Gå til innhold
Hundesonen.no

Gå tur med hunden


charlotte

Recommended Posts

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar
Det kommer vel an på hva eksakt du mener med "trent og stimulert" det vel? Jeg kan holde på med lydighetstrening i hagen her hele dagen jeg, og jentene vil være fornøyd med det, men skal man ha muskler og kondisjon, så må man nesten bevege kroppen litt mer enn bare "doturer" (Kommer selvsagt an på hvor lange doturer dere har og, våre er veldig korte, om det er BARE derfor vi går tur..)

Enig der. De som bruker sine til utstilling og ikke har mulighet til å slippe hunden(e) løs hver dag må gå En stund for at hundene skal ha noe utbytte av det. Dette for å få muskler.

Men uansett har ingen hund vondt av å få gode lufteturer. Heller ikke vondt av å få litt muskler på kroppen. De trenger det, samme som vi mennesker trenger muskler.

Nå kan jeg ikke skryte av at jeg går så vannvittig lange turer med mine, men så får de løpe fra seg til de er slitne i hagen 2-3 ganger hver dag også. De trenger ikke så mye gå turer da. Men jeg går med dem for at de skal oppleve litt mer av verden enn bare hagen. Det er forøvrig en smule risikofullt å gå turer er om dagen ettersom det drives elgjakt.

Noen hunder synes det nok er helt greit å bare gå på do og ikke noe mer. Men en tur er også med på å stimulere hunden. Den kjenner andre lukter og ser noe mer enn en gårdsplass.

Man kan trene lydighet som bare det, men det vil ikke si at hunden får mosjon. De trenger å bruke kroppen for ikke å stivne, og de trenger bruke nesen og øynene også. Dette er en del av stimuleringen. Hvor mye trim en hund trnger kommer an på rase og individ. Mulig at mine hunder får løpe litt vel mye, men de er da rolige inne og de får ut mye krutt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Hei, jeg er en jente på 12 år som bare liker å svare på masse bare det har noe med dyr å gjøre hehe så svarer på dette og ;)

Om hunden din er vandt til det og ser ut til å trives med det så er jo det helt greit da! Bare den får gått på do hver dag og det gjør den sikkert ;) Min hund går 2-3 turer om dagen, han er en papillon på 4 kg. Jeg pleier å gå 2 korte do turer, og en lang "leke tur" på et jorde eller noe. Han får leke med andre hunder innimellom, og har det ganske så bra. :P

Han trenger å gå 2-3 turer hver dag, fordi han rett og slett bare er en sånn type som trenger frisk luft, og å gå mye på do hehe.. .Men det er forskjellig fra hund til hund :P Klem Christiane og Armani :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Nå har jeg allerede svart i denne tråden før, men siden ting har forandret seg litt skriver jeg på nytt :ahappy: Turbo får nå at fra bare tisse ute til en time tur i bånd på morgenen, det spørs alt ettersom om jeg har god eller dårlig tid :) Vi går i skogen med en annen hund en gang i uken og da går vi i 2-3 timer. Vi trener lp som oftest iallefall en gang i uken og den dagen vi trener lp går vi ikke så lang tur men kanskje en halv time eller noe. Mamma pleier også å gå med han rundt østensjøvannet i perioder :) Vi er jo også ofte på hytta i helgene og i sommerhalvåret bader han veldig mye og løper også mye løs på tomta og i vinterhalvåret er vi på hytta på fjellet og der går han som oftest på ski hver dag, alt fra ett par km til over en mil :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morgentur alt fra 10 min - 40 min rusling m/ trening. Når jeg kommer hjem fra skolen trener vi mellom 15 min - 1 time i hagen før vi går 1 halvtime -2 timers tur (løping i skogen), og leker i hagen når vi er hjemme igjen. Om kvelden går vi ca. 15-20 min rusletur i nabolaget.

Gaustad skogen er 10 min gange fra oss. Den brukes flittig :)

De dagene vi trener agility (2-5 ganger i uka) går vi ikke så lenge i skogen. Da går vi heller en rusle tur i nabolaget.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mener du at 3 x 20 minutter er nok motion om dagen hele ugen, uden anden form for stimulering eller træning uanset hvilken type hund det er?

Gud nei, tenkte på som et minimum, man må selvfølgelig ha leking og trening osv. i tillegg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her går vi tur hver morgen i minimum 40 min og hver ettermiddag i minimum 40 min.

Må legge til at her går vi oppover og oppover i fjellet med alle hundene løse..

da er det snakk om 4 Border Collier, 1 Sky Terrier, 1 Malle, 1 Labrador og 7 Corgier.

Så de har jo litt glede av hverandre også...

I tillegg hjelper de til på gården og noen trenes innen sporter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...