Gå til innhold
Hundesonen.no

Fulltidsjobb og hund?


Lurvefranzen

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg bare lurer på en ting. Det er sikkert mange av dere som har sånn vanlig 08.00-16.00 jobb. OG dere har hund! Jeg har tenkt å skaffe meg min egen hund når jeg blir voksen, men lurer litt på hva folk gjør om man har en vanlig jobb der man er vekke hele dagen? Er ikke noe kjekt å la hunden være hjemme alene mange timer i strekk, spesielt ikke som valp!

Hva kan gjøres? :icon_fun:

Skrevet

Jeg liker ikke tanken på det selv å la hunder ligge hele dagen alene. Men jeg har en samboer og han jobber kveld og natt, så hunden blir ikke alene. Jobber på skift. Hadde jeg ikke hatt samboer eller at vi begge jobbet likt, ville jeg prøvd å fått hatt med hund på jobben (det gjorde jeg den første tiden), eller finne hundepass noen dager i uken.

En hund kan trenes opp til å være alene hjemme, mens noen igjen aldri vil godta det. De aller fleste hundene ligger alene om dagene mens folk er på jobb, så det er det som er mest vanlig.

Skrevet
Noen som vet om Shetland Sheepdog er en rase som klarer seg fint alene hjemme om dagene?

Nå er vel ikke det akkurat rasebetinget men.. Sheltien er ihvertfall en tilpasningdyktig rase, og mine 3 greier seg helt fint om jeg er borte en dag innimellom ihvertfall. Med riktig tilvenning går nok det helt fint :wub:

Skrevet

Min hund er hjemme alene hver dag ( 10 timer ). Har ikke mulighet for å ha henne med på jobb ( ikke lov ), så hun er hjemme. Reiser selvsagt ikke fra henne på kvelden igjen, da er vi sammen.

Hun er vandt til dette og det går helt fint.

( hun var selvsagt ikke så lenge alene som valp ).

Det jo bare sånn at de fleste av oss jobber og da har man ikke så mange andre muligheter. Tror ikke hunder lider av dette, så lenge man aktiviserer hunden på ettermiddagen/kvelden.

Skrevet

Bare tenkt på dette fra du får valpen, og tren på dette i tidlig stadie. De aller fleste hunder lærer seg å være alene, mens noen kan få seperasjonsproblemer (som min har og da vet jeg at hunden ikke har det så bra alene hjemme og dermed sliter det på meg når jeg må være borte og det blir mye bekymringer og tull.)

Noen får skikkelig angst og ødelegger ting, og er seriøst engstelig. Det er ikke veldig vanlig, men greit å ha i bakhodet, slik at man kan ta dette seriøst og trene fra dag en.

Noen raser er mer utsatt enn andre, som feks boxer og dobermann har jeg hørt at flere plages med seperasjonsangst. Du kan høre med oppdrettere av sheltie om dette er noe som går igjen i denne rasen. Har også lest i rasebeskrivelser/presentasjoner at noen raser ikke trives alene osv, og da bør man jo være obs.

Det som også går an er å ha selskap, som feks en katt eller noe. Og legger man vekt på trening fra valpetiden går det nok helt fint. :wub:

Skrevet

Her er hundene hjemme alene fra halv åtte til halv fire. Mens jeg er på skolen. Samboer jobber tre skift. så enten sover han halve tiden jeg er borte, eller hele, eller så er han på jobb.

jeg løser min samvittighet i hvert fall, med at jeg står opp 1 time tidligere enn jeg hadde måttet og går en god tur med dem (har en runde på tre kvarter ca). Da har hunden fått luftet seg og er fornøyd. De ligger enten i buret (som er kjempesvært!) eller i stua. Kommer litt an på været. (våte hunder i stua er ikke sååå kult.. :D)

Når jeg kommer hjem er det full fart ut å gå tur, mens den andre i huset lager middag. :wub: Vi har fått inn en god rutine, og hundene ser ut til å takle det bra.

Men valpetid er selvfølgelig noe helt annet. Når jeg en gang skal ha valp, skal jeg prøve å få fri 14 dager i hvert fall fra valpen kommer :D

Skrevet

Vi har tre hunder og alle er alene hjemme hele dagen da vi er på jobb. Ingen mulighet til å ta dem med (jobber på sykehus) og de er blitt vant til det helt fra starten.

Det er heller ingen hundepassere eller mulighet til å gå hjem og lufte dem så svaret vårt er hundegård. Resten av tiden er de med oss og blir aktivisert. Trygge og harmoniske hunder og ingen av dem har noe i mot å være i hundegården.

Sånn ER det bare - vi kan ikke slutte i jobb heller fordi vi har hund... Jeg tipper vel at mine tre bikkjer får mer trim og trening enn de andre bikkjene bor bor hos de hjemmeværende i nabolaget :rolleyes:

Skrevet
Hei!

Jeg bare lurer på en ting. Det er sikkert mange av dere som har sånn vanlig 08.00-16.00 jobb. OG dere har hund! Jeg har tenkt å skaffe meg min egen hund når jeg blir voksen, men lurer litt på hva folk gjør om man har en vanlig jobb der man er vekke hele dagen? Er ikke noe kjekt å la hunden være hjemme alene mange timer i strekk, spesielt ikke som valp!

Hva kan gjøres? :icon_fun:

Jobber fulltid så mine hunder er alene mellom 7,5 og 9 timer mandag - fredag hver uke, også litt i helgene. Jeg ser ikke på det som noe problem, de klarer seg fint.

Tok ut ferie når Birk var valp, var hjemme i 2,5 uke slik at han gradvis fikk venne seg til å være alene hjemme. Den neste måneden var min daværenede samboer hjemme i lunsjen å luftet hundene slik at vi slapp uhell.

Skjønner ikke helt hva du mener med "Hva kan gjøres?" - jobb må man jo stort sett ha for å få tingene til å gå rundt, og ikke minst pengene :rolleyes:

Skrevet

Ja, men om du får en hund som har problemer med å være hjemme alene har du jo et problem. Heldigvis får min hund være med pappa på jobb så det er ikke noe problem for den.

Skrevet

Jeg er i full jobb, og da må hunden være alene hjemme (9-10t). Dette har gått veldig bra. Hun får en tur før jeg går om morgenen og det første jeg gjør er å gå tur med henne når jeg kommer hjem. Da hun var valp tok jeg ut litt ferie for å venne henne til å være alene, samt avsp fra jobben slik at hun fikk kortere dager. Men er ikke alle arb plasser det går på. Ellers reiste jeg hjem i pausen og luftet henne, da jeg bodde rett ved arb plassen. Det viktigste er at de venner seg til å være alene litt om gangen. Den forrige hunden min kunne ikke være alene, så da måtte jeg få familie til å passe henne mens jeg var på jobb eller skulle andre steder.(Ikke alle er like heldig som har det i nærheten).

Skrevet

Jepp - full jobb OG hunder hjemme.

Tar ut ferie, og bruker avspasseringstimer slik at en ny valp ikke må være alene så veldig lenge - men samtidig har jeg jo en enorm hjelp av andre hunder i huset, så den evt. valpen har jo godt med selskap. Det tar selvsagt litt lengre tid å få valpen renslig, men ellers har jeg ikke sett noen problemer med den løsningen.

Jeg forlater valpen "alene" (dvs med de andre hundene) nærmest fra dag EN. Alle mine hunder er vant til at jeg stikker ut en tur litt nå og da uten å ha med noen av dem. Og jeg har ennå ikke (bank i bordet!) ikke hatt noen problemer med hunder som står og hyler på dagtid.. Litt gnaging her og der skjer, selvsagt. Men DET er jo bare sånt man må regne med, når man velger å ta inn hunder i huset.

Jeg er virkelig ikke sikker på hva jeg skulle ha gjort hvis jeg ikke hadde noen andre hunder OG skaffet meg en ny valp, jeg.. Jeg kan heller ikke ha med hunden på jobb, annet enn i bilen selvsagt.

Men endel gjør jo det også - og det funker visst veldig bra, det.

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...