Gå til innhold
Hundesonen.no

Å blandet forskjellige typer tørrfor


PsychoLynx

Recommended Posts

Skrevet

etter en tur i vikongeskipet og på hundelivsmessa i fjor så har jeg ca 10 kg med hundemat fordelt på 4 kg RC, 3 kg Eukbanuba og 3 kg Hills...

Vil det ha noe å si om jeg bare blander dette og gir til Bridie til det blir tomt? Hu går jo normalt på vom og hundemat, men syns det er litt dumt å måtte kaste så mye mat. Jeg vet nok at bikkja kommer til å klø litt mer på tørrfor, men det overlever hu nok. men er det andre ting å tenke på ved å blande forskjellige typer tørrfor sånn?

Bare satser på hu tåler det så jeg blir kvitt det jeg.. Og samtidig sparer litt på vom og hundematn. Gratis mat ER gratis mat liksom. :closedeyes:

Skrevet

Hei,

Mine får stadig vekk annen tørrfôrtype oppi maten sin (fôr som man får, vinner eller har kjøpt veldig billig). Men da er mine nrmalt sett fôret på tørrfôr, da.

Hvis du VET at din er så følsom at den kan reagere på andre fôrtyper enn det hun er vant til - så ville jeg absolutt ikke ha gjort det. Man vil jo ikke påføre dem plager hvis det ikke er nødvendig, da - selv om det er aldri så gratis..

Susanne

Skrevet

Hva med å bruke det som godbiter?

Det gjør jeg med det jeg får av fôr som ikke vanligvis er på menyen. Men så spiser de alt også da, de jeg trener...

Skrevet

Kan du ikke bare teste det da?

Klør hun mye så er det bare å bytte igjen.

Eller gi halvt om halvt.

Gratis mat er gratis mat ja!

Skrevet

Hu klødde bittelitt når hu kom til meg, jeg gikk over på vom og hundemat med engang, da sluttet hu å klø... I fjor sommer fikk hu tørrfor (RC) når vi var på ferie, da klødde hu også bittelitt.

Men, etter å ha tenkt litt på det der, så kom jeg også frem til at i de periodene så hadde hu også røytet noe! Så kom spørsmålet.. røyter hu PGA maten og klør av den grunn, eller klør hu pga røyting og uavhengig av maten?

Nå de siste 3 ukene har hu begynt så smått å røyte, og har samtidig begynt å klø litt.. Så jeg TROR vel heller det er røytinga som gjør det.

Uansett klør hu ikke i store mengder liksom. (jeg som er vandt med schæfer med allergi syns vel ikke at NOEN klør seg mye men.... )

Men vi får se. Nå har jeg blandet all maten i en diger dunk og begynner å fore med dette i morra. Hu har aldri reagert med diare på matskifte før, så antar det går bra nå også. Så gjenstår å se.

Men ja.. Gratis mat er gratis mat...

Og 10 kg med godbiter?? Det hadde vært mye, selv her i huset.. Men det kan ha noe å gjøre med at jeg har 5 kg minifrolic liggende etter en utenlandstur også da. :rolleyes:

Skrevet

Blander aldri tørrfor og vomoghundemat i et måltid jeg.. eller på en dag. evnt kun om jeg bruker tørrfor som godbiter.

Her går vi alltid rett over på vogh / tørrfor. Ikke noe miks noen dager. Har alltid hatt best erfaring med dette. Buffy fikk diare ved å blande rått og tørt. Bridie har hatt diare EN gang etter hu kom til oss, og da hadde hu fått Techni-Cal tørrfor... :ahappy: ET måltid..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kontakt raseklubben eller NKK for veiledning om dette. Det er ikke veldig vanlig, men det skjer at en oppdretter "leier" en tispe for et kull. De betaler da selvfølgelig alle utgifter i forbindelse med kullet,  men jeg er usikker på om de betaler noe mer enn det til eier, jeg mistenker det er tilsvarende prisen av en valp, evt. en av valpene. 
    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...