Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten gladtråd..


Guest Just me!!

Recommended Posts

Guest Just me!!
Skrevet

Må bare først advare at dette ikke er store greiene - og Archie har aldri vært noen psykisk syk hund, men vi har da klart å løse noen av våres småproblemer. Og utrolig deilig er det!

Først og fremst har vi reist mye i sommer, tatt han med overalt og det er noe han veldig tydelig trives med, selvom han fort kan bli usikker. I løpet av sommeren har han tatt Fløibanen i Bergen, seilt i seilbåt, bodd hos flere fremmede og vært de fleste stedet på vestlandet. Som sagt kan han plutselig bli redd, men det løser seg for det meste å roe han ned. Gir vi oss har han lett for å forstå at han "vant" det trekket. Mer aktivisering har også gjort han roligere både ute og inne, samt at voktingen (bjeffing) har tydelig minsket. Han virker mer trygg og avslappet. :icon_cry:

Ting bedret seg fort etter at vi begynte med klikkeren, og både jeg og Archie ble mer motivert i treningen. Han gjør som oftest alt for en godbit, selvom det inngår at han må inn i en t-bane eller tasse på Oslo S. Var med han der i dag, det gikk helt strålende! Bare snille folk som godtok at han trøstet seg hos beina deres (han har en forkjærlighet for fremmede ben) og rosen fløt på.

Takket være klikkeren har han nå også blitt mer oppmerksom på meg og søker kontakt oftere. Har hørt at jeg jobber best med han i denne familien, og det er jo både motiverende og koselig!

Siste og største problemet har nesten alltid vært andre hunder. Som liten var han voldsom og vill, og det utviklet seg til jokking og terging hos eldre hannhunder. Idag på utstillinga reagerte han en gang på en hund som knurret, ellers hørte han på mine kommandoer om bli og holdt kontakten. Det var så fantatisk gøy! Selvom resultatene i ringen ikke ble strålende var det utrolig fin trening som gav meg en god porsjon "mot". :D

Skrevet

Så flott! Søte flinke Archie! Wheatenterriere er (ofte) lettlærte og lette å få kontakt med, det skal liksom så lite til synes jeg. Jeg har også brukt mye klikker på Pippin, og har ofte blitt overrasket over hvor fort han tar ting, plutselig bare sitter det.

Det betyr jo selvfølgelig også at de unotene han fortsatt har skyldes min latskap... :icon_cry:

Skrevet

Gratulerer, det er alltid moro når ting går i riktig retning! Bekreftelse på at man faktisk gjør noe riktig, og motivasjon til å jobbe videre :)

  • 2 weeks later...
Guest Just me!!
Skrevet

Gutten blir bare bedre og bedre. Nå kan småsøsknene mine håndtere han lettere, han har mye mer respekt for dem. Han har blitt så rolig og tilpasningsdyktig, og hører mer etter. Etter mange utstillinger i det siste har han vendt seg til å være med mange andre hunder uten å hisse seg opp. Bjeffer ikke heller. :)

Tiltross for "uhellet" i ringen har jeg tro på at han greier å oppføre seg nestegang, jeg tar på meg skylden fordet som skjedde i helgen. :) Blir spennende å se hvordan han vil være på Bjerke, med alle de hundene!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...