Gå til innhold
Hundesonen.no

Sykle med 6 mnd gammel hund-


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Hva kan skje da? Han er en blanding av tervueren, border collie og collie- det er jo ikke særlig utbredt med HD og sånt i noen av rasene, men hva kan skje med en 6 mnd gammel valp som er syklet litt med? Kan han få skader for resten av livet? Tror ikke de har syklet så langt eller noe, men jeg vet han er syklet litt med.

Skrevet

Den kan få belastningsskader..? Husk at ingen (?) raser er utvokst ved 6 mnd alder - skjelett og ledd og sener er ikke ferdig utvokst..

Skrevet

Jeg vet.. Kan den få HD? Jeg spør fordi jeg fikk tilbud om en seks mnd gammel valp, blanding av terv, collie og BC. Høres jo igrunn ut som en grei blanding det, kan jo slå ut på forskjellige måter.. Men hun skrev at "det går fint å sykle turer med han da han liker det, han stråler da jeg tar frem sykkelen". Har jo tenkt til å undersøke hvor ofte hun gjør dette, hvor langt osv- jeg ville ALDRI gjort det før hunden var helt ferdig utvokst fysisk, men om det er en stor risk å ta å kjøpe denne valpen.. Om dette er noe jeg kommer til å kunne slite med lenge fremover.. Noen som har noen synspunkter/råd?

Skrevet

Ja. Men sånn er det jo med blandingshund, noen risker må du ta. Nå er ikke HD noe utbredt i noen av rasene i stor grad, så akkurat det er jeg ikke så redd for. Det er værre med belastningskader osv.

Skrevet

Alle hunder kan jo faktisk få HD, selv om det ikke er utbredt i rasen liksom.

Kjente en Boarder Collie som ble avlivd pga det i fjor.

Og har hørt om Cavalierer som har fått det også så alle kan jo få det!

Skrevet

Den kan få belastningsskader og skjelettproblemer hvis den overanstrenges som liten. Men det gjør ingenting å prøve ut utstyret litt og prøve. Øve seg litt så hunden blir vant. Men bare det ikke blir flere kilometer med det første. Burde vente til nærmere året først.

Skrevet

Det kommer vel mye an på hvor fort man sykler og? Man kan jo sykle i gangfart liksom. Og trenger ikke sykle langt heller.

Skrevet
Den får ikke HD med mindre den er arvelig belastet med det, men kanskje vanskelig å vite med såpass mange raser i?  :?

dette er nok litt feil... Du kan påføre en hund HD og. Det er ikke bare arvelig belastet...

Skrevet

Det kommer helt ann på hvor mye og hvor lenge de sykler i gangen. Men jeg ville ikke gjort det med en så ung hund.

Skrevet

Tja, hos Cavalier fins det så og si ikke HD, men plutselig var det en som fikk det og ingen i slekta dens hadde hatt det.. :roll:

Skrevet

Akuratt det er veldig omdiskutert

Det stemmer... Så da har jeg en annen mening enn deg, som jeg deler med veterinærene mine..hehe.. Men jeg tror mer på at de kan få belastningsskader og beinproblemer av for mye og for hard mosjon.

Og så skal man aldri se bort ifra at det finnes ett ledd i hunden laaaangt tilbake som sørger for akkurat den lille delen den trenger for å utvikle HD..

Skrevet

Akuratt det er veldig omdiskutert

Om det er omdiskutert så er det forskjell innen de forskjellige rasene. I schäfer miljøet er det ikke tvil om at du selv kan påføre hunden din HD.

Skrevet

Jeg gjorde et søk på nettet "HD+hund" og fikk frem en rekke artikler som omhandler dette. Tidligere trodde man at dette kun var medfødt, men flere og flere snakker nå om at miljø også kan ha en faktor.

En artikkel sa at HD kun var arvelig med 20%...

Jeg trodde som flere av dere at det kun var medfødt.

Skrevet

Om det er omdiskutert så er det forskjell innen de forskjellige rasene. I schäfer miljøet er det ikke tvil om at du selv kan påføre hunden din HD.

Jeg har også fått vite at du kan påføre HD på hunden..

Var en veterinær som sa det.

Skrevet

snakk med de på veterinær høyskolen- ialleafll utifra mine erfaringer er det vel de som generelt har mest peiling i norge nå..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...