Gå til innhold
Hundesonen.no

Nok en gang V&H


Lilli

Recommended Posts

Er det forskjell på kjøtet som en får kjøpt i pølser enn det som er får i blokk?

Eg syns personleg at det i pølsene lukta helt annerledes, mykje meir blod og så lukter det rett og slett fjøs :)

Tingen er at min basenji har hatt diare i 3 dager no, og i dag tidlig spydde ho opptil fleire gonger(Det er helt frykteli når ho står på gulvet og ynker og hyler før ho brekk seg :) ) Veit ikkje om det var så lurt, men for at ho skulle få i seg litt mat så laga eg til ei skive med leverpostei, noko som til vanleg går ned på høykant, men no berre snusa ho på det og gjekk å la seg.(Åt den seinare heldigvis) Svært lite aktiv i dag, og har berre ligget å sovet

Grunnen til dette trur eg egentlig er at vi måtte skifte tørrfòr(kjøpt i dyrebutikk) i en hast pågrunn av misforståelse med levernadøren(hadde glømt å bestille :) ). Vi skifta då til ett fòr som heite Sensitive Digestion, og har fòra lite med dette, blanda litt sammen med det gamle tørrfòre og litt i kjøttet.

Men kan det vere kjøtet også som irriterer magen hennes? Evt er det noko spesielt vi kan gi ho så det blir fastere i magen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg bruker nr 33 og det ville overraske meg stort om innholdet endres når størrelsen på pakken endres.

Men kanksje ts har fått fra et dårlig parti? Kanskje har det vært frosset og tint mange ganger? Selv synes jeg ikke det lukter noe spesielt av pølsene i det hele tatt jeg da.

Men det trenger jo heller ikke å ha noe som helst med foret og gjøre. Det kan jo være et magevirus. Noe annet hun har fått i segsom ligger og irriterer magen f eks. Jeg tror jeg ville foret henne forsiktig på kylling og ris, men hvis det ikke er noen bedring snart så ta henne med til dyrlegen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ville ikke gitt verken V&H (de i sånn blå pølse er fullverdig fôr og skal vel egentlig ikke lukte noe særlig i det hele tatt) eller tørrfôr, hvis hun er syk. Lukter pølsa, så kast den. Da er den kanskje bedervet. La henne faste en dag, bare drikke vann. Gi henne kokt ris med litt fiskebolle i èn dag og så bland hennes vanlige fôr med fiskeboller og ris en dag eller to, før du begynner å fore normalt igjen. Innmat er kraftig kost og ikke noe for en som kaster opp.

EDIT: Diarè og oppkast gir fort uttørring. Det er viktig at hun får i seg nok vann. En ting til. V&H er ferskvare. Den skal spises opp mens den er halvtint eller dagen etter. Etter to dager i kjøleskapet ville jeg kastet resten. Særlig hvis det er snakk om hunder med sensitiv mage. Kylling er ikke spesiellt skånsomt for magen hvis hunden er syk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen hunder får diare av V&H, mens andre (som mine) får lite, fast og fin avføring.

Gi henne Zoolac i tillegg til fiskeboller og ris. Kjøp gjerne skånefor på boks hos veterinær også. Tror det er Eukanuba som har en type som er veldig fin. Mulig den kan fås kjøpt i dyrebutikk.

Blir hun ikke bedre i løpet av noen dager, så dra til vet og få tatt noen prøver. Kanskje er det en mage/tarmkatarr som må kureres ved hjelp av medisinering.

God bedring til Basenjifrøkna. :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hun gått bra på V&H før?

Jeg hadde samme problemet med min en peroide, og dro henne med til dyrlegen, fikk lettfordøyelig tørrfor og noen piller for magen..

Vet'n lufta det også at det kanskje kunne være lett forallergi..

Jeg hadde begynt å fore halvt om halvt rc og V&H noen uker før.. Jeg også trodde det var V&H'en, men det viste se at det var RC'en i steden..

Nå spiser min bare V&H + anned rått, og hvis hu får tørrfor spruter det ut i andre enden..

Men jeg hadde også dratt til vet om det ikke blir bedre.. heller en tur for mye enn en tur for lite sier nå jeg :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ho har fått kjøtt fra ho var kvalp(hos oppdretter) så var det stopp ett par måneder då ho var i en prøveheim, og tilbake hos oppdretter måtte dei feite ho opp og då fekk ho ete seg mett på kjøtt kvar dag til ho hadde gått opp en kg og litt til. Ingen problem i det heile tatt med magen!

Og då ho kom til oss fekk ho den første måneden kjøtt fra blokk(aner ikkje kva nr. det var, men det var fisk i)og det gjekk jo bra. Det gjekk gale no då vi bytta tørrfòr og vi samtidig kjøpte nytt kjøtt(blå pølser).

Etter å ha prøvd litt kylling i går kveld så hadde ho fin, fast avføring på kveldsturen! Men så blei vi vekt i dag tidlig kl 5 av sår klynking. Vi MÅTTE ut og der var det nesten berre brunt vatn som kom ut.

Så fekk ho litt kylling i dag tidlig, og no i kveld fekk ho etter råd fra oppdretter litt kjøt og masse ris...ingen avføring resten av dagen, så får sjå kor det går i kveld og i morga tidlig.

Blir ikkje det bedre i morga så tar eg kontakt med en veterinær, skal nok få orden på det;)

Ho drikk forresten som normalt(eller iallefall nok) og tisser som normalt, så uttørking trur ikkje eg er eit problem. Men ho har som sagt ikkje diare heile dagen heller...merkelige greier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det er fisk i V&H så er det nr 25 hun har fått..

Jeg tipper enten en magebakterie, eller at det er tørrforet hun reagere på.. Det kan jo sitte i litt..

Min hadde normal avføring noen dger, og blaut suppe andre dager (som regel på natta) Almentilstanden var bra som aldrig før, og hu var i super form, og spiste godt..

Men det lønnes seg nok å ta en telefon til vet'n hvis det ikke ordner seg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...