Gå til innhold
Hundesonen.no

"Skjære-sikker" fuglemater..?


Lemen

Recommended Posts

Skrevet

Sesongen for fuglemating er i gang og jeg kan knapt tenker meg noe kosligere enn å se ut av kjøkkenvinduet på småfuglene som koser seg med maten sin, men... jeg har verdens smarteste skjærer som nabo.

Denne skjæremafian går daglig berserk på fuglematerene mine og vips så ligger all maten på bakken og de søte småfuglene tør ikke nærme seg.

Jeg har bytte ut fuglematerene hvert år de siste årene, men skjærene "mine" er sykt smarte og det tar de vanvittig kort tid å skjønne hvordan de får mest mulig mat ned på bakken. Løsningen har blitt å kutte ut solsikkerfrø, peanøtter og fuglemater. Jeg gir kun meiseboller som omtrent er balsamert inn i hyssing for å hindre skjærene å rive det grønne plastnettet i stykker og det funker sånn halvveis...

Jeg savner en god "skjære- sikker" fuglemater, noen som vet om noen?

Mvh LivB

Skrevet

Jeg har prøvd å ta fiskegarn rundt treet, med så store masker at småfuglene kommer lett igjenom, men sjura tør ikke å gå inn der. Meiseboller har jeg gitt opp, for det går en dag, så har sjura tatt hele bollen. Det er jammen meg ikke lett det der :glare:

Skrevet

Mamma har også dette problemet og har gitt opp, hun mater alle fuglene og de små tørr å komme og spise litt innimellom de setter seg også på bakken.

Må legge til at mamma bruker mengder av mat til fuglene igjennom vinteren, men det er sååå koselig atte, sier hun. :frantics:

Skrevet

Godt å høre det ikke bare er jeg som har problemer..

Men jeg kan faktisk ikke bare la skjærene vinne kampen om maten sånn uten videre. Vi mennesker skal da virkelig være smartere enn fugl, og da kan ikke en skjære-sikker fuglemater være en umulighet? :frantics:

Tror jeg får ty til pappa og få han til å snekre noe lurt, for det er så koselig å mate småfuglene atte.. :whistle:

Skrevet

Pappa har snekret et lite fuglehus, med småe åpninger slik at småfuglene kommer seg inn for å hente maten. Han har laget tak som henger ned over åpningene, slik at det blir lavt under taket, og kun en liten kant nede rundt huset. Skjura får da ingen plasser å lande for å få tak i frøene, dermed kan småfuglene spise i fred og ro.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...