Gå til innhold
Hundesonen.no

Fôr med mais


Caroline

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk høre at fôr som inneholder mais skal ødelegge fargen hos svarte hunder.. Noen formeninger/erfaringer?

Mine går på RC, og trives med det. Eneste fôret Saeta frivillig spiser. Mener å huske det inneholder mais, og blir litt skeptisk ifht. pelsen på lille tricen.. Selv tror jeg det kan være like mye hormonelt at pelsfargen blir brunaktig, og selvsagt mye arv.

Hva tror folket?

Skrevet

Inneholder ikke alt tørrfôr mais?

Royal Canin:

Tørket fjærkrekjøtt, hvetemel, maismel, mais, hvete, animalsk fett, hydrolisert animalsk protein, tørket svineprotein, sukkerbetsfiber, fiskeolje, soyaolje, gjær, mineral, MOS, eggepulver

Pro Pac:

Kyllingkjøttmel, malt mais, kyllingfett (konservert med blandede tokoferoler, en naturlig kilde av vitamin E), rismel, tørket betemasse, naturlige smaksstoffer, linfrø, gjærkultur, salt, kalium klorid, kolin klorid, DL-metionin, hydroksyanalog, L-lysin, vitamin E supplement, D-aktivert animalsk sterol (vitamin D3-kilde), vitamin A Acetat, nikotinsyre, D-kalsium pantotetrat, askorbinsyre (vitamin C), pyridoksin hydroklorid (vitamin B6), folinsyre, mangan oksid, ferrosulfat, kobbersulfat, sink oksid, etylendiamin dihydriodiode, sink proteinat, mangan proteinat, jern proteinat, magnesium proteinat, kobber proteinat.

Oliver's:

INGREDIENSER

Kyllingmel, ris, fersk kylling, malt mais, kyllingfett, komplett mineral- og vitamintilskudd, betefiber, riskli, saft fra kyllinglever, linfrø, ertefiber, gjærkultur, mannanoligosakkarider, inulin, hele tørkede egg, glukosamin HCL, MSM, kondroitinsulfat, urtetilskudd, Yucca Shidigera.

Pro Plan

Chicken (20%), Rice (15%), Maize, Dehydrated poultry protein, Maize gluten, Wheat, Animal fat (Preserved with mixed tocopherols), Digest, Beet pulp, Fish oil, Dried egg, Yeast, Calcium phosphate, Potassium chloride, Sodium chloride, Calcium carbonate, Minerals.

Jeg fant ikke næringsinnhold på nettet på hverken Hill's eller eukanuba

Skrevet

havde en sort hund før, og den har altid fået foder med majs i, og hendes pels skinnede fint og holdt den sorte farve. Den store jeg har nu, har altid fået foder med majs i også, og han har en del dækhår der er sorte, og ser heller ingen ændring i farve nuancen der, skinner fint sort.

Skrevet

Jeg trodde også alt fôr inneholdt mais. Jeg tror ærlig talt ikke kun fôret spiller inn på dette, men når erfarne oppdrettere sier så, begynner jeg å tenke litt.. Lille sorte er forøvrig helt sort foreløpig og har gått på RC siden hun kom hit.

Skrevet

Det er en del perioder mine hunder får et ganske tydelig brunskjær i pelsen, men som sagt - det går i perioder. Amira har stort sett brun hale, men hvis jeg vasker henne, børster halen godt og holder henne vekk fra solys (dvs om vinteren), blir pelsen veldig sort og blank. Noe fôr får hundene dårlig pels av (matt og brun), men det er vel slikt som bare er individuellt.

Skrevet
Jeg har i hvert fall erfart med flere hunder at "vanlig" mais ikke blir tatt opp av systemet. Kommer alltid hele biter ut hver gang.

Samme gjelder vel mennesker også. Det er vel en del for stivelsen og fiberet sin skyld at de er i fòr. Eller?

Skrevet

Det har blitt meg fortalt at RC og Eukanuba er tilsatt et enzym som har som bivirkning at det kan forårsake at brun/rød farge blir mer fremtredende hos sorte hunder. Jeg har hatt Freya på Eukanuba ca 1 1/2 år og hun har helt klart mye brunt i pelsen, hvilket hovedsaklig nok er genetisk (selv om begge foreldrene var svarte og fine). Jeg har nå nappet ned hele bikkja unntatt skjegget og samtidig gått over på Hills. Skal gi beskjed om det gjør noen forskjell når det vokser ut til sommeren :)

Skrevet
Samme gjelder vel mennesker også. Det er vel en del for stivelsen og fiberet sin skyld at de er i fòr. Eller?

Det er minimalt med fiber i mais, selv om folk gjerne tror det er en god fiberkilde. Det samme gjelder forøvrig ris og korn i hundefôr. Kornet må være sammalt (altså at både skolmen og kjernen er malt) for å være en ok fiberkilde.

Jeg anbefaler forøvrig Kruskakli som fiberkilde. Det er så å si 100% fiber. Men fiber er også så å si 100% ufordøyelig for hunder, så den eneste grunnen til å gi fiber er hvis man vil at den skal komme ut igjen i andre enden.

Skrevet

Har ikke peiling på om svart pels blir brun av mais. Men hvis hunden er litt brunaktig nå, kan det ikke være etter solbleiking i sommer? (Eller var det sol her??) :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vet at man tidligere ga mais i fôr til verpehøns for å få den varmgule plommefargen (nå bruker man andre fargestoffer da mais er dyrt), og laks gir man karotenoider ("gullrotfarge") for å gi fin rød farge på kjøttet - men jeg har ikke hørt om virkning på pels hos pattedyr.

Etter hva jeg husker er slike fargestoffer fettløselige og gjenngis derfor lett i fettholdig stoff som eggeplomme (både fra fugl og fisk).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
×
×
  • Opprett ny...