Gå til innhold
Hundesonen.no

Ang. poenggrenser og sannsynlighet


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Jeg satser alt på å komme inn på journalistikkutdanningen ett eller annet sted i Norge høsten 2009. Det inkluderer å gå på sonans neste år og ta flere fag for å bl.a samle realfagspoeng og fordypningspoeng. Nå har det seg sånn at journalistikk er riimelig vanskleig å komme inn på, snittet er høyt. Tingen er, at jeg har sjekket poenggrenser fra 2003, på alle høyskolene/universitetene som har linjen, og poengene synker jevnlig hos alle. Mitt spørsmål er da om jeg faktisk tør å satse på at de ikke går opp igjen i løpet av 08? Jeg har snitt 5,3 etter å ha gått på sonans, uavhengig av karakter i fagene, og i 07 var snittet der jeg ønsker å gå 5,05. Året før 5,3, året før der igjen 5,7. Så hva tror dere, folkens? Pokker at man ikke kan søke tidlig opptak, sånn som i USA *knurr*

EDIT: må bare understreke at alle de andre lærestedene har hatt samme tendens.

Skrevet

Hm, du har ikke vært på folkehøyskole eller noe da? Kommer vel noen poeng opp med det også?

Skrevet

Jeg har samlet absolutt alt av poeng jeg kan; men altså, dersom poenggrensene skyter i været neste år, så har jeg jo hele 08/09-skoleåret til å ta enda flere fag.. Tror dere at trenden fortsetter, eller at dette plutselig snur? Er det ikke noen som forsker på sånt?

Skrevet

Nå har jeg ikke full peil på alle sånne poenggreier da, men du har regnet med alt av tilleggspoeng+alderspoeng? Har du mulighet til å ta (flere?) realfag for poengens del? Ville ikke være for trygg på at snittet ikke går opp, men forhåpentligvis vil det vel ikke stige til værs...

Edit: Ser at du allerede hadde skrevet om realfagspoengene... Men du kan ikke forbedre litt karakterer da?

Skrevet

Jeg ville sjekket opp dette angående fordypingspoeng. For oss som går ut av vgs våren 09 så er det ingenting som heter fordypningspoeng lenger. Det betyr at for oss som tar allmenn/studiespesialisering får vi kun realfagspoeng slev om vi fordyper oss i andre fag utenom.

Siden du da tar sikte på høsten 09, ville jeg sjekket opp om de da tar med fordypingspoengene dine.

Skrevet

Du kan ikke tenke deg å starte å jobbe som journalist da? De flest små aviser trenger folk :) Det går også ann å freelance for fylkesendinga på NRK1.

Søsteren min tok en multimediautdannelse i Norge og i England, som var helt ubrukelig når det gjaldt å få jobb her hjemme. Etter endt utdanning hadde hun div jobber innen film/tv produksjon og nesten ingen erfaring i journalistikk, og nå sitter hun med drømmejobben. :P Hun søkte på stilling som journalist i lokalavisa etter å ha freelancet litt på radioen i NRK1. Hun har jobbet i lokalavisa i 4 måneder og ble nylig headhuntet til den størst avisa i fylket..( jeg vet om en ledig stilling) :D Fetteren min (som forøvrig er kjempeflink til å skrive) har tatt journalistikkutdanningen i Volda og han jobber i nettavis og klipper og limer fra Reuter og andre byråer, han skriver fint lite selv, dessverre..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...