Gå til innhold
Hundesonen.no

Trening av hund


helle

Recommended Posts

Dvergpinscheren min (nå ca 9mnd) har alltid hatt problemer med å skjønne ord kommandoer, mens tegn har gått lekende lett å lære henne. Dette er jo min første egne hund som jeg trener med, så jeg gjør sikkert ikke alt helt rett heller. :rolleyes: I og med at hun har hatt litt vanskeligheter for å lære kommandoer har vi bare hatt noen få ting vi har øvd på. Gi labb, vinke, stå på to, sitt og dekk. (Utenom de som blir brukt til vanlig som, fri, vent, kom hit, versegod ol.)

Utenom utstilling, har jeg tenkt til å begynne på agility med henne, jeg har ikke noen store abisjoner, men vi får se hvordan det blir når vi begynner. Jeg har også lysst til å ta bronsemerket i lydighet med henne, men vet ikke om vi kommer til å klare det. Hvor lang tid er det vanlig å beregne på å lære alle øvelsene (både meg og hunden er nybegynnere når det gjelder trening :icon_confused: ) Om vi kommer til å klare det vet jeg ikke, men hadde i alle fall vært gøy å kunne alle øvelsene i alle fall.

Jeg trener masse med leker, fordi hun ikke er så veldig glad i mat og godbiter, og det funker bra syns jeg. I det siste virker det som at det begynner å løsne litt på kommandoene under trening. Vi holder nå på å lære sitt fra stå og dekk, og dekk fra sitt og stå. Hun kan klare sitt-dekk-sitt flere ganger på rad, men så plutselig klarer hun det ikke lenger, og bare ser på meg, da har jeg etter jeg har sakt kommandoen om hun ikke har klart det gitt tegnet, slik at hun har gjort det riktige. Er det dette jeg skal gjøre? Litt krunglete forklart kanskje, bare spør om det var noe som var uklart :whistle: Er det vanlig at de plutslieg ikke klarer en kommando som de vanligvis kan helt fint? Ble veldig langt dette, men håper noen kan hjelpe meg, eller har noen tips ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trener masse med leker, fordi hun ikke er så veldig glad i mat og godbiter, og det funker bra syns jeg. I det siste virker det som at det begynner å løsne litt på kommandoene under trening. Vi holder nå på å lære sitt fra stå og dekk, og dekk fra sitt og stå. Hun kan klare sitt-dekk-sitt flere ganger på rad, men så plutselig klarer hun det ikke lenger, og bare ser på meg, da har jeg etter jeg har sakt kommandoen om hun ikke har klart det gitt tegnet, slik at hun har gjort det riktige. Er det dette jeg skal gjøre? Litt krunglete forklart kanskje, bare spør om det var noe som var uklart :) Er det vanlig at de plutslieg ikke klarer en kommando som de vanligvis kan helt fint? Ble veldig langt dette, men håper noen kan hjelpe meg, eller har noen tips :D

Vet ikke helt om jeg skjønner innlegget riktig, men det kan virke som du bruker både tegn og kommando? Jeg ville valgt kun én av delene til hver øvelse. Om du bruker tegn på "sitt" og kommando på "dekk" har ikke så mye å si, men pass på at du bare bruker en av delene til hver enkelt øvelse. I innlæringsfasen lærer hunden å forbinde et stimuli (kommando/tegn) med adferden ("sitt"/dekk" osv). Dersom den har lært å få både tegn og kommando samtidig, kan du ikke forvente at den reagerer på kun én av delene. Et klassisk eksempel er jo dersom en hund alltid adlyder "sitt" dersom du ser på den - men ikke reagerer dersom du sier sitt med ryggen til. Dette blir to ulike signaler, ettersom kroppsposisjonen og blikket ditt blir en like stor del av signalet som selve kommandoordet.

Ettersom det virker som hun reagerer bedre på tegn enn på verbale kommandoer, ville jeg rendyrket det i den grad det er mulig - i noen øvelser/situasjoner er du likevel avhengig av at hunden lyder selv om den ikke kan se deg, og da må du selvsagt bruke kommando.

Forresten: Ettersom hun reagerer såpass mye bedre på tegn - har du sjekket hørselen hennes?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for gode treningstips :P

Trener ikke begge deler samtidig. Men når jeg har trent har jeg brukt lokke metode, gjerne litt dumt, men er nå det jeg har gjort. Og da har jo tegn blitt lært inn først, men når jeg da skulle begynne å "ta vekk" tegnet og lære inn kommando så tar det laaaang tid før hun tar kommandoen, mens tegnene kan hun lære bare etter ett par øvinger. Etter hun har lært øvelsen har jeg på f.eks sitt, sakt sitt akkurat i det hun setter seg, og så etterhvert sakt det før hun setter seg. Sånn har jeg trent med alle øvelsene.

Så det jeg egentlig lurte på var om jeg når hun bommer på en kommando i mens vi trener, skal jeg da vise henne tegnet slik at hun kommer på hva hun skal gjøre? Eller skal jeg avbryte øvelsen og begynne på nytt? Gjerne fryktelig dårlig skrevet tidligere, håper du skjønner hva jeg mener nå :D

Ang hørselen hennes er det nok ikke noe i veien på den, hun kommer som bare det på innkalling i skog og mark, og hører den minste lyd ellers, er bare under trening hun har problemer (eller jeg kanskje gjør det vanskelig for henne) med å koble kommandoene. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som hunden din er hjelpeavhengig på mange kommandoer. Kan kanskje lønne seg å gå tilbake noen skritt og generalisere mer. Dvs... Trene på samme greie i flere situasjoner. Oppå bord, under bord, mens hunden sitter i en stol, står i ei seng, ute i hagen, på verandaen, innkjørselen, toalettet, under kjøkkenbordet, ute blant folk +++++++

- og da uten disse håndsignalene. Hvis hunden ikke setter seg når du sier "sitt" så skal du ikke gi et nytt signal, men hunden skal miste muligheten på belønning. Snu hodet til siden bruker å være nok for meg når jeg skal "feile" hunden min.. Gjør hun veldig galt kan jeg finne på å avslutte hele treningsøkten. :closedeyes: Men før du begynner med dette må du være sikker på at hun veit hva sitt betyr, og at hun veit hva sitt betyr i DEN SITUASJONEN HUN ER I. Selv om hunden kan sitte inne på stuegulvet betyr det ikke at den kan sitte ute på fortauet mens søppelbilen kjører forbi... og selv om hunden setter seg når du står foran den, så betyr det ikke at den setter seg om hunden er i gangen og du i stua. Eller hvis du har ryggen til. Eller sitter på gulvet. Igjen, generaliser!

Jeg er skamtrøtt, så ble sikkert kjempe rotete dette. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okei takk for svar, nå følte jeg meg litt klokere :)

Sitt kan hun i alle fall helt fint, på lyd kommando og i flere situasjoner, men er usikker på om hun kan det uten at jeg ser på henne. Men jeg trenger i alle fall ikke å stå foran henne for å si det. Sitt er også en av de kommandoen vi bruker mest sånn ute på tur, må sitte når vi møter folk og hunder, osv.

Men da skal jeg i alle fall huske på å ikke gi dobbeltkommandoer, og å variere stedene jeg trener på samt hvor jeg står i forholdt til hunden, slik at ikke hver situasjon blir lik.

Men hvordan gjør dere det før en øvelse er 100%? skal man trene helt til den er 100% på stuegulvet og så derretter på nye steder, eller skal man variere treningsstedene nesten med en gang hunden har forstått øvelsen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*gir opp*

Nå har jeg prøvd å skrive 3 innlegg, men jeg er alt for trøtt til å få de til å bli forståelige... :) Jeg bruker iallefall å ha som mål å få atferdene flytende. Når en atferd er flytende, så utøves den med både fart og presisjon. Hunden reagerer "bang!" på kommandoen, pga all overtrening og generalisering. Atferden blir flytende - og blir nesten gjort "av seg selv" når man gir hunden kommando. Hunden trenger nesten ikke bruke noe energi på å utøve atferden what so ever, siden atferden ligger så under huden på hunden etter all trening. Har du lydighetstrening i teori og praksis? Der står det mye lurt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*gir opp*

Nå har jeg prøvd å skrive 3 innlegg, men jeg er alt for trøtt til å få de til å bli forståelige... :) Jeg bruker iallefall å ha som mål å få atferdene flytende. Når en atferd er flytende, så utøves den med både fart og presisjon. Hunden reagerer "bang!" på kommandoen, pga all overtrening og generalisering. Atferden blir flytende - og blir nesten gjort "av seg selv" når man gir hunden kommando. Hunden trenger nesten ikke bruke noe energi på å utøve atferden what so ever, siden atferden ligger så under huden på hunden etter all trening. Har du lydighetstrening i teori og praksis? Der står det mye lurt..

Neida skjønner hva du mener. :D Jeg har vel egentlig ikke trent nok til å få en adferd til å bli flytende. Er egentlig kun den siste mnd jeg har begynnt å trene med henne systematisk. Jeg har ikke lydighet i teori og praksis, men jeg har klikkertrening for din hund, står vel en del i den også, men gjerne ikke like mye.

Det jeg jo egentlig lurte på i bunn og grunn var jo om jeg skulle gi hjelpekommando når hunden gjorde feil på verbalkommando, og det er jeg jo fått svar på :P Så jeg får satse på at milli blir flinkere og flinkere nå som treningen har blitt litt mer systematisk. Har jo allerede sett stor framgang på henne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...