Gå til innhold
Hundesonen.no

Fôr med mais


Caroline

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk høre at fôr som inneholder mais skal ødelegge fargen hos svarte hunder.. Noen formeninger/erfaringer?

Mine går på RC, og trives med det. Eneste fôret Saeta frivillig spiser. Mener å huske det inneholder mais, og blir litt skeptisk ifht. pelsen på lille tricen.. Selv tror jeg det kan være like mye hormonelt at pelsfargen blir brunaktig, og selvsagt mye arv.

Hva tror folket?

Skrevet

Inneholder ikke alt tørrfôr mais?

Royal Canin:

Tørket fjærkrekjøtt, hvetemel, maismel, mais, hvete, animalsk fett, hydrolisert animalsk protein, tørket svineprotein, sukkerbetsfiber, fiskeolje, soyaolje, gjær, mineral, MOS, eggepulver

Pro Pac:

Kyllingkjøttmel, malt mais, kyllingfett (konservert med blandede tokoferoler, en naturlig kilde av vitamin E), rismel, tørket betemasse, naturlige smaksstoffer, linfrø, gjærkultur, salt, kalium klorid, kolin klorid, DL-metionin, hydroksyanalog, L-lysin, vitamin E supplement, D-aktivert animalsk sterol (vitamin D3-kilde), vitamin A Acetat, nikotinsyre, D-kalsium pantotetrat, askorbinsyre (vitamin C), pyridoksin hydroklorid (vitamin B6), folinsyre, mangan oksid, ferrosulfat, kobbersulfat, sink oksid, etylendiamin dihydriodiode, sink proteinat, mangan proteinat, jern proteinat, magnesium proteinat, kobber proteinat.

Oliver's:

INGREDIENSER

Kyllingmel, ris, fersk kylling, malt mais, kyllingfett, komplett mineral- og vitamintilskudd, betefiber, riskli, saft fra kyllinglever, linfrø, ertefiber, gjærkultur, mannanoligosakkarider, inulin, hele tørkede egg, glukosamin HCL, MSM, kondroitinsulfat, urtetilskudd, Yucca Shidigera.

Pro Plan

Chicken (20%), Rice (15%), Maize, Dehydrated poultry protein, Maize gluten, Wheat, Animal fat (Preserved with mixed tocopherols), Digest, Beet pulp, Fish oil, Dried egg, Yeast, Calcium phosphate, Potassium chloride, Sodium chloride, Calcium carbonate, Minerals.

Jeg fant ikke næringsinnhold på nettet på hverken Hill's eller eukanuba

Skrevet

havde en sort hund før, og den har altid fået foder med majs i, og hendes pels skinnede fint og holdt den sorte farve. Den store jeg har nu, har altid fået foder med majs i også, og han har en del dækhår der er sorte, og ser heller ingen ændring i farve nuancen der, skinner fint sort.

Skrevet

Jeg trodde også alt fôr inneholdt mais. Jeg tror ærlig talt ikke kun fôret spiller inn på dette, men når erfarne oppdrettere sier så, begynner jeg å tenke litt.. Lille sorte er forøvrig helt sort foreløpig og har gått på RC siden hun kom hit.

Skrevet

Det er en del perioder mine hunder får et ganske tydelig brunskjær i pelsen, men som sagt - det går i perioder. Amira har stort sett brun hale, men hvis jeg vasker henne, børster halen godt og holder henne vekk fra solys (dvs om vinteren), blir pelsen veldig sort og blank. Noe fôr får hundene dårlig pels av (matt og brun), men det er vel slikt som bare er individuellt.

Skrevet
Jeg har i hvert fall erfart med flere hunder at "vanlig" mais ikke blir tatt opp av systemet. Kommer alltid hele biter ut hver gang.

Samme gjelder vel mennesker også. Det er vel en del for stivelsen og fiberet sin skyld at de er i fòr. Eller?

Skrevet

Det har blitt meg fortalt at RC og Eukanuba er tilsatt et enzym som har som bivirkning at det kan forårsake at brun/rød farge blir mer fremtredende hos sorte hunder. Jeg har hatt Freya på Eukanuba ca 1 1/2 år og hun har helt klart mye brunt i pelsen, hvilket hovedsaklig nok er genetisk (selv om begge foreldrene var svarte og fine). Jeg har nå nappet ned hele bikkja unntatt skjegget og samtidig gått over på Hills. Skal gi beskjed om det gjør noen forskjell når det vokser ut til sommeren :)

Skrevet
Samme gjelder vel mennesker også. Det er vel en del for stivelsen og fiberet sin skyld at de er i fòr. Eller?

Det er minimalt med fiber i mais, selv om folk gjerne tror det er en god fiberkilde. Det samme gjelder forøvrig ris og korn i hundefôr. Kornet må være sammalt (altså at både skolmen og kjernen er malt) for å være en ok fiberkilde.

Jeg anbefaler forøvrig Kruskakli som fiberkilde. Det er så å si 100% fiber. Men fiber er også så å si 100% ufordøyelig for hunder, så den eneste grunnen til å gi fiber er hvis man vil at den skal komme ut igjen i andre enden.

Skrevet

Har ikke peiling på om svart pels blir brun av mais. Men hvis hunden er litt brunaktig nå, kan det ikke være etter solbleiking i sommer? (Eller var det sol her??) :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vet at man tidligere ga mais i fôr til verpehøns for å få den varmgule plommefargen (nå bruker man andre fargestoffer da mais er dyrt), og laks gir man karotenoider ("gullrotfarge") for å gi fin rød farge på kjøttet - men jeg har ikke hørt om virkning på pels hos pattedyr.

Etter hva jeg husker er slike fargestoffer fettløselige og gjenngis derfor lett i fettholdig stoff som eggeplomme (både fra fugl og fisk).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...