Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 1.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk for omtanke ❤️ Dessverre ble det ikke snakk om måneder en gang ?Tidi fikk sovne inn onsdag 13 mars ? Hun virket noe bedre på søndag og mandag etter at hun hadde fått supplerende medisin

Blondie har blitt 14 år! Hipp hipp hurra!

Tidi var tiltenkt å ha et kull hos oppdretter nå i vinter. Men før hun eventuelt skulle parres, så skulle hun ta ultralyd av hjertet da det er dukket opp en del unge kelpier med hjertefeil. På vei til

Posted Images

Skrevet

Tusen takk alle sammen :D

I går merket jeg at Blondie var usedvanlig hyggelig med andre hunder, og i dag tidlig stilte hun seg pent og pyntelig opp med rumpen til alle hunder og la halen (som allerede er krøllet så pent over ryggen) til sides :aww: Hun har fått løpetid. Ettersom at mamma alltid har sagt at "Den dagen du blir Norsk utstillingschampion Blondie, den dagen skal du få valper!" så var Blondie helt innstilt på at hun skulle da søren meg få parre seg i dag! :aww: Så på første løpet stakk hun ut av banen for å flørte med menn! Hun fikk napp på sin egen måte i helgen :whistle::lol:

Andre løpet gikk mye bedre, men hun ble litt forvirret av noen godlukter ved slalomen, før hun omsider tilslutt fant ut at jeg hadde da søren meg maset nok på henne, så hun skulle da for pokker ta den slalomen da om jeg absolutt måtte. Litt tull, så hun fikk 5 feil der, og brukte gooooood tid på godluktene som resulterte i 13 sekunders tidsfeil, men resten av løpet var knall :ahappy: Den banen var fiiin!

Jeg er fornøyd med helgens innsats! Jeg føler ting endelig løsner litt :ahappy:

Skrevet

Tusen takk, Marie!

Her kommer noe som du skjønner deg litt mer på :ahappy: Dagens lydighetsøkt. Det regnet, og jeg så for meg at Blondie kom til å være slik hun alltid er når det regner. "Livet er så kjipt, aha, det regner hele året. Livet er så kjipt, aha, jeg kan ikke gå lydighet da." :lol: Men gjett om hun overrasket! Verdens fineste kontakt, det lyste av hele henne at hun ville jobbe med meg :D Hun gikk klistret inntil foten min, så tett inntil at jeg var redd for å tråkke på henne. Kjempe rask i holdtene og rett og slett bare helt herlig å trene :D Hun ville til og med leke med leken jeg hadde med, og det gjør hun ihvertfall ikke hvis det regner!

Her er en liten filmsnutt. Unnskyld for at jeg, som vanlig, går utenfor bildet av og til :whistle: Den gangen hun går veldig langt unna meg, så blir hun distrahert av en sykkel. Hun var ikke så flink på forstyrrelsene i dag, men ellers var det helt supert!

Skrevet

Haha, nå må du ikke klage! Syns jeg er flink som i det hele tatt filmet! Mobilen falt flere ganger. Kun siste gangen det funket uten at den falt :aww:

Skrevet

:) Herlige og flinke Blondie og MegaMarie.

Synes bildet av far og Blondie som starter dagen sammen var bra

Skrevet

Det var litt mørkt, så du må filme en dag det er sol i Bææærgen :lol:

Evt får noen til å filme deg. :yes:

  • 4 weeks later...
Skrevet

I dag har Blondie startet bronsemerke og endelig bestod vi :D :D

Dommeren var samme som forrige gang, Marit Jæger, og hun var som vanlig mildt sagt veldig snill :lol:

Her komme karakterene med mine kommentarer til:

Tannvisning: 10 (Blondie satt helt i ro, men hun vikte unna med hodet)

Lineføring: 8 (Blondie var helt vekke og gikk bare på tur og var treg og rar..)

Dekk fra holdt: 8 (sen med å bli med de første stegene, dobbeltkommando på oppsitt)

Innkalling fra sitt: 10 (Å, det var perfekt! :D Forrige gang løp hun på kommandoen til dommeren, denne gangen satt hun helt til jeg ropte, løp litt rolig først, før tempoet økte og innsitten var helt fantastisk nøyaktig!)

Stå under marsj: 8 (Vi jobber med å bytte fra tegn til verbal kommando, men jeg valgte å bruke tegn i og med at hun er tryggest på det, men nå var hun visst ikke det, så det ble dobbeltkommando, tegn og kommando)

Enkeltdekk 1 min: 10 (Hun lå! Og hun lå helt stille :D Hele tiden!)

Helhetsinntrykk: 8,5

Totalt: 161,5 og Bestått! :D

  • Like 2
Skrevet

Planen var egentlig å starte LP1 om en uke, men jeg tror det blir for knapp tid. Jeg er fremdeles ikke trygg på henne når det kommer til fellesdekken, mtp at jeg var usikker på hvordan hun kom til å gjøre det på enkeltdekken i dag. Fellesdekken er til og med lengre. Så vi får se når debuten blir. Jeg tror jeg må satse på å trene litt mer først.

Skrevet

Nå har jeg les hele tråden her og kost meg i timesvis. Så herlig å følge dere i mange år. Gratulerer så mye med championatet! og andre flotte resultater. Så nå planlegger du valper? Eller blir det å reise utenlands og jakte på flere championat?

Skrevet

Nå har jeg les hele tråden her og kost meg i timesvis. Så herlig å følge dere i mange år. Gratulerer så mye med championatet! og andre flotte resultater. Så nå planlegger du valper? Eller blir det å reise utenlands og jakte på flere championat?

Hihi, takk for koselige ord :D I og med at hun er 7 år om 11 dager, så blir det nok ingen valper på henne, nei. Jeg er heller ikke så veldig for at alle og en hver skal ha valper på hunden sin fordi den er så søt og grei. Jeg føler det er mer oppdrettere sin jobb, de har gjerne mer tanker bak det enn det vi har. I tillegg er hun fryktaggressiv, og selv om jeg tror det kommer av oppvekst og ikke arv, så vet man aldri. Det blir nok å jakte litt i utlandet også! Jeg vil veldig gjerne ha et par cacib til ihvertfall, så får vi se om vi får noen cert og championater med i slengen! :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

I dag er lille Blondie 7 år! :ahappy: Syv år har alltid vært skille mitt for en gammel hund, jeg vet ikke hvorfor. Men når hunden er 7 år så føles den bare gammel ut :lol: Det er rart å tenke på at Blondie er gammel. Hun som er for evig ung.

7177734265_bb71651cdf_z.jpg

Like barnslig og leken som alltid, der hun hopper bortover gresset :ahappy:

7362960720_cb59a2b362_z.jpg

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...