Gå til innhold
Hundesonen.no

Provosert!


Stine Pernille

Recommended Posts

Såfremt du fremstiller historien riktig og ikke holder kjeft om at Ace bjeffet eller gjorde noe som kunne skremme så gir man bare blaffen i folk som maser akkurat som man gir blaffen i folk som tuter og viser fingeren når de kjører bil.

Du skriver "slengt i trynet", men personen som sa dette gikk 10 meter bak dere. Det vil si at han egentlig ropte det etter dere, eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo forståelig at folk kan være redde for hunder, og spesielt løse hunder.. Det er jo båndtvang de aller fleste steder, og da vil det jo alltid være noen som reagerer når man ser noen som bryter forbudet. Og det har man vel all rett til å reagere på.

Det var jo en drøy ting å si ut av det blå, men jeg kan jo forstå misnøyen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har fått samme kommentaren selv en gang.

Mulig det var på grunn av hvordan jeg var kledd, men det er ikke godt å vite hva enkelte tenker.

(Les: Tatovert skjeggete tulling med dyre solbriller og stor farlig hund.)

Jeg hadde da selv hatt en dårlig dag da jeg fikk kommentaren, svelgte tungt og svarte høyt og tydelig:

Joda, jeg vet det at jeg og folk som meg aaaaldri skulle hatt hund, men er du klar over at folk som deg aldri skulle hatt stemmebånd?

Kjerringen ble synlig sur(ere) og gikk uten å si noe mer.

Jeg pleier normalt sett ikke å svare folk på denne måten, men i en gitt situasjon er det godt å ha evnen til å gjøre det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva i huleste gjør man når man får slengt i trynet at slike som deg ikke skulle hatt hund...

(fordi jeg gikk med Ace løs ved siden av meg på fortauet, 10 meter foran denne visse personen)

Arg... *irritert*

Hva med å ignorere de? :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kom vedkommende bort og bare sa det til deg uten noen som helst grunn? Bare ved synet av deg og hunden din, eller skjedde det noe som gjorde at du fikk dette slengt til deg?

Ace gikk fint ved siden av meg, vi trener, og hun 10 m bak oss. Roper frem: "ta den der hunden din i bånd". Vi går videre, fortsatt 10 m foran denne personen, hun hadde aldri tatt meg igjen. Heheh.

Hva med å ignorere de? :lol:

Ikke så lett når denne personen oppsøker meg da jeg putter Ace i bilen. Om hun er så grådig redd hadde hun vel ikke turt å komme bort til meg og hunden da. Er prinsippsak tror eg. Men men, eg tok rolig av meg overtrekksbuksen, ignorerte denne plagsomme sjelen og tuslet videre. Hun stod der å kjeftet og smelte, og fortalte meg ditt og datt om meg og min hund. Like før jeg tente på alle plugger, men det hadde blitt meget ubehagelig for denne damen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ace gikk fint ved siden av meg, vi trener, og hun 10 m bak oss. Roper frem: "ta den der hunden din i bånd". Vi går videre, fortsatt 10 m foran denne personen, hun hadde aldri tatt meg igjen. Heheh.

He he. Trur jeg bare hadde ledd av slike ting. Noen slenger med kjeften ved hver minste lille anledning...

Hadde det skjedd noe på forhand, så er jeg selv ekstremt rask å beklage meg selv om jeg selv ikke synes at det er noe å beklage over. Og det "avvæpner" en konflikt ganske fort faktisk. Selv sure gamle tanter blir ganske lette å ha med å gjøre bare man "bukker og skraper" litt. :lol: Da er det "Oi. Nei da. Ingen fare." Og så går de blid og fornøyd videre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vanskelig det der med båndtvang.

Den sure damen hadde nok "loven" på sin side, så egentlig skulle du kanskje ha hatt hunden i band igjen.

Var det ikke båndtvang der så var jo din reaksjon bra i forhold til hav dne kunne ha vært om du hadde blåst ut :rolleyes:

Båndtvang i marka ja, er jo forståelig det. Men har hatt min hund løs der likevel jeg. Nå skal det sies at det var kl 2 om natta. Hadde det kommet folk der da hadde jeg blitt forskrekket. Så mange nattugler er det vel ikke rundt omkring som tar seg en tur ut i mørke skogen for at bikkja skal få leke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, nå anser jo jeg meg som forsvarlig og ansvarsfull hundeeier, men tror de fleste ville tent på pluggene når en vilt fremmed kommer å sier at : "Du skulle ikke hatt hund". Hvilket grunnlag har man egentlig for å si det, når hunden ignorerer dette menneske, er rolig og opptatt med sitt... nei, det er sannelig mye jeg skulle sagt tilbake, men "grei" som jeg er snudde jeg bare ryggen til. Høhø. Men ingen skal komme her å fortelle meg at jeg ikke skulle hatt hund. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tatt fra Hundeloven:

"Kapittel 2. Sikring av hunder

§ 4. Alminnelige regler om sikring av hund. Vilkår for å la hund være løs

Hunder kan være løse bare når de

a) blir fulgt og kontrollert på aktsom måte, eller

b) er forsvarlig inngjerdet på et sted som ikke er åpent for allmenn ferdsel.

Den som holder en hund i bånd, skal være i stand til å ha kontroll med hunden, hvis de ikke blir ledsaget av noen som har slik kontroll.

Hundeholderen skal påse at hunden ikke farer mot, hopper på, forfølger eller stiller seg i veien for folk som ikke godtar dette. Har en hund dette for vane, skal den bli holdt i bånd på steder som er åpne for allmenn ferdsel.

Hundeholderen skal vise særlig aktsomhet der det er barn, for å hindre slik kontakt mellom hund og barn som barnet eller voksne som følger barnet, ikke inviterer til, og for å forebygge at barn blir skremt. Om nødvendig skal hunden bli satt i bånd eller holdt tett inntil hundeholderen.

Hunder skal alltid holdes under slikt tilsyn at de så vidt mulig hindres i å drive eller forfølge vilt, jf. likevel § 9 tredje ledd."

Ellers kan kommunen gi pålegg om båndtvang i spesielle områder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...