Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannhund til avl - Sette ut annonse hvor?


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Hei! :)

Lurte på om noen vet hvor jeg kan legge ut hunden min som søker avlspartner? Unntatt her og dyrenett.no :P

Skrevet

Hvorfor vil du bruke han i avl egentlig?

For å svare på spørsmålet ditt: du kan jo ta kontakt med raseklubben og høre om de har en hannhundliste.

Skrevet

Ville nok ha kontaktet raseklubb som allerede er foreslått.

Så lenge hunden ikke er røntget eller har noe utstillingsresultater kan det bli knapt med seriøse hendvendelser.

Det kan være lurt å finne ut hva som er avlakrav for din rase og ha dette i orden før du annonserer.

Noen klubber tillater ikke hunder på hannhund-listene sine før kravene er oppfylt.

Er ikke erfaren ang avl selv, men det er vel en stor fare for at gutten skyter blankt siden han er så gammel, regner med han ikke er brukt i avl før?

Skrevet

Norsk Dobermannklubb har egen hannhundliste, der tispeeierne kan gå inn og "undersøke".

De aller, aller fleste Dobermenn får dog "napp" på tisper ved hele tiden å vise seg frem, og få gode resultater innen utstilling og bruks, og i tillegg ha gode helseresultater både selv og i stamtavlen.

Hannhundlisten til NDk finner du her:

http://www.dobermannklubben.net/ndk/dokume.../avlshanner.htm

For å komme på denne listen- som forøvrig virker som har vettuge krav til en hund som skal videreføre sine gener- må hunden din følge følgende krav:

Avlskriterier

Nye avlskriterier vedtatt på årsmøtet 28. mars 2007:

”KRITERIER FOR HUNDER SOM SKAL BENYTTES I AVL I NORGE, GJELDER BÅDE NORSKEIDE OG UTENLANDSKEIDE HUNDER:

1. Oppdretter skal være medlem av NDK og følge NKKs regler for avl og oppdrett.

2. Hunden skal være HD-fotografert og fri.

3. Øyenlyst og fri

4. Stilt ut på offisiell utstilling med minst 1AK, 1AUK eller HP.

5. Bestått karaktertest eller fullført MH-mentalbeskrivelse med følgende verdier

Kontakt: moment 1a og 1c. Verdi 2 eller høyere.

Lydfølsomhet: moment 7c. Verdi 1, 2 eller 3.

Spøkelse: moment 8a aggresjon: Verdi 1 eller 2.

Spøkelse, moment 8e kontakt: Verdi 3, 4 eller 5.

Skudd: moment 10. Verdi 1 eller 2.

Hvis hunden din er 9 år og ikke har vært stillt før, vil det si at du må melde på i Åpen klasse på utstilling, ikke veteran, som kanskje hadde vært naturlig. Han må øyelyses, HD røntges og bestå en karaktertest med de krav som gjelder.

Lykke til :)

Skrevet
Hvis hunden din er 9 år og ikke har vært stillt før, vil det si at du må melde på i Åpen klasse på utstilling, ikke veteran, som kanskje hadde vært naturlig. Han må øyelyses, HD røntges og bestå en karaktertest med de krav som gjelder.

Lykke til :)

Jeg er ikke helt sikker, men er han ikke for gammel til å ta karaktertest? Lurer på om jeg har lest at de ikke skal være eldre enn 4 år? Som sakt er jeg ikke sikker på dette :P

Skrevet

Det stemmer det, Crizpo. Men det er vel ingen øvre aldersgrense på MH er det? Men "testen" vil kke være så nyttig når hunden har så mye læring og erfaring som en 9 år gammel hund jo har.

Skrevet
Hvis hunden din er 9 år og ikke har vært stillt før, vil det si at du må melde på i Åpen klasse på utstilling, ikke veteran, som kanskje hadde vært naturlig. Han må øyelyses, HD røntges og bestå en karaktertest med de krav som gjelder.

Lykke til :)

Ehhhh... hvorfor skal den meldes på i åpen klasse bare fordi den ikke er stilt før ? Det er da ingen krav til deltakelse i veteranklassen... Alle hunder over 7 år (til neste år er vel grensa 8 år) kan delta i veteranklassen. Den kan jo til og med få CERT fra veteranklasse, så den der skjønte jeg ikke.

Jeg mener forøvrig at det heller ikke er noen øvre aldersgrense for å gå en K-test, det er kun for funksjonsanalyse hunden må være eldre enn 22 mnd og yngre enn 4 år for å delta og få godkjent resultat.

Skrevet
Jeg mener forøvrig at det heller ikke er noen øvre aldersgrense for å gå en K-test, det er kun for funksjonsanalyse hunden må være eldre enn 22 mnd og yngre enn 4 år for å delta og få godkjent resultat.

Oops. Brainfart. Tenkte på FA jeg.

Skrevet
Ehhhh... hvorfor skal den meldes på i åpen klasse bare fordi den ikke er stilt før ? Det er da ingen krav til deltakelse i veteranklassen... Alle hunder over 7 år (til neste år er vel grensa 8 år) kan delta i veteranklassen. Den kan jo til og med få CERT fra veteranklasse, så den der skjønte jeg ikke.

Ettersom jeg tolker denne regelen så må den det- for a stå på NDK's hannhundliste, iallefall:

Stilt ut på offisiell utstilling med minst 1AK, 1AUK eller HP.

Correct me if I'm wrong :)

Skrevet
Ettersom jeg tolker denne regelen så må den det- for a stå på NDK's hannhundliste, iallefall:

Correct me if I'm wrong :)

En 1. VETK er vel like bra som en 1. AK vil jeg tro... definisjonen av 1. premie er jo lik uansett klasse, så jeg vil vel tro at det er NDK som ikke har tenkt så veldig langt og husket at de også bude hatt med 1. VETK i sine regler her... ?

Skrevet

Åjj her var det mange som hadde svart ;) Takk for svarene. Jeg hørte at selv om en hann hund er 9år så kan de fortsatt brukes til avl? men det kan jo ikke tisper etter en viss alder.

Jeg var faktisk på utstilling med Hilo på søndag å det gikk knall bra. Fikk bra kritikk ;) Men fikk ikke premie for det var to tenner som jeg ikke hadde papirer på fra dyrelegen om at han har hatt før... Så det var jo dumt da, men men er jo bare til å gå ned til dyrlegen å få papirene for hun vet at han har hatt de. Dommeren ble overrasket når jeg sa han var 9år. Så jeg gleder meg bare til neste utstilling. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...