Gå til innhold
Hundesonen.no

Kløe av parasitter eller allergi


mowgli

Recommended Posts

Skrevet

Hentet meg en alldeles nydelig og flott schäfervalp på 12 uker for 3,5 uke siden. Allerede etter to dager bet jeg meg merke i at valpen klødde mye og intenst, speiselt i ørene og på magen. Ringte da oppdrettet som mente at det enten var insektsbitt og/eller hundeshampooen hun hadde brukt på valpen to ganger i løpet av den uken jeg hentet han. Slo meg sånn nogen lunde til ro med det, men skylte valpen godt med lunkent vann to ganger i løpet av den første uken.

Kløen på selve kroppen har roet seg betraktelig, men han klør fremdeles mye på magen og i ørene, såpass ille at han snart er hårløs på det ene øret, har en del sår på innsiden av øret og noen på magen. Behandling med vanlig ørerens har ikke hjulpet noe, så i dag dro jeg til veterinæren - han mente at dette enten er parasitter (skabb eller midd) eller allergi, men det vet vi ikke sikkert før om 4-6 uker når parasittbehandlingen er ferdig.

Ingen av mine andre hunder klør, men det ville uansett være for tidlig for symptomer ved eventuell smitte.

Ringte oppdretter da jeg kom hjem fra veterinæren og fikk ørene proppet med masse "bortforklaringer" om at det kunne være klamt i buret hans, noe i miljøet hos meg han ikke tåler, fuktig vær, imunforsvaret hans tålte ikke overgangen til nytt hjem osv., osv. Men jeg kunne bare levere valpen tilbake til henne for da kan hun ha den en stund hos seg for å se om problemet blir borte hos henne...

Så nå sitter jeg her med en kløende valp, spesialshampoo, parasittmiddel, øremiddel og en veterinærregning på kr. 1690,-. Vet ikke helt om jeg tør å gi det en sjanse (ønsker jo selvfølgelig å vente til behandlingen er ferdig) eller om jeg skal bite i det sure eplet og levere valpen tilbake - orker ikke å se frem til 15 år med allergiplager hvis det er det det er.

Er det noen av dere som har lignende erfaringer eller synspunkter på hva jeg bør gjøre?

Skrevet
Ringte oppdretter da jeg kom hjem fra veterinæren og fikk ørene proppet med masse "bortforklaringer" om at det kunne være klamt i buret hans, noe i miljøet hos meg han ikke tåler, fuktig vær, imunforsvaret hans tålte ikke overgangen til nytt hjem osv., osv. Men jeg kunne bare levere valpen tilbake til henne for da kan hun ha den en stund hos seg for å se om problemet blir borte hos henne...

Mye man skal høre før ørene ramler av.. Jeg hadde levert valpen tilbake tvert før du knytter deg ennå mer til den lille krabaten. Såvidt meg bekjent er ikke dette akkurat "vanlige" problemer når hunden kommer til et nytt hjem..... :glare:

Skrevet
Mye man skal høre før ørene ramler av.. Jeg hadde levert valpen tilbake tvert før du knytter deg ennå mer til den lille krabaten. Såvidt meg bekjent er ikke dette akkurat "vanlige" problemer når hunden kommer til et nytt hjem..... :glare:

Jeg sier det samme - hev kjøpet. Og tenk deg nøye om før du kjøper en hund til av samme rase...

Skrevet

Ble hunden sjekket for parasitter, eller blir den behandlet i 4-6 uker for noe veterinæren "tror" det er?

Schäfer er jo en rase hvor allergi ikke akkurat er uvanlig, så hvorfor ikke bare ta en skrapeprøve av huden og sjekke etter parasitter? Det må jo være bedre enn å behandle for noe som ikke er der..

Dette er absolutt ikke ment som kritikk til deg, men til veterinæren.

Skrevet
Ble hunden sjekket for parasitter, eller blir den behandlet i 4-6 uker for noe veterinæren "tror" det er?

Schäfer er jo en rase hvor allergi ikke akkurat er uvanlig, så hvorfor ikke bare ta en skrapeprøve av huden og sjekke etter parasitter? Det må jo være bedre enn å behandle for noe som ikke er der..

Dette er absolutt ikke ment som kritikk til deg, men til veterinæren.

Stusset litt på det at det ikke ble tatt skrapeprøve jeg også da han nevnte på skabb... Men han tok en teip og "teipet" opp flass/partikler fra hunden og studerte det i mikroskop, men han hadde mest mistanke om at det dreier seg om øremidd eller allergi.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...