Gå til innhold
Hundesonen.no

Mer utgangsstilling - vil ikke sitte inntil


xxx12345

Recommended Posts

Freya har endelig begynt å skjønne ting - eller jeg har blitt flinkere med henne (stryk det som ikke passer :twitch: ) og hun går nå apellmerkeprogrammet stort sett uten problemet. Det jeg sliter med å få til er å få henne til å sette seg inntil mitt venstre ben. Hun setter seg stort sett alltid en litn halvmeter unna på skrå. Ser det er flere småhunder som gjør det og jeg tror det har med størrelsen og gjøre (at hun da ser meg bedre). Spørsmålet mitt blir da om noen har tips til hvordan få henne på riktig plass?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har to cavalierer og hadde samme problemet. Det har nok noe med at de er små, og at de derfor vil gå lenger unna for å få øyekontakt.

Det som fungerte for meg, det var at når hunden satt, så gikk jeg inntil slik at vi kom i riktig posisjon i forhold til hverandre for utgangsstilling. Så sto jeg der og ga kommando for utgangsstilling (fot eller på plass), og da hunden fortsatt satt rolig og så på meg, så belønnet jeg.

Gjentok dette noen ganger og etter hvert så fungerte det veldig bra. Nå setter de seg stort sett helt korrekt inntil meg! :twitch:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har to cavalierer og hadde samme problemet. Det har nok noe med at de er små, og at de derfor vil gå lenger unna for å få øyekontakt.

Det som fungerte for meg, det var at når hunden satt, så gikk jeg inntil slik at vi kom i riktig posisjon i forhold til hverandre for utgangsstilling. Så sto jeg der og ga kommando for utgangsstilling (fot eller på plass), og da hunden fortsatt satt rolig og så på meg, så belønnet jeg.

Gjentok dette noen ganger og etter hvert så fungerte det veldig bra. Nå setter de seg stort sett helt korrekt inntil meg! :whistle:

Jeg har prøvd dette men vet at jeg ikke har vært konsekvent nok - får prøve igjen :)

Har du forsøkt å trene utgangsstilling og fri ved foten inn til en vegg? Rundt en lyktestolpe eller tilsvarende er også fint for bakpartskontroll :)

Fri ved fot er ikke noe problem i det hele tatt, men skal prøve å kalle henne inn når jeg står ved en vegg og se :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I tillegg kan du som sagt prøve å bruke en lyktestolpe (eller hvilken som helst annen stolpe e.l.). Gå et skritt, og stopp. For hver gang du stopper må hun sette seg inntil deg, for stolpen er alltid på hennes venstre side :whistle:

I tillegg kan man tenke på hva man belønner. I starten belønner du for hver gang hun setter seg nærmere enn hun pleier, og ikke belønn når hun setter seg en halv meter unna. Etterhvert som hun kommer nærmere, belønner du kun for ønsket utgangsposisjon. De gangene hun setter seg helt inntil deg på første forsøk, løser du ut og lager "julaften"! Yndlingsleke og mer godbiter enn vanlig!

Lykke til med utgangsposisjonen! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Få tak i en bordbit på 20x20cm og ca 5cm høy.

Lær hunden å stå på denne med forbeina. Når den kan det forflytter du deg med beina helt inntil kanten av bordbiten til du står med føttene langs klossens side (fire forflytninger, og du har gått en runde).

Hver gang hunden flytter seg etter deg klikker du og gir godbit.

Når hunden følger deg lett legger du til kommando, fot el.l. Når det er i boks fjerner du klossen, og du har en nydelig utgangsstilling:-))

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pass på hvor du ser hen når du belønner. Det mange glemmer å tenke på under fvf og utgangsstilling er hva hunden vanligvis skal se i den posisjonen, og nistirrer ned på hunden mens de roser aktivt. Hunden skal se siden av ansiktet ditt når den sitter riktig, så bruk tilnærmingsmetoden at du går inntil slik en annen skrev over her, men pass så på å belønne for at hunden ser opp på deg mens du ser rett frem. Hunden skal ikke se deg rett i øynene, da går den for langt fram, så ikke belønn for det i utgangsstilling heller,så tipper jeg det løser seg ganske fort :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvordan skal jeg vite om bikkja sitter riktig hvis jeg ser rett fram da?! hehehe

Jeg skjønner hva du mener da, og jeg ser heller ikke på henne under lineføringen og fvf. Så fort jeg sluttet å se på henne gikk begge deler kjempegreit :whistle:

For det første så merker du det jo litt, da. I starten vil vel det viktigste være å få henne nærmere, det er ikke livsviktig at hun sitter på graden og millimeteren korrekt ift deg liksom? Og du merker jo om hun sitter fem eller femti cm fra deg, det er det jo ikke umulig å se i øyekroken heller.

Etterhvert, når dere kan bevege dere lengre og lengre bort fra vegg/fortauskant/gjerde/stolpe (husk å trene ved forskjellige ting, så du får generalisert det), kan du begynne å trene foran glassdører/speil og se hvordan det ser ut, eventuelt få noen til å se på dere og si ifra når hun sitter bra.

Jeg sleit en del med at Tinka satte seg for langt bort på innkomsten tidligere, og trente en del ved vegg. Når jeg begynte å trekke meg lengre og lengre bort fra veggen så var Tinka flink hun, hun hadde jo lært at hun skille sitte inntil veggen... :rolleyes:

Pass derfor på å hele tiden teste ut om hun har god utgangsstilling når du ikke bruker sånn fysisk påvirkning, slik at du ikke trener ved vegg lenger enn overhodet nødvendig.

Løsningen for Tinka og meg ble forøvrig å bytte innkomst. Å skulle gå bak og inn på plass ble litt for koordinasjonskrevende for en labrador med stor fart, så jeg trente inn innkomsten slik at hun nå kommer rett inn på plass (sånn nesten altså, det er jo veldig fristende å dulte litt på meg i samme slengen), og det fungerer mye bedre.

Jeg merker forøvrig veldig godt at Tinka plasserer seg i forhold til hvordan overkroppen min er vridd, så så lenge jeg ser og har skuldrene mine pekt rett fram går det altså som oftest greit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...