Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannhund til avl - Sette ut annonse hvor?


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Hei! :)

Lurte på om noen vet hvor jeg kan legge ut hunden min som søker avlspartner? Unntatt her og dyrenett.no :P

Skrevet

Hvorfor vil du bruke han i avl egentlig?

For å svare på spørsmålet ditt: du kan jo ta kontakt med raseklubben og høre om de har en hannhundliste.

Skrevet

Ville nok ha kontaktet raseklubb som allerede er foreslått.

Så lenge hunden ikke er røntget eller har noe utstillingsresultater kan det bli knapt med seriøse hendvendelser.

Det kan være lurt å finne ut hva som er avlakrav for din rase og ha dette i orden før du annonserer.

Noen klubber tillater ikke hunder på hannhund-listene sine før kravene er oppfylt.

Er ikke erfaren ang avl selv, men det er vel en stor fare for at gutten skyter blankt siden han er så gammel, regner med han ikke er brukt i avl før?

Skrevet

Norsk Dobermannklubb har egen hannhundliste, der tispeeierne kan gå inn og "undersøke".

De aller, aller fleste Dobermenn får dog "napp" på tisper ved hele tiden å vise seg frem, og få gode resultater innen utstilling og bruks, og i tillegg ha gode helseresultater både selv og i stamtavlen.

Hannhundlisten til NDk finner du her:

http://www.dobermannklubben.net/ndk/dokume.../avlshanner.htm

For å komme på denne listen- som forøvrig virker som har vettuge krav til en hund som skal videreføre sine gener- må hunden din følge følgende krav:

Avlskriterier

Nye avlskriterier vedtatt på årsmøtet 28. mars 2007:

”KRITERIER FOR HUNDER SOM SKAL BENYTTES I AVL I NORGE, GJELDER BÅDE NORSKEIDE OG UTENLANDSKEIDE HUNDER:

1. Oppdretter skal være medlem av NDK og følge NKKs regler for avl og oppdrett.

2. Hunden skal være HD-fotografert og fri.

3. Øyenlyst og fri

4. Stilt ut på offisiell utstilling med minst 1AK, 1AUK eller HP.

5. Bestått karaktertest eller fullført MH-mentalbeskrivelse med følgende verdier

Kontakt: moment 1a og 1c. Verdi 2 eller høyere.

Lydfølsomhet: moment 7c. Verdi 1, 2 eller 3.

Spøkelse: moment 8a aggresjon: Verdi 1 eller 2.

Spøkelse, moment 8e kontakt: Verdi 3, 4 eller 5.

Skudd: moment 10. Verdi 1 eller 2.

Hvis hunden din er 9 år og ikke har vært stillt før, vil det si at du må melde på i Åpen klasse på utstilling, ikke veteran, som kanskje hadde vært naturlig. Han må øyelyses, HD røntges og bestå en karaktertest med de krav som gjelder.

Lykke til :)

Skrevet
Hvis hunden din er 9 år og ikke har vært stillt før, vil det si at du må melde på i Åpen klasse på utstilling, ikke veteran, som kanskje hadde vært naturlig. Han må øyelyses, HD røntges og bestå en karaktertest med de krav som gjelder.

Lykke til :)

Jeg er ikke helt sikker, men er han ikke for gammel til å ta karaktertest? Lurer på om jeg har lest at de ikke skal være eldre enn 4 år? Som sakt er jeg ikke sikker på dette :P

Skrevet

Det stemmer det, Crizpo. Men det er vel ingen øvre aldersgrense på MH er det? Men "testen" vil kke være så nyttig når hunden har så mye læring og erfaring som en 9 år gammel hund jo har.

Skrevet
Hvis hunden din er 9 år og ikke har vært stillt før, vil det si at du må melde på i Åpen klasse på utstilling, ikke veteran, som kanskje hadde vært naturlig. Han må øyelyses, HD røntges og bestå en karaktertest med de krav som gjelder.

Lykke til :)

Ehhhh... hvorfor skal den meldes på i åpen klasse bare fordi den ikke er stilt før ? Det er da ingen krav til deltakelse i veteranklassen... Alle hunder over 7 år (til neste år er vel grensa 8 år) kan delta i veteranklassen. Den kan jo til og med få CERT fra veteranklasse, så den der skjønte jeg ikke.

Jeg mener forøvrig at det heller ikke er noen øvre aldersgrense for å gå en K-test, det er kun for funksjonsanalyse hunden må være eldre enn 22 mnd og yngre enn 4 år for å delta og få godkjent resultat.

Skrevet
Jeg mener forøvrig at det heller ikke er noen øvre aldersgrense for å gå en K-test, det er kun for funksjonsanalyse hunden må være eldre enn 22 mnd og yngre enn 4 år for å delta og få godkjent resultat.

Oops. Brainfart. Tenkte på FA jeg.

Skrevet
Ehhhh... hvorfor skal den meldes på i åpen klasse bare fordi den ikke er stilt før ? Det er da ingen krav til deltakelse i veteranklassen... Alle hunder over 7 år (til neste år er vel grensa 8 år) kan delta i veteranklassen. Den kan jo til og med få CERT fra veteranklasse, så den der skjønte jeg ikke.

Ettersom jeg tolker denne regelen så må den det- for a stå på NDK's hannhundliste, iallefall:

Stilt ut på offisiell utstilling med minst 1AK, 1AUK eller HP.

Correct me if I'm wrong :)

Skrevet
Ettersom jeg tolker denne regelen så må den det- for a stå på NDK's hannhundliste, iallefall:

Correct me if I'm wrong :)

En 1. VETK er vel like bra som en 1. AK vil jeg tro... definisjonen av 1. premie er jo lik uansett klasse, så jeg vil vel tro at det er NDK som ikke har tenkt så veldig langt og husket at de også bude hatt med 1. VETK i sine regler her... ?

Skrevet

Åjj her var det mange som hadde svart ;) Takk for svarene. Jeg hørte at selv om en hann hund er 9år så kan de fortsatt brukes til avl? men det kan jo ikke tisper etter en viss alder.

Jeg var faktisk på utstilling med Hilo på søndag å det gikk knall bra. Fikk bra kritikk ;) Men fikk ikke premie for det var to tenner som jeg ikke hadde papirer på fra dyrelegen om at han har hatt før... Så det var jo dumt da, men men er jo bare til å gå ned til dyrlegen å få papirene for hun vet at han har hatt de. Dommeren ble overrasket når jeg sa han var 9år. Så jeg gleder meg bare til neste utstilling. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...