labradoren må du som oftest betale litt mer i Norge enn i Sverige. Dessuten er det forskjell i valutakursen, så f.eks. 8500 SEK blir i underkant av 7200 NOK. Legger du til omregistreringa er du oppe i 7550, og da har du fremdeles et stykke opp til det de fleste labradorene koster i Norge (det ligger gjerne på 9000 nå, tror jeg).

Skrevet
Hvor mye er tollen på?

Nå varierer det jo selvsagt fra rase til rase, men på labradoren må du som oftest betale litt mer i Norge enn i Sverige. Dessuten er det forskjell i valutakursen, så f.eks. 8500 SEK blir i underkant av 7200 NOK. Legger du til omregistreringa er du oppe i 7550, og da har du fremdeles et stykke opp til det de fleste labradorene koster i Norge (det ligger gjerne på 9000 nå, tror jeg).

Man betaler ikke toll, men moms/mva, som er på 25% av hundens pris.

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Man betaler ikke toll, men moms/mva, som er på 25% av hundens pris.

Hehe ja gikk litt fort der. Man skal stoppe hos tollerne og da blir det toll :) Er ikke så greit å følge med på hva man selv skriver...

Skrevet
Hehe ja gikk litt fort der. Man skal stoppe hos tollerne og da blir det toll :) Er ikke så greit å følge med på hva man selv skriver...

Gikk ennå fortere nå tror jeg, for man skal stoppe hos tollerne og betale MOMS :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Gikk ennå fortere nå tror jeg, for man skal stoppe hos tollerne og betale MOMS :)

Hehe neida, nå var jeg med, skrev bare litt utydelig kanskje. Mente at jeg sist kobla toller = betale toll :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...