Gå til innhold
Hundesonen.no

Ein rase for meg?


Susanne&Tapper

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg skal velge meg en rase, og lurer på hva rase dere mener jeg burde ha. Er litt kjekt å høre hva meninger andre har. Jeg skriver igrunn nynorsk, så dere må unnskylde meg om det kommer skrivefeil her, tenkte at det ikke var alle som skjønner nynorsk like godt, så defor skriver jeg på bokmål.

Men tilbake til hovudpoenget med dette innlegget. Jeg er ei jente på 16 år, som ønsker meg hund. Har hatt en working kelpie i 3 år nå, men han reiste nylig tilbake til oppdretter pga forskjellige grunner. (Nervøs, stor gjeterinnstinkt, og han krevde en erfaren gjetertrener får å få han til å fungere). Han var min lille god gut, men han passet oss ikke fordi han var så nervøs, og leveplassen og levemåten vår passet ikke han. Jeg er ganske erfaren meg det å ha hund, men jeg har aldri gått noen kurs. Det har jeg selvsagt tenkt å gjøre når jeg får en hund. Da er det jeg som skal ha hovudansvaret, og skal trene meg hunden. Jeg er kjempe interessert i hund, og er 100% sikker på at jeg ikke kommer til å miste interessen for hund.

Det jeg er nysgjerrig på å gjøre innenfor hund er agility, har prøvd det før med min forrige hund, og det var kjempe gøy. Jeg har plner om å drive med lydighet og agility aktiv, men vet ikke om jeg kommer til å konkurrere, det spørs om det passer for min hund. Jeg har lyst å begynne med spor, og synst nesearbeid virker veldig spennende. Jeg driver å fantaserer litt om å drive på men redning, for min onkel og tante har dreve på med dette før, og jeg synst der virker veldig spennende, men det er lite aktivitet for det her jeg bor, og siden jeg ikke har bil eller lappen så blir dette bare i drømmene mine, men kanskje når jeg får lappen så kommer jeg til å prøve meg på dette. Hunden trenger ikke å vere avlet for dette da, er ikke en av mine store prioriteter.

Jeg kommer til å ha med hunden mye på tur, og om helgene liker jeg å gå tur på fjellet. Er gode tur muligheter rundt oss, og jeg bor i tillegg på en gård, der hunden har godt med plass som den kan springe på. Hunden må helst vere middels til stor, ønsker meg ikke en liten hund. Ikke noe gale i å ha liten hund, men det er bare ikke det jeg ønsker meg. Helst moderat med pelsstell, og ikke laangt hår. Min mor ønsker seg røytefri hund, men det er ingen prioritet. Hunden skal helst ikke ha mye vokting i seg(individ og linjer teller jo inn her, men dere skjønner hva jeg mener..) Helst skal den ha mye energi, og er villig til å samarbeide og jobbe. Gjerne en leken rase, som er matglad, og liker vatn :whistle: Må gjerne tåle kulde også.. Helst en rase uten mye sykdom som er litt hardfør, og kan tåle å få i seg forskjellig mat uten å bli sikkelig dårlig.

Nå kommer jeg ikke på mer, så nå er jeg nygjerrig på hva dere sier. Er det noe jeg har glemt så bare si i fra :frantics:

Skrevet

Kanskje labrador eller golden retriver kunne vært noe? Glade i vann og mat, lette å trene, kan fungere i lydighet og agility, middels størrelse, tåler kulde, lite voktende og ikke verdens mest kompliserte å oppdra. :frantics:

Skrevet

Skrev en tråd tidligere om røytefrie raser eller raser som røyter lite. Fikk en del tips der. Nå som jeg leste ditt innlegg, tenkte jeg på portugisisk vannhund. Jeg kjenner ikke rasen personlig, har bare lest om den. Har inntrykk av at det er en aktiv rase som kan brukes til det du har lyst til.

En annen rase jeg tenkte på er toller. De røyter jo litt, men er aktive, kjappe, liker vann og gode allroundhunder uten vakt. En lett type labrador kunne kanskje også vært noe, eller jakt utgaven av golden eller labrador.

Lykke til!

Og PS. Det går fint å trene redning uten lappen. Tungvindt, ja, men kanskje foreldrene dine kan kjøre deg på treninger og/eller du får skyss med noen i dioet (laget) eller kanskje det går buss.

Skrevet

Tusen takk for svar! :) Jeg må si at de 2 rasene jeg har vurdert mest er akkurat toller og portugisisk vannhund. Jeg synst det er for mye pelsstell med p.vannhund. Jeg har lyst å prøve meg på utstilling også, derfor er det bare ikke å klippe ned pelsen.

Toller er en rase jeg har vært fasinert over lenge, og ønska meg. Jeg tror den vil passe veldig bra til meg, har allerede besøkt en oppdretter og vært på utstilling for å se på den rasen. Det erden jeg har bestemt meg for, men likevel så er det alltid tvil, for jeg har jo aldri hatt rasen selv så jeg vet jo ikke om den passer 100%. Jeg skulle bare sjekke har inne hva raser som ble annbefalt og se om jeg gikk i riktig retning :frantics: Tusen takk for svar :) Nå er jeg bare enda mer bestemt på at det er toller jeg vil ha :whistle:

Skrevet

tollere er søte og flotte hunder :frantics: . Tenkte litt på tervueren jeg, når jeg leste det første innlegget.. siden du vil gå på agility, lydighet og masse annet :whistle: . Men tollere er utrolige flotte hunder de og :) . Ønsker deg masse lykke til med rasevalg

PS: Skrivefeil gjør ikke så mye det :) . Jeg er også en nynorsker, som prøver ut bokmåleb :P

Skrevet

Vel, røytefri er ikke tolleren akkurat. Pelsstell krever den også. Det var spesiellt merkbart når jeg gikk fra belger til toller og tilbake igjen. (ingen løse hår og børsting i ny og ne - masse løse hår og børsting minst hver uke - ingen løse hår og børsting svært svært sjelden)

Men moren din venner seg nok til det når hun får en liten rød sjarmis i hus :frantics:

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Vel, røytefri er ikke tolleren akkurat. Pelsstell krever den også. Det var spesiellt merkbart når jeg gikk fra belger til toller og tilbake igjen. (ingen løse hår og børsting i ny og ne - masse løse hår og børsting minst hver uke - ingen løse hår og børsting svært svært sjelden)

Men moren din venner seg nok til det når hun får en liten rød sjarmis i hus :whistle:

Så du sier at tollern røyter mye mer enn belgern? Sikkert individsforskjeller også, men det høres jo bra ut :frantics:

Skrevet

Igjen tusen takk for svar :whistle:

Trur nok at tervueren blir for aktiv for meg, må ha tid til skule også for å seie det sånn :frantics::rolleyes:

Til Lone: Har sjølv oppdaga kor plagsomt det er med folk som skriv dialekt, så når eg skriv nynorsk har det ein tedens til å komme dialekt ord innemellom :) Men da får dykk berre seie ifrå om det er noko dykk ikkje skjønner :P Så får eg heller bytte litt fram og tilbake mellom bokmål og nynorsk :)

Skrevet

Jeg liker aldri å foreslå min egen rase når folk spør om rase-hjelp, men det eneste jeg kan komme på med springer, som ikke passer med dine ønsker, er pelsstell og røyting, men røyting var jo ikke så viktig. Hvis den går ute mye av tiden, så faller jo de fleste hårene av ute også.. med tanke på at dere bor på gård, mener jeg. En annen ting, er at jeg ikke helt skjønner hva du mener med at den må tåle å få i seg mat av forskjellige slag, uten å bli syk? De fleste hunder tåler dette fint, bare de blir vant til det. Jeg vet ikke om du har tenkt å gi hunden middagsrester eller om du bare er opptatt av at hunden ikke skal bli syk bare den får i seg noe den finner, men min springer er i alle fall ikke sart i magen! Det eneste jeg kan komme på at hun har blitt dårlig i magen av (etter å ha spist noe), er gammel, gammel siloball og råttent myrvann.. :whistle: Jeg tror i alle fall at en springer ville hatt det supert hos deg! Men selvsagt finnes det mange andre raser som også passer, syns en aktiv labbis kanskje hadde vært flott også, mindre pelsstell i alle fall! :frantics:

Skrevet

Hvis du tror at en tervueren blir for aktiv for deg så lurer jeg på om ikke tolleren også blir hakket for aktiv. Iallefall slik jeg kjenner rasene (men jeg skal ikke være for bastant på den). Da ville jeg heller satset på en golden eller en labrador (ikke fra jaktlinjer). Tror egentlig en labrador hadde vært et bra rasevalg for deg. De har også litt mindre pelsstell enn tolleren og har kortere pels. Glad i mat, glad i vann, lekne, osv. Jeg tenkte labrador med en gang jeg leste startinnlegget :)

Skrevet

Labradorer røyter vell mye de og :unsure: ?? Føler det er slike "skikkelige røytehunder". men vet ikke jeg. Viss du går inn for å klare å ha toller, så er jeg sikker på at du klarer det :) .

Skrevet

Kanskje en boxer? De er brukshunder, og kan brukes til det aller meste samtidig som de er matgalde og veldig lekne.

Eller en curly coated retriever? Den røyter mindre enn de andre retrieverrasene og en en skikkelig arbeidshund.

Skrevet

Altså, eg vil ikkje legge noke vekt på redningshund treninga, fordi eg må reise ca. 5-6t for å komme dit(Veit ikkje om noke nærare), så det er ganske urealistisk. Mest av alt kjem det til å vere ein familiehund som eg skal trene agility, lydighet og spor med. Og KANSKJE prøve meg på redning om sjansen byr seg, fordi eg synst det virka interresant.

Har planar om å bruke hunden min aktivt, trene og drive på med kjekke ting, men eg veit jo ikkje enda kva eg synst e kjekkast fordi eg har ikkje prøvd alt. Takk for svar alle sammen :lol: Kosa meg med å sjå på svara og tenke på rasar eg aldri har vurdert :o

Eg har eit inntrykk av at tervueren har et eksremt energi nivå, derfor trur eg den blir for aktiv for meg. Har aldrid møtt en tervueren før, så kjenner ingenting til rasen bortsett fra det lille som står på canis :o Eg har derimot møt noken tollera, og besøkt oppdrettarar og vore på utstilling, så eg veit kva eg går til. Gleda meg sikkelig til å få jobbe med ein hund igjen:D Men får kose meg med å passe en liten Scæferkvalp i mellomtida :o Som Btw facinera meg meir og meir <3

Skrevet

Tror at hvis du går inn for å være aktiv så kan en toller passe fint ja :lol: Men de er veldig aktive de også, og de tollerene jeg kjenner til er på samme aktivitetsnivå som tervuerenene jeg kjenner. At du har møtt flere tollere er jo bra, da får du et inntrykk av dem. Hvis du vurderer tolleren som en av de rasene du har lyst til å ha så er det bare å sende pm hvis du vil ha råd om oppdrettere eller høre om hvordan hverdagen med en toller er o.l :o

(og ja, tollere røyter mye. Det er helt utrolig hvor mye hår som kan komme av de søte små kroppene deres :o )

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...