Gå til innhold
Hundesonen.no

Kaloriregler


Marianne

Recommended Posts

Når vi nå går inn i juletiden, er det viktig å minne om kalorireglene:

1.) Dersom du spiser noe og ingen ser det, har det ingen kalorier.

2.) Dersom du drikker en lettbrus sammen med en sjokoladeplate, vil kaloriene i sjokoladeplaten bli nullet ut av lettbrusen.

3.) Dersom du spiser sammen med andre, teller bare de kaloriene som du spiser mer enn dem.

4.) Mat som inntas for medisinske grunner, som sjokolade, rødvin, Cognac etc) teller ALDRI.

5.) Jo mer du feter opp de som til daglig er rundt deg, desto tynnere virker du selv.

6.) Mat (f.eks. popkorn, peanøtter, brus, sjokolade og drops) som inntas som en del av underholdningen ved å se på film eller video eller høre på musikk, inneholder ikke kalorier fordi de ikke inntas som mat eller føde, men som en del av en underholdning.

7.) Kakestykker og småkaker inneholder ikke noe fett dersom de brytes opp og spises bit for bit, fordi fettet fordamper når de brytes opp.

8.) Alt som slies fra kniver, sliepotter eller skjeer mens du lager mat, inneholder ikke kalorier fordi det er et ledd i mattilberedelsen.

9.) Mat med samme farge har samme kaloriinnhold (f. eks. tomater og jordbærsyltetøy, sopp og hvit sjokolade).

10.) Mat som er frosset inneholder ikke kalorier, fordi kalorier er en varmeenhet

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du burde jo opplyse disse stakkarene og om at sjokolade egentlig er frukt? hehe

Sjokolade er egentlig en grønnsak, og alle vet at grønnsaker er supersunne! Sjokolade er en belgfrukt, bønne, og bønner er viktige proteinkilder og selvfølgelig kjempesunt! Det er noe alle vet da liksom.. :rolleyes: For å ikke glemme potetgull, en veldig viktig grønnsak som er essensiell i etterhvert sunt kosthold. Jeg mener bestem jeg lærte dette på skolen i heimkunnskapen... eller..? :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du burde jo opplyse disse stakkarene og om at sjokolade egentlig er frukt? hehe

At jeg kunne glemme den... Takk for at du minnet meg på det! ;)

Sjokolade er egentlig en grønnsak, og alle vet at grønnsaker er supersunne! Sjokolade er en belgfrukt, bønne, og bønner er viktige proteinkilder og selvfølgelig kjempesunt! Det er noe alle vet da liksom.. :rolleyes: For å ikke glemme potetgull, en veldig viktig grønnsak som er essensiell i etterhvert sunt kosthold. Jeg mener bestem jeg lærte dette på skolen i heimkunnskapen... eller..? ;)

Jepp! Bra det er noen som har skjønt det!

Sjokolade = kakaobønne= grønsaker = sundt

Potetgull = poteter = sundt

:(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

weeeeeee ;)

Tråd for meg ;)

Det her liker jeg :( GJøre det usunne sundt ;)

Keep them comming ;)

I følge anatomiboka mi er sukker viktig for at vi skal klare oss i løpet av en dag... ( at den boka snakker om glukosevarianten.. det bryr vi oss ikke så hardt om ;) ) hihi...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg elsker sitatet Silje har brukt et eller annet sted; "Balanser kostholdet - én kake i hver hånd".

Forøvrig elsker jeg sånt som dette også :( *gå og hente kake*

den er jeg med på ;)

en kake i hver hånd den er grei ;) thoho..... ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...