Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan reagerte hundene deres på "lampeskjermen"?


Miriam

Recommended Posts

Skrevet

Ja, som overskriften sier; jeg lurer på hvordan hundene deres reagerte på å ha lampeskjermen på? Josie får helt fnatt, sikler, peser og stresser... Er det vanlig? :)

Skrevet

Første dagene Mike hadde på sin så bare titten han opp og datt bakover, turte ikke å gå en meter og skulle værtfall ikke ha kos eller noe å spise. Han ble vant til skjermen da han måtte gå med den i 3 uker, men han kræsjet i alt mulig, og ble småredd den rett og slett, jeg puttet skjermen i skapet tilfelle vi skulle få brukt for den senere, men da var skapet skummelt.. så det var ikke populært her i gården nei...

Skrevet

Prada har aldri hatt lampeskjerm på seg, men tidlig i sommer så møtte hun en hund som hadde det på. Resultatet var at Prada HYLTE og HYLTE og gjemte seg under en bil.

Da eieren tok av lampeskjermen så kom Prada frem ogl ekte fint med hunden. Hehe...

Skrevet

Hmm... Kanskje hun bare må ha den på leeenge? Men jeg synes det er litt "fælt" at hun sikler og stresser så innmari når hun har den på... Selvfølgelig har hun den på allikevel, men jeg får jo litt vondt av henne da :)

Skrevet

Hun har veldig rennende øyne i forbindelse med husstøv- og lagermiddallergi, og for å få det bort bruker hun de møkkete labbene å tørke med :rolleyes: Lille søte kløne...

Skrevet

Da var det kanskje litt verre ja... da er det vel bare å holde ut, men hun trenger kanskje ikke å ha den på hele tiden? når hun er sammen dere og sånt tenkte jeg på... hvis hun ikke er veldig intens med lappene sine da. hehe, lille tollerskrulle :rolleyes:

Skrevet
Da var det kanskje litt verre ja... da er det vel bare å holde ut, men hun trenger kanskje ikke å ha den på hele tiden? når hun er sammen dere og sånt tenkte jeg på... hvis hun ikke er veldig intens med lappene sine da. hehe, lille tollerskrulle :rolleyes:

Ja, det er ikke helt enkelt med denne allergien... Nå som jeg har en hund til i pass, må jeg støvsuge to ganger hver dag (hunden jeg passer er midt i røytinga :rolleyes: ) og vaske gulvet hver dag.. Tørke støv +++ Og allikevel renner øynene hennes som de var Niagara falls :P Blir lenge til jeg passer bikkjer igjen, ja :)

Hun er veldig intens med labbene sine, hun klarer ikke å la være å klø/tørke... Det er godt hun er stabil mentalt, ja :P

Skrevet
er det en mulighet å bruke potesokker?? :)

Nja... Jeg har tenkt på det også.. Men de blir jo møkkete ganske fort de også, de samler opp støv og da er jeg liksom litt på null igjen... Men takk for forslaget :P

Skrevet

hmmm, sant. men det er jo ulike stoff de er laget av, og hvis du kun bruker dem på henne inne....? skifte ofte med en gang det blir støv. vet at det er billigere å kjøpe sokker der hundekjørere gjør, da de har et enormt forbruk :P men ser helt klart problemet :P

du kan jo klippe skjermen så kort at hun akkurat ikke kan nå øynene sine. da slipper hun i hvertfall å dunke borti alt..... :P:)

*dobbelpost, endret av mod. Charleen*

Skrevet

Har kunn hatt skjermen på flatne og han syns den var litt rar i 5 min så var det en vorsteh som syns den var morro å dra i ja den skjermen som flaten gikk med. Og da den første dagen var over så var det om å gjøre å kræsje inn i alt og spesielt min rompe. Det ente med at skjærmen ble ødelagt etter ca 6 dager.

Skrevet

Ja, det er jo en mulighet :) Hun tør jo ikke å gå så mye med den på, men da er i hvertfall øynene hennes nogenlunde beskyttet mot de møkkete labbene :P Prøver det etter at husarbeidet er unnagjort, og bikkjene er badet!

Skrevet
:P Nå har jeg klipt av en del av skjermen (akkurat så mye at hun ikke kommer til med labbene), og hun er like mye i "koma" :) Nei, det er vel bare mengdetrening som hjelper, og det blir det jo nok av så lenge hun har denne allergien :rolleyes:
Skrevet

Hvor lenge har hun hatt på skjermen, da?

Tinka var totalt apatisk og syntes veldig synd på seg selv den første tida med skjermen på, men etterhvert løp hun opp og ned trappene uten problemer, og hun klarte til å med å lage seg en teknikk for å snuse og legge seg ned uten å se totalt dust ut.

Skrevet
Hvor lenge har hun hatt på skjermen, da?

Tinka var totalt apatisk og syntes veldig synd på seg selv den første tida med skjermen på, men etterhvert løp hun opp og ned trappene uten problemer, og hun klarte til å med å lage seg en teknikk for å snuse og legge seg ned uten å se totalt dust ut.

Nå har hun hatt den på i ca 2 timer, og akkurat nå er hun så sliten av all pesing, stressing og sikling at hun faktisk har sovnet (!) med skjermen på :P

huffda, ikke noe gøy. men kan denne alergien gå over? :closedeyes: :)

Allergien vil nok aldri gå over, men den kan bli bedre med immunoterapi - som jeg nå ser at vi må igang med, selv om jeg skulle ønske at det var nok å kontrollere omgivelsene :P

Guest Belgerpia
Skrevet

Det forundrer meg faktisk at dette med lampeskjerm liksom skal være ett så stort problem.

1. Hvorfor har man skjermen på når hunden er under tilsyn?

2. Jeg ser stadig tullinger på tur med hund som går MED lampeskjermen på - WHY???

Lampeskjerm eller også krage er noe man setter på når hunden er UTEN tilsyn slik at man ikke kan forhindre at de klør seg, river opp sting osv. - de MÅ ikke gå med den hele tiden..... det er bare å følge med litt liksom..

Skrevet

Heh... Spike har måttet ha lampeskjerm 2 ganger etter operasjoner for å fikse et kneledd som ikke ville samarbeide. Vi kom først hjem med for liten (for kort) lampeskjerm som han klarte å gnage på operasjonssåret. Han puttet faktisk hele foten inn i lampeskjermen. Etter en lang kveld og natt under oppsyn kom vi oss til vetten og fikk en ny lampeskjerm, det gikk egentlig helt ok. Han var rimelig fornærmet når han måtte ha den på, likte den ikke noe særlig, men fikk noen rare teknikker på å plukke opp tyggeben fra gulvet (han sto nesten med begge bakbena i været før han vippet tilbake). Dessuten gikk han mye på veggen og slikt de første dagene, pluss at leggene mine var kronisk oppskrapet i flere uker etter siste operasjonsomgang.

Skrevet

Sean og lampeskjerm går ikke. han går seg fast i alt, og krerser i vegen og døroppninger. å da blir han sur å knurrer

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...