Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten vakker kattunge funnet


Turnip

Recommended Posts

Skrevet

I dag så var det et par som kom med en liten kattunge og satt den utenfor kattepensjonatet på gården vår, heldigvis så moren min det og gikk bort, de tok katten opp igjen og fortalte at den var funnet på søplefyllingen (Bølstad miljøstasjon) og at den hadde vært der litt, men de sa den ikke ville klare seg der pga store maskiner som kunne kom til å knuse den stakkars lille kattungen. Så vi tok selvfølgelig katten til oss, den var tynn, utrolig hengiven og elsker kos og selvfølgelig utrolig sulten. Vi tipper den ikke har noe hjem da den ikke er mer enn 7-8 uker gammel og var tynn, men mulig den har rotet seg bort. Det er flere voksne villkatter på denne søplefyllingen. Men denne var da tam...

Den er en hannkatt, sort med hvit i annsiktet, ser ut som den vil bli semihåret (ikke langhåret eller korthåret, men midt i mellom) Ser frisk ut i den forfatning at den har nok trasket ute litt.

Men noen som vet om noen som har mistet lille kattungen sin? (vi tviler litt da den faktisk er for ung til å ferdes ute alene)

Eller er det noen som ønsker seg en liten hjerteknuser? Vi kommer til å ringe rundt til forskjellige omplasseringer, men vi beholder den hvis vi ikke finner et godt hjem til den.

La dette ut her sånn i tilfelle det kunne være til nytte for noen...

Det er trist at sånne ting skjer... at folk bare etterlater seg kattunger, vi vet ikke om den var alene, kanskje den også hadde søsken som også ble ettrelatt? Det vet vi ikke... men denne lille karen fortjener en bedre start på livet da han er utrolig hengiven og ekstremt utsultet på kos og oppmerksomhet...

Dette er forresten i Follo, midt mellom Ås og Vinterbro der Follo kattepensjonat holder til.

Skrevet

Vi kommer til å beholde den vi... ;) Den har fått en tøff start på livet, og vi klarer faktisk ikke å la den gå da vi er redd for at den ikk skal få et godt permanent liv... er ikke noe særlig å ende på omplassering etter endelig å ha funnet menneser og mat... Så den blir hos oss, men vi kommer til å henge opp lapper tilfelle noen savner lille gutten. Så nå står navnvalg for tur. Noe med betydning siden han har hatt en tøff start og får en ny fin start på et rikt katteliv. Ikke lett det der med navn ;)

Skrevet

Navneforslag: Remi, etter hovedpersonen i boka Frendeløs, som ble funnet i en kurv som baby.

Mine to katter ble funnet i en pappeske på en trapp. Dyrebeskyttelsen ga dem etternavnet Van Trapp, (de heter Timo og Murre Van Trapp).

Skrevet

Hva med Trym? Eller er jeg den eeeneste her i verden som synes det er kult?

Det er jo et vikingnavn da, det kan symbolisere at han er en skikkelig tøffing ;)

Må bare nevne det kuleste kattenavnet jeg vet om, nemlig Desmon Tutu. (Den svarte katten med hvit "krage" onkelen min eier.)

Skrevet

En som jobber på gården vår hadde visst lyst på kattungen, de eier en stor gård i Follo, han måtte høre litt med kona og sånt, men hvis han ikke tra han, så blir han hos oss.

Navnet ble forresten Snorre. Etter den første katten vi fikk for mange år siden, som bare flyttet inn hos oss, akurat som denne... :twitch:

Skrevet

Vi var egentlig innstilt på å beholde lille Snorre, men så fikk vi vite sent i går kveld at han mannen ville ha han... Der blir han boende sammen en familie på en gård her på Langhus. Vi kommer til å passe han i ferier i kattepensjonatet og ser frem til å følge han videre.

Litt trist er det, da vi ble glad i lille kattungen... Men godt at noen katter som er forlatt ute får et fint hjem videre.

Skrevet

Godt å høre at Snorre fikk et bra hjem! Heldigvis at han havnet hos dere :whistle: Det er så mange triste katteskjebner. Herlig å høre en historie med lykkelig slutt! Ønsker lille Snorre lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...