Jump to content
Hundesonen.no

Hunden må bli perfekt


Mirai

Recommended Posts

Jeg hadde en liten tanke på vei hjem fra sentrum med hunden i dag. Vi kom gående på en vanlig gang/sykkelsti, og møtte en litt eldre dame med en rund og søt elghund. Mona ble umiddelbart stiv i kroppen og jeg ba min bedre halvdel om å holde ordentlig i båndet. Og joda, Mona gikk ned i BC-lignende positur og snek seg fremover mot hunden. Når de da var rett ved siden av hverandre så jeg at det var en hannhund og de fikk hilse. Halene gikk på dem begge og han var svært interessert i hennes bakdel. Så var vi ferdig og alt gikk bra, og vi gikk videre.

Tidligere har vi hatt litt hilseproblemer, fordi jeg har vært nervøs ved tanken på hva som kan skje i en sånn situasjon med bånd. Noen hunder klaffer hun rett og slett ikke med. Nå har hun blitt mye bedre, stort sett av seg selv.

Hvorfor kunne jeg ikke bare godta det fra begynnelsen, i stedet for å fortvile meg over at hun ikke var bestevenn med enhver hund vi så? Eller hvorfor har jeg ikke forstått tidligere at hun ikke er verdens største lydighetsemne? Hun har jo mange gode kvaliteter jeg setter stor pris på ellers, allikevel var jeg kjempebekymret over disse tingene.

Hvorfor er det sånn at vi som oftest, dersom vi har et problem (eller et "problem") med hunden, på død og liv skal fikse det? Er det ikke noen ting vi bare kan la være, uten å prøve å trene på det i flere år? Eller er det hver enkelt eiers ansvar å fikse hunden sin, trene konstant så lenge man kan for å gjøre fremskritt?

Link to comment
Share on other sites

Akkurat det med andre hunder har for min del hvertfall, ingenting med perfeksjonisme og gjøre. Men om hunden ikke takler møter med andre hunder, eller i det hele tatt å se andre hunder så blir hverdagen vanskelig. Akkurat det er et problem jeg og min hund MÅ være uten :whistle:

Trur det med Lp-emner og drømmer som går i vasken har mye med våre forhåpninger og gjøre. Man vil så gjerne ha den hunden som gjør det bra i, og trives med LP, men ender opp med en hund som kanskje ikke er helt der. Man prøver og fikse det, men finner vel som oftest ut at hunden faktisk er topp slik den er. :icon_confused:

Jeg trur det er bra at folk prøver, men da må man også til slutt innse realiteten, at hunden man har, som er verdens beste uansett (forhåpentligvis), ikke "duger til" det vi vil og slutte å presse hunden. Enkelte finner kanskje også ut at det hjalp med årevis med trening, og ærevære dem for det ;)

Jeg kjente meg veldig godt igjenn i det du skrev og eksemplene du nevnte, jeg fant ut at Ask måtte lære seg og omgå andre hunder, men jeg måtte lære meg og trene på det på en måte som faktisk bedret problemet. Jeg vil gjerne ha en konkuransehund, men har ikke det i Ask. Det tok en stund før jeg innså det, eller ville innse det, men nå er jeg bare veldig glad jeg gjorde det.

Enkelte ting må som sagt fikses mener jeg, mens andre, som du sier, faktisk kan gå sin gang.

Link to comment
Share on other sites

Helt enig med deg IW. Hundenes 'problem' skal fikses og ordnes på. Om det gjelder småfiks som om at hunden har en tendens til å gå bak eieren på tur osv. Lite tenker vi på ting som er naturlig for hunden - alt skal skje slik vi vil ha det.

Skjønner jo at noen vil fikse på ting, f.eks at de er aggresive mot andre hunder o.l - men noen ganger går det rett og slett ikke an å fikse på alt, man må bare leve med det, tilpasse seg hunden.

I dagens samfunn er det så mye som er 'unaturlig' for hunden. Ikke tenker vi på at hunden er et 'villdyr' lengre. Vi anskaffer oss hund og forventer at den skal tilpasse seg oss, vår hverdag, vår verden.

Vi drasser den med på sosialisering sammen med andre hunder når den er valpen, forventer at den skal være snill og god mot alle hunder den møter for resten av livet. Folk blir fortvilet når hunden deres gjør utfall mot andre hunder, ja jeg blir skuffet hvis min hund gjør noe mot andre hunder jeg også - men er villig til å akseptere det hvis det rett og slett ikke funker. Andre blir helt fortvilet, skjønner ingenting - for de sosialiserte den lille valpen så godt med andre hunder, hva gjorde de galt?

Nei, noen ganger bør vi rett og slett tilpasse oss hunden.

Link to comment
Share on other sites

Det er et poeng i at man kanskje noen ganger burde vurdere å akseptere at "slik er det bare". Men tenk hvor mye man lærer av å prøve og feile :icon_confused:

Og en annen ting. Man får aldri lært hunden hvordan en situasjon skal takles hvis man ikke hopper i det og begynner å jobbe med det. (Så sant det er viktig at den må kunne det)

Link to comment
Share on other sites

HanneJ: Så du vil heller ha en hund som ikke trives med andre hunder enn å prøve og gjøre noe med det?? Tilpasse deg hunden i en slik situasjon...da kan ikke hunden være med på noe som innebærer at dere kan komme til og møte på en annen hund. Eller mente du at man bare skal "kreve" av hunden at den oppfører seg med andre hunder og gi blaffen i at den ikke trives med det?

Enkelte forandringer må til, for hundens beste. For det er det jeg tenker på. Andre hunder kommer vi aldri unna, dermed måtte han forstå at det ikke er noe å være usikker/ redd og utagerende for.

(Tok det eksempelet med andre hunder, fordi det var enklest og "sette litt på spissen")

Link to comment
Share on other sites

Hvis jeg hadde hatt en hund med et adferdsproblem som gjorde hverdagen vanskeligere for oss begge, ville jeg nok prøvd å jobbe med det ganske mye for jeg hadde gitt opp..

Men å trene pointeren min i lydighet og agility, det ser jeg på som et avsluttet kapittel. Nå har han rundet en magisk aldersgrense, synes han selv iallefall, så nå gidder han ikke mer sånt tull. Da ser jeg ikke det som noe poeng å drive å mase på ham fordi jeg har lyst til å starte med pointer i de laveste klassene lp og ag. Da koser vi oss med turer også får han gå på jakt så ofte som mulig, sånne ting som han selv liker. Så kan jeg heller trene fletta av de andre to som faktisk setter pris på det. :Laugh:

Link to comment
Share on other sites

HanneJ: Så du vil heller ha en hund som ikke trives med andre hunder enn å prøve og gjøre noe med det?? Tilpasse deg hunden i en slik situasjon...da kan ikke hunden være med på noe som innebærer at dere kan komme til og møte på en annen hund. Eller mente du at man bare skal "kreve" av hunden at den oppfører seg med andre hunder og gi blaffen i at den ikke trives med det?

Enkelte forandringer må til, for hundens beste. For det er det jeg tenker på. Andre hunder kommer vi aldri unna, dermed måtte han forstå at det ikke er noe å være usikker/ redd og utagerende for.

(Tok det eksempelet med andre hunder, fordi det var enklest og "sette litt på spissen")

Har ikke sagt at jeg ikke vil prøve, men i enkelte tilfeller hjelper det ikke - uansett hva du gjør.

Det jeg skal fram til er at noen blir frustrert når ting ikke går som det skal, selv om de prøver. Og da er det noe galt med hunden, den ble ikke slik vil ville osv. osv.

Tok bare det som et eksempel..

Noen forandringer må jo til for hundens beste, men vi prøver noen ganger å gjøre hunden slik at den oppfører seg akkurat som vi vil, siden det er det beste for oss.

Men at hunden er redd, nervøs eller usikker - er egenskaper man bør prøve å 'trene' bort. En slik hund har det jo ikke godt, og ja - man kan komme opp i situasjoner hvor det ikke er noen utvei.

Men jeg tenkte mer på at vi forventer for mye av hunden. Den skal kunne være med oss overalt, aldri bjeffe, bare være helt perfekt som vi vil ha den. Gjør hunden noe vi ikke liker - ja, da er det ille.

Link to comment
Share on other sites

Noen ting lærer vi jo hunden fordi det er til hundens beste. Er ikke dermed sagt at man ikke tåler at hunden har feil og mangler.

Tenkte jeg skulle bare kommentere noe her, selvfølgelig skal man trene og i aller høyeste grad forsøke å få hunden slik man vil! :icon_confused: F. eks dette med å klare å hilse på en ordentlig måte, man burde jo selvfølgelig trene på det for å se om man klarer å få en fremgang og kanskje endre den uønska atferden.

Link to comment
Share on other sites

Dette var en fin tråd! Livet ble mye lettere å leve for oss, da jeg fant ut at så langt kom vi og så innretter vi oss deretter på enkelte områder.

Det er ikke snakk om å gi opp, men å ikke stresse med ting som ikke er noe trivelige å jobbe med verken for hund eller eier. Her fant jeg f.eks ut at det er mye bedre for alle parter om vi går tur i skogen først og så er Fibi hjemme når vi skal til byen. Hun trives ikke deer og jeg ble veldig sliten av å skulle passe på hva som kom mot oss fra alle verdenshjørner på èn gang. Det er rare er jo at hun er mye lettere å ha med seg de gangene det er nødvendig nå, enn da jeg virkelig hadde som mål å få en "by-hund".

Jeg tar henne heller ikke med til venninner i nabolaget, fordi hun ikke er like trygg på alle og jeg har det ikke hyggelig når hunden min stadig må spesialbehandles, eller det vil si helst behandles som luft av ungene i et hjem som ikke er mitt. Det er mye greiere når hun kan kose seg hjemme i ro og fred, mens mora hennes er på besøk.

Det med hilsing går stadig bedre her òg, etter at vi innførte en stort sett hilsefri tilværelse. Fibi vil jo helst slippe å hilse på fremmede hunder og er veldig fornøyd med å gå rett forbi. Da trenger man jo ikke å bråke så fært for å holde dem unna seg, heller...

Link to comment
Share on other sites

Ja jeg har også vært sånn at alt MÅ fungere topp, og når det har gått skeis, har jeg blitt fortvilet og bekymret og noen ganger igjen følt at hele hunden er håpløs eller at jeg er totalt håpløs :whistle: Bunn i grunn har det vært pga uerfarenhet. Nå er det ikke verdens undergang hvis hunden gjør utfall mot en annen hund i bånd. Da er det min feil for at jeg lot hundene hilse i bånd, og jeg vet at hun kan reagere slik. For hun er jo bare slik, og jeg må akseptere det. Bedre det enn å gå å bekymre meg og prøve masse ting jeg ikke egentlig kan osv. Eller jeg tror ikke hunden min er gal i hodet hvis hun havner i litt bråk med en annen tispe, fordi jeg vet at dette kan skje med det fleste.

Tror at erfarenhet gjør at man selv er mer trygg, og at man prøver å ikke tenke det værste med en gang. :icon_confused:

Link to comment
Share on other sites

Fikk lyst til å si litt til, jeg. :icon_confused: Vi trener jo på sosialt samvær med andre hunder ved å være på sonentreff, gå tur med hunder og eiere som kan "Fibisk" og å la henne bare være sammen med vår gode venninne dobermannfrøkna med en smule "kaste kong" oppheng. Hun bryr seg ikke om noe annet enn sin elskede kong, så Fibi kan snuse henne i rompa, sitte å se på at hun leker, evt fange kongen først, uten at det bryr dobberfrøkna i det hele tatt.

Så det er jo ikke det at hunder med en viss skepsis til andre hunder trenger å isoleres helt fra artsfrender, men det går an å finne settinger som fungerer og ta det derfra! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Jeg er vel en av disse som ble ganske så småhysterisk da lillegutt her begynte med utfallene sine. For meg var dette en "big deal",fordi jeg ikke hadde opplevd det før,og nesten hatt hunden i 3år UTEN sånt tull. Da ble det plutselig mye vi måtte ta hensyn til,passe på,tenke over osv osv for å få en vanlig rusletur i nabolaget til å bli hyggelig. Det ble en stor forandring for meg,som ellers var vandt til å aldri måtte tenke over disse tingene.

MEN,jeg innser at det aldri vil bli helt bra. Jeg kan aldri slippe han med hvemsomhelst,slik jeg kunne før. Og det er helt greit det,så lenge det kommer dit hen at vi kan gå forbi hannhunder,uten noe brøling. Da er jeg strålende fornøyd!

"perfekt" i alle situasjoner vil han heller aldri bli,men det er også greit.Man kan jo ikke få alt her i verden :icon_confused:

Link to comment
Share on other sites

Jeg infinner meg helt greit i min hunds problemer så lenge det er noe som kan leves med.

Merethe hater pågående valper og virile hannhunder, jeg har da ingen problemer med å nekte folk med sånne hunder å hilse på henne. Hvorfor i alle dager skal jeg presse henne opp i en situasjon hun tydeligvis føler seg ukomfortabel med?

Hun hilser gjerne på hanner som forstår at hennes bakdel er forbudt område og valper som forstår at når tenna vises er det påtide å trekke seg tilbake. Fordelen min er jo at hun ikke oppsøker fremmede hunder, dermed havner hun skjelden i situasjoner hun selv ikke mestrer.

Link to comment
Share on other sites

Det er da ingen hund som er 100% perfekt vel?? Hvis noen tror det er mulig, så må de ha sett for mye Disney-filmer.. :rolleyes:

Men at man kan jobbe mot å få en mest mulig perfekt hund, ser jeg ikke noe galt i. Jeg friker ut hvis Tulla viser noe jeg ikke liker, og pønsker ut planer for å jobbe med det. Men hun er stort sett utrolig grei, og antageligvis det nærmeste jeg kommer en perfekt hund.. :icon_confused: Men jeg putter henne ikke i situasjoner hvor jeg vet det kommer til å skje noe negativt; jeg lar ikke to hunder mobbe henne, jeg lar henne ikke være med masete hannhunder, og jeg lar henne slippe å hilse på visse hunder eller visse raser som jeg allerede vet at det ikke pleier å gå bra med. Hvis jeg ser tendenser til slike ting, tar jeg henne bort, eller ordner opp selv ved å fjerne den andre hunden eller snakke til eieren.

Men sånn til vanlig har jeg en hund som finner seg i det meste av mine sprell, hun er håndterbar, tilsnakkende, og relativt lydig, og hun har en super kontakt de fleste kan misunne oss. Men det er jo ting jeg bare må innse, som at hun er en bedagelig type (selv om jeg får lov å prøve å trene henne til å gå foran i stedet for bak meg på tur), og at hun bjeffer når det ringer på, og at hun kan sjeldne ganger være litt skeptisk til mannfolk, og at jeg må passe på når det er barn i nærheten (men hvem må vel ikke det?). Men for at Tulla skal få kunne vise hvor flink og grei hun egentlig er, er det viktig at jeg legger opp situasjonene slik at hun klarer det. Jeg kan ikke forvente at hun skal ligge rolig på plassen sin når jeg kommer inn, uten at jeg har lært henne det, eller belønnet henne for det. Og jeg kan ikke forvente lydighet om jeg ikke trener på det. Man kan ikke forvente at hunden skal bli "mer perfekt" om man aldri prøver å få den til å bli "mer perfekt". Men jo, mitt mål er faktisk at min hund skal bli mest mulig perfekt. Jeg kommer i alle fall ikke til å gi opp bare vi møter på et lite (eller stort) problem..

Link to comment
Share on other sites

Er det noe jeg har lært meg etter å ha jobbet med *problem* hester i flere år, så er det faktisk å ikke fokusere på problemer. Det gjør ofte problemene MYE værre. Jeg jobber dyrene normalt, legger merke til problemer, og tar de etterhvert som de dukker opp. Normalt fungerer det strålende og overse problematikk og jobbe med det man faktisk ønsker, og problemet er plutselig søkk vekk.

Så får jeg hund ... og prøver å følge samme spilleregler. Men vårt hund mot andre hunder problem virker stort nok for meg til at det MÅ fokuseres på. Iden forstand at vi må finne måter å jobbe med det på ....

hverdagsdill synes jeg man må være flinkere til å overse.... så lenge det ikke er ting som faktisk er PROBLEMER (Og hvor mange ting er egentlig det ) så kommer det etterhvert med litt fornuftig opplagt trening :)

Jeg synes at det mest4e folk kaller problemer langt fra er det. Men så er det jo sånn, at ting er heller ikke et problem før noen anser det for å være det da .... Det aller aller meste her i verden trener vi veldig enkelt bort .... ved å trene inn ønsket adferd.

Men jakten på den perfekte hund ?? joda.... hvis min Aquila kommer dit at vi kan gå hvor som helst hvor det er hunder .... da har vi oppnådd en perfekt hund ... for det er faktisk det eneste jeg føler er *galt * med henne ;)

Problemer med å forholde seg til andre hunder anser je gsom viktig og jobbe med ... men det er aldri noe galt i å lytte til hva faktisk dyrene våre sier ... det hender de har tanker og meninger vi ikke helt får med oss.

Link to comment
Share on other sites

Fint innlegg IW, kjenner meg veldig igjen i det du skriver. Har også ei frøken som går greit i lag med de fleste hunder, men ikke alle - og som har et litt anstrengt forhold til hilsing og overdreven nærhet, særlig i bånd. Og dette har både ført til mye grubling og også litt fortvilelse innimellom.

Føler at dette er litt todelt selv - jeg har ikke tenkt å lene meg tilbake og akseptere at min hund tydeligvis opplever det som besværlig å møte enkelte andre hunder. I bunn og grunn er det hennes livskvalitet som forringes av at det er sånn, og at det bør være hovedmotivasjonen heller enn at min stolthet blir såret av at hun ikke er "perfekt".

Samtidig har jeg nok overdramatisert det hele til tider. Jeg tror nok ganske sikkert jeg har gjort det verre gjennom å bli anspent selv og signalisere at dette er en big deal - og litt for ofte har jeg nok verken stolt nok på henne eller vært trygg og tydelig nok til at hun kan stole på meg.

Det er ikke lett, men jeg tror det er viktig å være konstruktiv og framtidsrettet i stedet for å bli skuffet enten over seg selv eller hunden. Ikke stange hodet i veggen hver dag fordi man sosialiserte feil/for lite eller valgte feil individ/rase, men akseptere og respektere hunden for det den er og jobbe videre derfra. Så er det jo noe med at en viss grad av gruff er naturlig blant hunder, og at det ikke betyr at den nødvendigvis er "slem", "gal" eller at du som eier er komplett udugelig. Et og annet tilfelle må man akseptere etter min mening - men det gjelder likevel å være oppmerksom og se an alvorligheten, frekvensen og styrken i det hele.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Har ikke lest alle svar her, tenkte bare si at det er et viktig poeng dette med at vi på død og liv skal ha hundene våre perfekte. Vi skal jo være perfekte selv også, så det er jo ikke noe rart om vi vil at hundene våre også skal være perfekte. Ikke en så veldig sund trend vi har i samfunnet for tiden :glare: .

Link to comment
Share on other sites

Jeg har inntrykk av at det å ha en perfekt hund hører med i vårt moderne samfunn der alle skal være suksessfulle, lykkelige mennesker med store familier og feit lommebok...

Personlig syns jeg ikke det er nødvendig at hunden er feilfri. Men når det gjelder problemer som gjør hverdagen vanskelig både for hund og eier, syns jeg det er verdt å legge litt ekstra innsats i å jobbe med det så det kan bli en enklere situasjon for alle innvolverte.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mye av det vi kaller "problemer" er egentlig helt normal hundeatferd. Aggressivitet mot samme kjønn, for eksempel - det er faktisk en helt naturlig atferd i dyreverdenen. Vi hundeeiere vil helst at hundene våre skal gå overens med alt og alle, men fra naturens side er det normalt at hunder markerer rang. Jeg har høns, og jeg ser det samme ute i hagen når hønsene går der. Sjefshanen er det ingen som utfordrer, for han er eldst. De ranghøye (voksne) hønene krangler ikke seg imellom, for de har forlengst funnet ut av hvilken plass de har på rangstigen. Men unge høner og haner driver stadig og sparrer og kjegler seg imellom. Hos dem er rangfordelingen ikke på plass ennå. Men de kommer nok til å finne ut av det, for de er en stabil flokk på ett og samme territorium.

Tamhunder har et problem i så måte. De er til stadighet på nye steder, og de treffer nye hunder. De går i bånd, slik at de ikke har noen retrettmulighet. De treffer hunder som kanskje ikke har fått mulighet til å lære seg hunde-kroppsspråket gjennom oppspart erfaring. De går kanskje også på steder hvor de føler at de har sitt faste turområde, og treffer hunder som mener det samme. At det ikke blir mer bråk enn det blir, er jo egentlig et under.

Jeg har ikke problemhunder. Jeg har hunder som har et velutviklet naturlig språk, mye erfaring med å omgås andre hunder, og en iboende glede over å være en del av en flokk. Men går jeg på et vilt ukjent sted med dem, er de mye mer obs på omgivelsene. Møter de da en "utfordrende" hund, f.eks. en border collie med stirrende blikk eller en bulldog med heseblesende pust, går de med en gang i bust og blir årvåkent defensive. Det er ikke problematferd - det er helt naturlig.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...