Gå til innhold
Hundesonen.no

ny med klikker


ms.dyrego

Recommended Posts

Skrevet

Har tidligere brukt bare godbiter under trening, men skal nå begyne å ta siktet mer mot lydighet i konkuranseform og det tok ikke mange treningsøktene før jeg skjønte at jeg ble for upresis når jeg skulle belønne/rose.

Har nå holdt på med å lære han at det kommer en godbit hvergang jeg klikker.

Men nå (dag3) virker det som om han tror det betyr sitt. Hver gang jeg trykker så setter han seg på stede. Og siden jeg har trykket må jeg jo gi ham belløning.

Noen som har tips om hvordan jeg skal lære han at "klikk" betyr at han gjør noe som er riktig.

Skrevet

Hva har han gjort mens du har klikket da? Pass på å klikke for masse forskjellige ting sånn at klikkeren ikke blir koblet til bare en spesiell atferd.

Ellers kan det jo hende at du har en sånn hund som er vant til å sette seg for å få godbit? Og når du da klikker, skjønner hunden at godbiten er på vei, så han setter seg ned som han er vant til å gjøre før godbiten kommer? I så fall ville jeg enkelt ha løst ham ut - kast godbiten opp i lufta, langs bakken eller rekk den fram så han blir nødt til å reise seg for å den.

Skrevet

Har prøvd å klikke når han gjør forskjellige ting som fortjener belønning(bærer ting i munnen, ligger, gir "kose labb" osv.). Så langt har han plasert rumpa rett i bakken eller satt seg opp, men for 10minutter siden tror jeg vi hadde et gjennombrudd. Jeg fikk ham til å stå og se på meg så klikket jeg og kastet godbiten med det samme under ham, så han måtte bli stående.

Er det riktig måte å gjøre det på?

Tror du har rett i at jeg har lært han at den beste måten å tigge på er å sitte.

Vis det er noen som vil dele litt på klikker erfaringer, uansett hva, så vær så snille å dele det med meg/oss :)

Skrevet
Jeg fikk ham til å stå og se på meg så klikket jeg og kastet godbiten med det samme under ham, så han måtte bli stående.

Er det riktig måte å gjøre det på?

Joda, syns det høres riktig ut :-)

En tommelfingerregel kan være at du belønner hunden i posisjonen når du trener på Bli-momenter. Og du belønner hunden ut av posisjonen når du vil ha hunden til å gjøre en ny repetisjon. Alltid greit å ha et bevisst forhold til hvordan man belønner hunden.

Ellers er det lurt å lære hunden Doggi-zen (du finner artikler om DZ på Canis). Da lærer du hunden forståelsen av et fri-signal (f.eks værsågod), samtidig som du lærer hunden selvbeherskelse (tåle forstyrrelse mens den jobber). DZ-prinsippet er også et meget effektivt verktøy for å kvalitessikre hele øvelser når dere er kommet et stykke på vei i lydighetstreninga. Les mer om dette i Morten Egtvedts blogg, på Canis.no eller les boka "Lydighetstrening, teori og praksis" av Køste&Egtvedt

Tips om klikkertrening? Hmm...

Hvis hovedmålet er å lære deg klikkertreningsprinsippene, så fall aldri for fristelsen å hjelpe hunden. Ta heller ei kort pause, og prøv på nytt med litt enklere kriterier. Hunden skal til enhver tid være den aktive som tester og prøver seg frem. Du skal kun gi den beskjed (med klikkeren) om adferden lønte seg eller ikke :heart: Og (dette gjelder generelt, klikker eller ei) man driver aldri nyinnlæring på steder med forstyrrelse. Hjemme, på et stille rom, er beste sted for all nyinnlæring slik at hunden kan konsentrere seg om jobben sin. Er du flink på dette punktet, vil du oppleve at klikkertrening er en meget effektiv metode!

Masse tips om klikkertrening jeg kunne gitt, men du får heller spørre om noe konkret -hvis ikke blir jeg vel aldri ferdig :D

Jo! Et par tips til i farta:

Siden du sikter deg inn mot lydighetsprogrammet, så vil du nok ha stort utbytte av å jobbe systematisk, ikke bare kjøre "vill-west-klikking" uten mål og mening. Canis har utviklet et treningsprogram som skal hjelpe klikketreneren til å jobbe mest mulig målrettet. Da er grunnferdighetene naturlig å jobbe mest med: http://hundetrening.blogspot.com/search?q=grunnferdigheter

Fanny Gott (tidl. canis) har skrevet en artikkkel om det å sette ting i system (skrevet for hundetrenere som ønsker å jobbe målrettet): http://www.klickerklok.se/kontroll-pa-galenskapen.php (du finner ellers veldig mye bra om klikkertrening på denne hjemmesiden)

*Dobbelpost, bruk redigeringsfunksjonen. Mod Miriam*

Skrevet

Lurt å "forske" litt, særlig fordi det er en del feller. Jeg ser det på ene hunden her, som jeg forsøksvis klikkertrener lydighet med (det går ikke "hele veien" i hverdagen, for å si det sånn...), at dersom vi henger oss litt opp i et moment, blir den veldig begeistret for det :heart:

Så det gjelder å kjøre variasjon, men med en PLAN... og balansere det. Da kan det være lurt å lese seg litt opp av de som har gått veien før deg. Det er også noe med det å klikke for noe de gjør... og faktisk få hunden til å "tenke etter" og sette det i system... at den blir bevisst på å tilby nye atferder også, som kan bli litt mye på en gang når en sjøl som menneske også sliter med å henge med... og kanskje, som Belgerac sier, blir litt for aktiv selv ("jeg fikk ham til å stå og se på meg", skriver du, mens det bør være hunden som oppdager at "jeg fikk henne til å belønne meg når jeg gjorde slik eller sånn").

Skrevet
Så det gjelder å kjøre variasjon, men med en PLAN... og balansere det.

Yes! Balanse er et viktig stikkord, for det jeg også har erfart er at hunden får litt "dilla" på enkelte øvelser.

Nå har jeg eksperimentert såpass lenge med klikkertrening, at nå TØR jeg å slutte å forsterke enkelte øvelser hvis jeg syns tilbud av adferder blir litt ensporet. Før turte jeg ikke slutte å belønne noesomhelst, i redsel for at hunden skulle glemme øvelsen. Men, det gjør de vitterlig ikke :D Momenter man slukker ut for en periode er relativt enkle å få frem igjen på et senere tidspunkt - alt avhengig av hvor grundig de er befestet i hundens nervesystem (les bl.a om "flyt"-adferder i Mortens blogg). "Sitt foran fører" er jo en typisk sånn adferd man fort får flyt på, og som man med stor fordel kan ta en lengre pause fra, bare for å få frem andre adferder. Tør du å slutte å belønne sitt? :heart: Da MÅ hunden etterhvert finne på noe annet. Og er du observant, finner du fort både ett og annet å klikke for :D

Skrevet

Takk takk for masse gode innlegg :D Håper på flere!

Skal gå igjennom linkene i kveld når jeg har litt bedre tid.

Når jeg sa fikk han til å stå så mente jeg at han kom gående mot med og stoppet når han så at det var han jeg konsentrerte meg om.

I dag tidlig var han i senga og prøvde å vekke min sammboer og jeg og den ene tispa var i gangen.

Trodde ikke han skulle høre klikkeren så lang borte, men når jeg klikket for henne ble gang døra åpnet 1sekud etter og kom han logrende, klar for godbit(som han selvfølgelig fikk, og til og med uten å sitte).

Så han skønner vertfall hva lyden betyr :heart:

(og han har aldrig åpnet denne døre selv før, så det var ikke tvil om at han har skjønt det)

Skrevet

Har alltid dårlig samvittighet for alt jeg "burde" lest :heart:

Har alltid ørten spørsmål for hvert svar jeg får eller leser meg til... og sånn går dagene!

Tenkte igjen på den situasjonen du beskriver, og skjønner hva du mener; husk bare at hvis du ser veldig på hunden, kan du risikere å gi hunden flere signaler som den reagerer på - din kroppsholdning, at du holder veldig øye med den - og ikke bare at den selv tester ut ting og tilbyr atferd. At vi stirrer på en hund som kommer imot, kan bli et tegn i seg selv :D

Mye ting å huske på!

Skrevet

Joda, men tror jeg må pakkes inn i en dyne for at han ikke skal kunne lese meg. :D

Han er så opptatt av meg at han vet at vi skal gå tur før jeg har sagt eller gjort noe.

Han sitter før jeg når å åpne munn.

Blir jeg stesset eller redd så går han ikke fra meg men sitter/ligger ved siden av meg til jeg er rolig igjenn. :heart:

Luksusproblem...?

Skrevet
Joda, men tror jeg må pakkes inn i en dyne for at han ikke skal kunne lese meg. :heart:

Eller...hva med å trene han gjennom et nøkkelhull :D

Lykke til, håper dere får dreisen på det etter hvert. Tren masse - og husk å ha det morro!

Skrevet

Nå tror jeg at ting begynner og komme på gli. Han prøver først å sitte så å gi labb så legger han seg ned.

Det var kroppsholdningen min det var noe galt med, stilte meg foran speilet og la merke til hender som rørte på seg...

Utrolig hvor flinke hunder er til å lese kroppspråk.

Har sikker flere spørsmål etter at dette sitter, men skal kjøpe meg en bedre bok i slutten av månden.

Noen anbefalninger?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...