Gå til innhold
Hundesonen.no

Tilvenningsproblemer


Dyrevennen

Recommended Posts

Hei!

Nå begynner jeg å bli ganske frustrert! Jeg har en blandingshund på 3,5 år,, og nå har jeg fått en marsvin i bursdagsgave. Hunden og marsvinet går overhodet ikke overens! Nå har jeg prøvd utrolig masse forskellig!i natt satte jeg marsvinburet inn i hundeburet som hunden sover i men han peip og bjeffet hele natten.Marsvinet virket noe fustrert, vet ikke om det er pga hunden oppførsel eller hva.. jeg fikk såvidt sove. Har noen noe tips? marsvinet er ganske vanskelig å ha med å gjøre.

Klem fortvilet

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Du satte marsvinburet inn i hundeburet? Ikke rart marsvinet virket frustrert, og hunden peip og bjeffet hele natten. Det kan du jo til selv, for å si det sånn.

De trenger jo ikke å være venner, går fint å ha både marsvin og hund i samme hus, så lenge de ikke er alene sammen.

For meg høres det ut som om du ikke er så veldig takknemmelig for bursdagsgaven, og dyr skal jo ikke gis i gave, så vil du ikke ha marsvin, og om det skaper masse problemer for deg så ville jeg ha kvitt meg med det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marsvinburet inn i hundeburet ja, det er noe av det dummeste jeg har hørt på lenge. Tror du skal være glad hunden ikke kvestet det marsvinet...

Hvorfor må de uansett bli bestevenner? Det er ikke fryktelig vanskelig å holde hund og marsvin adskilt, og det er veldig vanskelig å venne en voksen hund til smådyr dersom de ikke er vokst opp med dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en hund og to kaniner og det er ikke noe problem. De går sammen uten noe problem, men alikevel er de ikke bestevenner og de omgåes ikke hverandre. Jeg lot hunden lukte på kaninene når jeg først fikk de og etter det har jeg ikke gjort noe mer ut av det. Kaninene er i et bur for seg selv.

Jeg vet ikke hva du mener med at de ikke går overens. Har du en hund som aller helst vil jakte og spise marsvinet og du ikke har mulighet, vil eller kan ha de slik at hund og marsvin så bør du vel omplassere det. Uansett tror jeg du ikke skal tvinge marsvinet på hunden og omvendt som ved å sette marsvinburet inn i hundeburet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men marsvinet går løs om dagen! Er ikke noe for dyr i bur, så det blir bare om natten. Syns faktisk det er dyremishandling.

Hunden knurrer og skremmer han hele tiden. er redd for at marsvinet skal bli nervøs. Hunden må skjønne at marsvinet er like godt akseptert som han. tror du han blir mer tollerant hvis jeg behandler marsvinet som en hund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  Dyrevennen skrev:
Men marsvinet går løs om dagen! Er ikke noe for dyr i bur, så det blir bare om natten. Syns faktisk det er dyremishandling.

Hunden knurrer og skremmer han hele tiden. er redd for at marsvinet skal bli nervøs. Hunden må skjønne at marsvinet er like godt akseptert som han. tror du han blir mer tollerant hvis jeg behandler marsvinet som en hund?

Hold dem i hvert sitt rom da vel?

Og hvordan i alle dager skal du klare å behandle et marsvin som en hund?

Uansett, som nevnt så er det vanskelig å venne en voksen hund til smådyr, og det er derfor svært lite lurt å ha marsvinet og hunden løst sammen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

for det første og ha marsvin løs sammen med en hund er og be om trøbbel.. marsvin er for det første sårbare og kan fort komme til skade hvis den blir feks tråkket på. Av deg eller hunden eller kommer i klem i døra.. de er kanskje ikke så små, men de har tunge kropper og korte bein. Den er også nyskjerrige og kan fort smake på ting dem ikke bør..

Marsvinet trenger også sin plass , og bør beskyttes fra hunden.. unasett hvor godt dem ser ut og gå overens er det ingen garanti for at marsvinet ikke kan komme til skade. Hvorfor? fordi for hunden blir aldri marsvinet betraktet som en hund, den verker lukter eller oppfører seg deretter.... jeg har hatt mine sammen med kaniner , men aldri i verden om jeg går ut av rommet og lar dem være uten tilsynd for det.

Og hvis hunden din er blitt såpass "Gammel" og ikke vant med smådyr, som både lukter og ser rare ut er det ikke sikkert du klarer og få noen bestevenner ut av det. kanskje kan hunden la være og ragere så kraftig på svinet etterhvert, men som sgat er ikke en selvfølge dem skal gå gått sammen..

Jeg ville holdt dem enten helt avskillt i hvert sitt rom, eller latt marsvinet få seg et kjempe stort bur som den oppholder seg i når du ikke har tid og holde øye med den feks... Huske og tenke på marsvinest behov også oppi dette.. kan hende den blir utrygg av og stadig må jages eller gjemme seg for hunden din hvis den går løs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er jo som en nesten ikke tror hva en leser :) . Og jeg vil anta at det er en spøk og ikke alvorlig ment. Og ha dyr i bur syntes du er dyremishandling - men hva med det du har gjort, satt hund og marsvin i samme bur, hvor begge viser STORT ubehag. Det vil jeg kalle dyremishandling, du skal være glad at hunden ikke har tatt knekken på det stakkar marsvinet for lenge siden. Skjerp deg!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du vil at marsvinet ditt skal gå fritt, og ikke kan ha de i samme rom så bør du enten ha de på forskjellige rom eller kjøpe et gigantisk bur til marsvinet. Som flere sier så bør du tenke på marsvinets beste opp i det hele. Har du ikke mulighet til det bør du omplassere det til noen som faktisk gjør det.

Og om du synes det er dyremishandling å ha et marsvin i bur, så lurer jeg innmari på hva du kaller det når hund og marsvin er i samme i bur der de absolutt ikke trives. Et marsvin er et marsvin og en hund er en hund, og da må de behandles som det dyret de er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  SusanneL skrev:
Dette må jo være en spøk - og en ganske morsom sådan...

Dyrevennen her synes det er dyreplageri å ha marsvinet i bur - men oppbevarer likevel HUNDEN i bur en tredjedel av døgnet...

Susanne

Hahaha, ja, ikke sant! :)

Hadde jeg fått et marsvin, sånn helt plutselig, så ville det fått bo i buret sitt istedenfor å bli terrorisert med all slags farlige ting vi mennesker har liggende løse i leilighetene våre. Skulle jeg hatt et marsvin løst så hadde det blitt terrorisert av 1 stk. halv terrier samt X antall skumle ledninger med strøm i. Tenk om marsvinet finner på å smake på ei ledning? Eller tenk om hunden finner på å smake på marsvinet? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette må være en tulletråd, å dømme etter formuleringene til den såkalte "dyrevennen". Jeg synes "dyrevenn" skulle gå til anskaffelse av et par barn også, et snes gamle tanter og en papegøye. Da roer det hele seg, og marsvinet vil forstå at hunden var det minste problemet... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg velger å svare seriøst på denne, da jeg antar det faktisk er snakk om et marsvin og en hund her ....

Aller først : MArsvin SKAL!!! være ute av buret sitt store deler av døgnet . OG !! Marsvin er flokkdyr, de SKAL!!! ha en artsfrend. Marsvin skal IKKE !!! sitte i buret døgnet rundt.

Når det er sagt .....:

  Sitat
Nå begynner jeg å bli ganske frustrert! Jeg har en blandingshund på 3,5 år,, og nå har jeg fått en marsvin i bursdagsgave. Hunden og marsvinet går overhodet ikke overens! Nå har jeg prøvd utrolig masse forskellig!i natt satte jeg marsvinburet inn i hundeburet som hunden sover i men han peip og bjeffet hele natten.Marsvinet virket noe fustrert, vet ikke om det er pga hunden oppførsel eller hva.. jeg fikk såvidt sove. Har noen noe tips?

Når får jeg helt vondt i magen. Vet du noe om marsvin fra før ?? Hvis ikke, skaff deg info kjapt. Marsvin er byttedyr, og hund er rovdyr. Du kan ant være glad for at marsvinet ikke døde av sjokk den natten.......

jeg har fire frittgående marsvin, det vil si på godt norsk, de er aldri i bur. Dvs, burdøren er aldri lukket. Jeg har også en schæfer unghund. Hun er veldig glad i å kose med marsvina ,og når hun er her oppe på besøk, så r hun veldig opptatt av marsvina. Hu nfår ALDRI lov til å gå etter de når hun er her som de bor. Hun kan ligge og se på dem spise, og når de er under sofaen kan hun få gå å snuse, men marsvin løper!! selv et trygt og tamt marsvin løper, og en hund løper etter ting som løper. marsvina bori annen etasje, og hunden i første. det er en grind i toppen av trappen, og døren er alltid i gjen. Hunden får kun være med opp på datarommet om jeg kan sitte og passe på henne hundre prosent.

Et slag fra en hundelabb kan ødelegge marsvinet ditt fullstendig. Man har IKKe hund og marsvin sammen løse.

  Sitat
marsvinet er ganske vanskelig å ha med å gjøre.

Et marsvin er da virkelig ikke vanskelig og ha med å gjøre. Nå blir jeg virkelig lei meg. HVis marsvinet ditt er *vanskelig* .... da er den sannsynligvis livredd. tenkt på det ?

Mitt råd er faktisk å omplassere marsvinet, da det ikke virker som om det passer inn i livet ditt, og heller ikke som om du faktisk ønsker å ha det .... SKAL du beholde marsvinet, så sett det i et rom hunden ikke har tilgang til, og la de bare hilse når du har marsvinet på fanget. og skaff for guds skyld et marsvin til.

Et marsvin kan aldri m\bli en hund. Det er et lite byttedyr .. et dyr som ville hunder spiser ....

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et marsvin SKAL IKKE være i bur mesteparten av døgnet ?

Hva slags tullball er dette da ?

Er vel en brøkdel av marsvineiere som har frittgående marsvin rundt omkring innendørs ?

De bør har en "luftegård" ute om sommeren med hønsenetting som de kan boltre seg i slik som mange kaniner har, men er vel ingen gyllen regel at et marsvin IKKE skal stå i bur inne ?

Uansett.. denne tråden passer bedre i gnager-forumet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner at jeg og en del av norges befolkning som eier gnagere er dyremisshandlere. Har faktisk ALDRI hørt om frittgående marsvin (eller kaniner). Lærer man de til å ikke gnage på ledninger? Mener nå det er mer uansvarlig, å la en gå rundt å gnage på alt den kan. Jeg vet ikke om jeg skal le eller gråte.

Ikke vet jeg om denne tråden er seriøs eller ikke. Men kan da svare hva jeg mener. Hold marsvinet i bur, og heller ta den ut når du vil kose, eller ha den litt løs. Da har du hunden i et annet rom. Da den er i bur, plasserer du dette så det er utilgjengelig for hunden. Og vil du at de skal bli venner, så kvitt deg med marvinet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Frittgående innekaniner er faktisk ikke så uvanlig. De kan toalettrenes og vennes av med for mye møbeltygging :) Jeg er enig i at marsvin ikke bør tilbringe størsteparten av døgnet inne i et vanlig marsvinbur på størrelse med dem man kjøper i dyrebutikk. Jeg personlig synes at det er altfor liten plass, i et større bur blir det en annen sak. At "alle" i Norge har marsvin/kanin i små bur hele døgnet betyr vel ikke nødvendigvis at det er et godt liv for etmarsvin/en kanin? Menmen, nå sporet jeg helt av her... :closedeyes:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  MrsPowers skrev:
Frittgående innekaniner er faktisk ikke så uvanlig. De kan toalettrenes og vennes av med for mye møbeltygging :) Jeg er enig i at marsvin ikke bør tilbringe størsteparten av døgnet inne i et vanlig marsvinbur på størrelse med dem man kjøper i dyrebutikk. Jeg personlig synes at det er altfor liten plass, i et større bur blir det en annen sak. At "alle" i Norge har marsvin/kanin i små bur hele døgnet betyr vel ikke nødvendigvis at det er et godt liv for etmarsvin/en kanin? Menmen, nå sporet jeg helt av her... :closedeyes:

Noen som har sagt det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Marsvin har uten tvil godt å være i ett "romslig" bur, slik som alle andre dyr også har fordeler av dette. Og om sommeren lager vi også ett fint bur hvor det kan være ute og romstere... Men, å sette hunden i samme bur som marsvinet for at de skal tilvenne seg og blir VENNER... og ikke mindre enn idiotisk. Og det var det diskusjonen i utgangspunktet startet med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...