Gå til innhold
Hundesonen.no

V&H (igjen)


helle

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nettopp byttet for til V&H og lurer på hvor mye jeg skal gi. Jeg har en Dvergpinscher som er alt for tynn, fordi hun ikke liker tørrfor og derfor ikke spiser i det heler tatt :closedeyes: . Jeg har kjøpt inn 2 forskjellige pølser hittil for å se hva hun liker.. Den med kylling og slikt liker hun veeeeeldig godt, mens den som var rein vom likte hun ikke noe særlig...

Foreløpig har jeg gitt henne ca 125 gram 2 ganger for dagen, og hun har allerede begynnt å legge på seg. Hun veier i underkant av 4 kg, men skal opp i 4,5kg. Gir jeg henne for mye? Eller er det ok å gi det til hun har oppnådd ønsket vekt, og derretter begynne å gi mindre? Hvor mye V&H skal man gi til en aktiv hund som veier 4,5 kg?

Hvordan er NP i forhold til hvor mye man må gi? Må man gi mindre eller mer? Og er NP dyrere? Jeg betaler 200kr for 10 kg V&H.

Håper noen kan hjelpe meg :ahappy:

Skrevet

90 gram er vel det hunden din normalt skal ha om dagen (2% av kroppsvekta du vil hunden skal ha, du må muligens gi en del mer om hunden er veldig aktiv)

Så jeg tror du kanskje gir for mye nå. (særlig om du gir 250 gram totalt, det er nok til en hund i normal aktivitet på 12,5 kilo)

Skrevet

Okei, takk for svar :ahappy: Sto masse nyttig i linken som ble postet!

Om jeg regner at siden hun er liten hund at hun skal ha 3,0% av kroppsvekten og ikke 2%, og regner ut hvor mye mat hun skal ha for dagen når hun er oppe i 4500 gram som er ønskelig vekt på henne, så blir det til at hun skal ha 135 gram om dagen.

Høres dette mer fornuftig ut en så mye som jeg har gitt henne nå? Jeg har jo faktisk gitt henne 250 gram. :)

Skrevet

Det kan vel se mer fornuftig ut ja :-)

Prøv med 135 gram du.. går hun ikke opp da, så øk litt om gangen..

Jeg mener iallefall at det er lettere enn å gi alt for mye en stund og så ikke være sikker på hvor mye den skal ha etterpå..

Kan bli vel mye jojo da :ahappy:

Skrevet

Jeg visste faktisk ikke at man skal fôre ca 2 % i forhold til hundens kroppsvekt, har nettopp begynt med VH selv. Men da er jeg opplyst :ahappy:

Forøvrig har jeg fôret med en halvkilos pølse om dagen, og etter å ha lest denne tråden måtte jeg jo sjekke hvor mye dette blir i prosent av hans vekt. Det ble 2 %, så da har jeg forhåpentligvis fôret riktig foreløpig!

Skrevet

Vet bare at med V&H jeg bruker (Høisæt) så skal 30kg hund ha 500 g fôr. Har bare regnet meg frem utfra det.

Men 3% av kroppsvekt høres rimelig ut.

Skrevet

Jeg bruker denne i stedet for å lage ny jeg. Ca hvor mye bør en ulvehund ha? Veier ca 65 kg, og kan få litt tørrfor i tillegg. Har pølser på 1kg.

Skrevet

V & H: en annen "mal" er å ta vekten i gram x 2 og fjern en 0.

Feks 30 kg: 3000 x 2 = 6000 - 0 = 600 g pr dag.

Tilsvarer % regningen, men det går kjappere i mitt hode :icon_redface: å regne på den måten.

Jeg tok utgangspunktet i dette på mine hunder og justerer behov mer/mindre på hver enkelt hund avhengig av aktivitetsnivå, ytelse, alder etc. Har fòret slik i mange år og det funker utmerket hos meg. I tillegg får de seff mye annen rå mat, da justerer jeg mengden V & H ifht hva de får, samt mye rå bein. Jeg gir ikke tørrfòr, men antar at hvis man blander er vel totalen omtrent det samme :unsure:

Skrevet
V & H: en annen "mal" er å ta vekten i gram x 2 og fjern en 0.

Feks 30 kg: 3000 x 2 = 6000 - 0 = 600 g pr dag.

Tilsvarer % regningen, men det går kjappere i mitt hode :icon_redface: å regne på den måten.

Nå er vel det regnestykket litt galt. 1kg = 1000 g, altså er 30 kg = 30 000 g. Så ut fra ditt regnestykke blir mengden for hunden skal ha: 30 000 x 2 = 60 000 - 0 = 6000 g per dag = 6 kg. Det kan da ikke stemme?

Skrevet

Nina, du har helt rett. Jeg er ELENDIG i matte :icon_redface:

Glemte en 0 kg - gram og ved totalen skal man ta vekk to 0'er. Da blir det rett vel :)

6 kg ble vel litt i overkant selvom jeg til tider tror mine hunder gladelig hadde gaflet i seg :D;)

Skrevet
Jeg bruker denne i stedet for å lage ny jeg. Ca hvor mye bør en ulvehund ha? Veier ca 65 kg, og kan få litt tørrfor i tillegg. Har pølser på 1kg.

Du skal bruke vist du fôrer rent på V&H rund 1,3kg så altså vist hun får litt tørrfôr så er det riktig med 1kg pølse om dagen,men du må se det litt ann,altså du regulerer det selv blir hun for tynn så øker du å blir hun tjukk så går du ned,når det er sagt så er den med kylling mindre fett i en i nr 25 og 33

Skrevet

Vurderer selv å bytte til råforing (om det er det det heter?), men pga dårlig økonomi for tiden er jeg ganske opptatt av pris... Er det generelt dyrere å fore rått enn tørrfor (synes tørrforet er ganske dyrt jeg, bruker Royal Canin).

Finnes det ulike typer rått for (og hva heter de)? Er V&H én type sånt for?

Er det prisforskjell på de ulike merkene?

Og ikke minst, er det kvalitetsforskjell på dem?

Tusen takk om noen kan svare, er helt grønn på dette området :D

Skrevet
Vurderer selv å bytte til råforing (om det er det det heter?), men pga dårlig økonomi for tiden er jeg ganske opptatt av pris... Er det generelt dyrere å fore rått enn tørrfor (synes tørrforet er ganske dyrt jeg, bruker Royal Canin).

Finnes det ulike typer rått for (og hva heter de)? Er V&H én type sånt for?

Er det prisforskjell på de ulike merkene?

Og ikke minst, er det kvalitetsforskjell på dem?

Tusen takk om noen kan svare, er helt grønn på dette området :D

Her forer jeg 4 hunder på V&H for litt i ovekant av kr. 400,- pr. mnd. Da jeg brukte tørrfor lå foringsutgiftene mine på et sted mellom kr. 500,- - 600,- (brukte RC og Eukanuba).

Det er kun V&H som er ferdig produsert råfor, og billigere blir det dersom du er flink til å spe på med annet rått på tilbud i butikken som f.eks. koteletter, fårikålkjøtt etc.

Skrevet

Å, ok, det visste jeg ikke. Hva er å foretrekke? Hvilket er lettest håndterlig og lukter det mer eller mindre en rått? Mange spørsmål fra meg her, men jeg lurer veldig på alt med dette :D Prisforskjell på de to?

Skrevet
Å, ok, det visste jeg ikke. Hva er å foretrekke? Hvilket er lettest håndterlig og lukter det mer eller mindre en rått? Mange spørsmål fra meg her, men jeg lurer veldig på alt med dette :) Prisforskjell på de to?

Norwegian Polar har konsistens som kompakt, grov leverpostei (lukter litt som leverpostei også). Holder seg ca 1 uke i kjøleskap. 20 kg koster mellom 350,- og 400,- (avhengig av forhandler). Tror foringsmengden er nogenlunde lik på NP og V&H; ca 2% av kroppsvekt (litt mer for små hunder). Det er billigere å fore med NP / V&H enn med de fleste tørrfor.

Hva man foretrekker er individuellt. Noen vektlegger rått (V&H) og tar med seg ulempene det gir (kortere holdbarhet, mer lukt, blodsøl), mens andre godtar varmebehandlingen (NP) for å få "mindre klin" og lengre holdbarhet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...