Gå til innhold
Hundesonen.no

Bading og utstilling


Peers

Recommended Posts

Skrevet

Lurer rett og slett på når dere her inne bader (det vil si ordentlig bad med shampo osv) i forkant av utstilling, eventuelt om dere gjør det i det hele tatt?

I tillegg er jeg interessert i å vite om dere bader hunden før hver utstilling (tenk for eksempel at den stilles tre helger på rad, bades den da før hver?), eller om det ikke er så nøye?

Jeg sitter nemlig og lurer på hva som er "vanlig" når det gjelder akkurat dette, fordi jeg selv er litt usikker på hvor mye som egentlig er nødvendig. Er forøvrig klar over at dette kan variere avhengig av rase og individ, men dog; hva gjør dere?

Skrevet

Jeg bader hundene dagen før utstillingen. Jeg skal stille 3 helger på rad i august/september. Har ikke gjort det før så må bare se det ann hvor mye som er nødvendig å bade tror jeg..

Skrevet

Bader så tett innpå som mulig. Som regel dagen før.

Bader de før hver utstilling ja, men ikke like nøye hver gang hvis vi stiller flere helger på rad.

Skrevet

Som ragel dagen før, men småen får fluffy pels så der gjelder 2 dager før..

Dersom det er en helg siden sist spyler/vasker jeg der det evnt er nødvendig (seige steder etc..)

Skrevet

Rundt 2-3 dager før ca. Hvis han griser seg til etter det så skyller vi han bare med vann. Bader vi han for nærme blir pelsen bare fluffy og alt for myk/bløt.

Skrevet

Vi vasker hele hunden helst noen uker før. Den grå pelsen blir myk og fluffy når den er nyvasket, og det skal den ikke være. Den grå pelsen skal tuperes og stå opp. Dagen før utstilling vasker vi bare den hvite pelsen, og det gjør vi før hver utstilling.

Skrevet

Her vaskes hunden dagen før utstillingen, er det utstillinger flere helger på rad vasker jeg fortsatt dagen før utstilling, en wheaten skal generellt bades ofte, gjerne hver til annenhver uke så har ikke så mye å si med flere utstillinger. Er det dobbelutstillinger unngår jeg å bade begge dager, vasker da over føtter og mage om nødvendig=)

Skrevet

Vi pleier å reise på fredag, og da står jeg tidlig opp på fredag (gosh....) og begynner å bade, så hånkletørker jeg over før jeg begynner med å blåse beina, buksene, ryggen og halsen (tro meg, tar laaang tid) så gå jeg over med en hårføner som siste finish.

Hunder som bare skal være med på utstilling bader jeg noen dager før, siden jeg vanligvis har et par stykker å bade på fredagen, og jeg blåser dem ikke da.

Skrevet

Basenjiene bader jeg sjelden. Kanskje 4-5 ganger i året, og da i forbindelse med utstilling. De er forholdsvis enkle i stellet, da. Gå en tur i skogen, og rett inn i ringen. Kanskje dra over dem med et fuktig håndkle om det er gjørmete ute.

Sheltien derimot bades før hver utstilling. Om det er utstilling 3 helger på rad (som han enda ikke har vært med på) ville jeg nok sett det litt an.

Så lenge hunden er pen & ren er det ingen vits i å bade dem.

Skrevet

Jeg har ikke utstillingshund, men hadde hun vært det så hadde jeg ikke orket å bade henne om pelsen hadde vært fin. Riktignok blir pelsen usedvanlig lekker etter et bad, men jammen meg kommer det fram flass med en gang man tar en børste gjennom pelsen...

Skrevet

Ja, de bades før utstilling, 1 uke i forveien. Ellers blir pelsen for myk og fluffy, og det er feil, da de skal ha stri pels.

Er det utstilling flere helger på rad bader jeg kun det hvite. Det tar jeg uansett dagen før, for hvitt er ikke hvitt lenge :rolleyes:

Skrevet

Takk for svar! Prøver nemlig å finne en god "baderutine", vi er ikke så gode i utstillingsgamet ennå, så er ikke helt sikker på hva som lønner seg :icon_confused:

Orry var nemlig på utstilling søndagen som var, og skal i morgen og lørdag+søndag neste helg. Litt usikker på hvor ofte jeg trenger å hive han i dusjen, med det hvite tar jeg nok uansett dagen før. Som andre har nevnt, hvitt holder seg ikke hvitt lenge!

Skrevet

Min rase trenger ikke gjøres så mye med; børsting holder i lange baner. Litt napping av hår på ørene - og ellers ingenting.

Men skal hunden bades så må det gjøres i alle fall 2-3 uker i forkant og ikke rett før. Pelsen blir veldig fluffy etter bading og trenger lang tid for å "sette" seg igjen.

Skrevet

Bader og føner skjegg, buk og beinhår ca dagen før utstilling nettopp for at de skal være fluffy. Gjør da dette hver gang selv om det er utstilling påfølgende helger.

Skrevet

Det avhenger jo helt og fullt på rase, så det ville kanskje vært nyttigere å spørre andre med samme rase?

Jeg bader i alle fall dagen (kvelden) før utstilling. Om det er dobbelutstilling bader jeg bare skjørtet og eventuelt beina den andre dagen. Om det er utstilling helga etter, kommer det jo litt an på hvor vi har vært, hvordan været har vært o.l. Men bader henne uansett, bare kanskje ikke like nøye som første gang. Jeg bader uansett henne ganske ofte, så det er begrenset hvor ille det blir. :)

Skrevet

Bader henne dagen før hver utstilling - en gang badet jeg henne samme dagen (ikke spør hvordan jeg fikk tid :lol:)

Men jeg tror jeg skal begynne å bade to dager før utstillingen, fordi pelsen til Chessea er mye penere når den ikke er heelt puffa opp. Da ser hun ut som en eneste stor golfball.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...