Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelpe med å redde Oskar


PsychoLynx

Recommended Posts

Skrevet

Vet du, bare den holdningen til "de to edle redningskvinnene" om at så få "gidder" å hjelpe denne valpen fordi han er en blandingshund synes jeg er ganske så fornærmende, for ikke å si kunnskapsløst - og dessuten har allerede Dyrebeskyttelsen garantert for ham; han vil ikke dø uansett. Dermed går ikke engang pengene nødvendigvis til DENNE valpen, men til deres krisekonto til hunder i nød. Det er jo greit - men da bør man kanskje få frem dette også, at denne valpen ALLEREDE er reddet.

Ifølge en avisartikkel vil et av lokallagene av Dyrebeskyttelsen nå "skylde" hovedorganisasjonen penger... det er DETTE man samler inn penger for å dekke. Rett skal være rett, og vil man spille på følelser får man gjøre det riktig likevel...

De skriver: "Var Oskar en verdifull renraset hund ville nok mange fler engasjert seg. Kanskje noen tilogmed ville betalt hva det koster og redde han? Men Oskar er bare en liten kar som ikke selv har valgt mamma og pappa. Han er ingen rase, han er kun en liten "kjøter" og derfor har han ingen som vil kjempe for akkurat han."

Det har vært flere renrasede hunder avlivet av akkurat samme årsak - og hele GRUNNEN til problemet er kjipe eiere som tar sjansen på å smugle hundene inn fordi det ikke får konsekvenser for dem. Det offentlige burde gi dem en bot så høy, at den faktisk ville dekke karantenekostnaden (og at det ble brukt til det) - det ville virke preventivt, og kanskje skåne noen hundeliv også.

Jeg tror situasjonen nesten kan være VERRE for renrasede hvalper, fordi de som smugler dem inn gjør det for egen vinnings skyld - uten følelser, siden de skal videreselges. Se hvordan det har vært i Sverige. Om det polske paret hadde tenkt å selge ham, er jo uvisst - kanskje han var en kjæledegge.

Disse to "edle redningskvinnene" later til å være helt i det uvisse om at det hentes inn til Skandinavia ørten blandingshunder fra Spania, jeg har selv kjent flere hunder - "kjøtere" det også - som eierne har valgt å spinke og spare for å hente hit for å berge dem, ikke "bare" fra å dø - men fra mishandling, sult og elendighet i mindre barmhjertige land som ikke engang tar seg bryet med å avlive uønskede hunder humant.

Nei, jeg tror heller jeg ville gitt en gave til en "rescue" i Spania eller noe sånt - det hadde reddet mange flere hunder fra å lide grusomt og dø langsomt.

Guest Belgerpia
Skrevet

AMEN Akela !!!

Jeg har sitti på hendene mine lenge i dag, for dette irriterte meg grenseløst.......... *sukk* Takk igjen! :wub:

Skrevet

Gir ikke pengene mine når jeg ser hvem som sitter bak. Dessverre kan enkelte mennesker ødelegge for seg selv på nettet. Er også enig med Akela.

Skrevet

Sto i lokal avisa i dag at de fikk inn 11 tusen på et døgn og at over 100 personer hadde ringt og sakt de ville ha han. :)

Skrevet
Ja, folk er flinke til å bry seg med en gang det er en "kjendis". Om de bare hadde brydd seg ellers også, og ordentlig.

Akkurat den biten irriterer meg litt. Hvorfor det er så mye mer stas med et dyr som har vært i avisa, enn andre. For en del år tilbake siden ble det funnet tre kattunger i en pappeske på en rasteplass. De havna i avisa, og mange ville ha de. Da de som hadde tatt vare på kattungene sa at de hadde andre, men like gamle kattunger de kunne få i stede, så kunne det være det samme visst. Enten en av de fra pappeska, eller ingen... Hvor lyst har man da på en katt egentlig?

Skrevet

Sånn er det alltid. Nyheter er "best"...

Selvsagt er det mange andre man kan støtte og hjelpe fremfor dyrebeskyttelsen og i dette tilfellet lille Oskar. Alle "vet" at han vil få et hjem nå. Folk står i kø for å få han.

Man kan ikke redde alle, men man kan redde noen. Oskar er en av disse noen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...