Gå til innhold
Hundesonen.no

Hun er redd meg?


Mirai

Recommended Posts

Mona har plutselig blitt redd meg, i mangel på et bedre uttrykk. Det ble tydelig for sånn ca to timer siden, jeg har ikke merket noe uvanlig før det.

Hun har ikke blitt tatt fysisk, sparket, slått, gått på strømgjerdet eller noe annet lignende.

Det eneste jeg kan tenke på er at hun ble veldig redd da vi skulle gå tur i traktorsporet på jordet i går. Hun hang langt bak meg og snuste veldig på et sted, før hun forsvant tilbake til huset og var tydelig stresset og redd. Men hun roet seg jo, og har ikke vært annerledes mot meg etter det.

I stad trente vi bittelitt rygging med kontakt, jeg brukte vanlige godbiter og den vanlige klikkeren. Vi hadde besøk av faren til stefaren min, og gikk bort til bilen hans. Han satt i førersetet på bilen og snakket med stefaren min som satt på gresset. Med en gang vi kom bort dit, klenget Mona på stefaren min og ville ikke komme bort til meg. Selv om jeg stod der og ville gi henne godbiter gratis. Det virket ikke som om hun prøvde å komme unna meg, men hun valgte ham forran meg. Jeg gav henne et godbitsøk på gresset der og tenkte ikke noe mer over det. Da jeg skulle inn fulgte hun ikke etter, men det har jo vært mange ganger tidligere hvor hun heller vil være litt mer ute enn å komme inn, så jeg tenkte selvfølgelig ikke noe over det.

For ca en halvtime siden kom jeg ned på stua, der er Mona og stefaren min. Mona går lenger inn i rommet og bort til ham da jeg kommer inn. Jeg snakker til henne og prøver å få henne til å komme, men hun kommer ikke. Hun prøver å komme så langt unna meg som mulig :) Setter seg nesten oppå stolen til stefaren min. Ikke noe sånn stress/panikk, men hun bare søkte å komme unna, på en rolig måte. Så kom mamma og vi gikk ut for å teste. Mona valgte bestemt å heller være med mamma, selv om jeg stod to meter unna, med godbiter.

Dette er HELT omvendt av hva det pleier å være. Hun har alltid valgt meg, uten godbiter eller hva det skulle være, ingen problemer. Hun har stolt blindt på meg og fulgt etter uansett. Men nå faktisk unngår hun meg, går unna dersom jeg nærmer meg.

Hjelp? Jeg forstår ikke dette! Hun var to år i mars, om det skulle ha noe å si. Vi har ikke gjort noe utenom det vanlige de siste dagene, bortsett fra den episoden i åkeren som jeg ikke vet hva som skremte henne (jeg var minst 100 meter unna), og gikk til henne etterpå. Ingen løpetid i sikte før til vinteren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmm... rart :unsure: . Kanskje du bare skal prøve å ta det litt rolig med trening i et par dager å se om det forandrer seg :unsure: . Bare forslag altså :) . Jeg vet ikke.

Hunden min er ofte slik i selskap og når vi har besøk. Da skal han bort til alle andre. Men han kommer når jeg kaller på han. De eneste gangene han ungår meg, er når han forstår at det skjer noe som han ikke liker. Foreksempel når jeg er veldig sint, eller når jeg skal bade han :D . Han er god på å lese kroppspråket mitt.

kanksje hunden din tror at du skal gjøre noe som den ikke liker (bade.. Eller hva som helst).

:unsure: .. Sitter bare her å funderer på hva det kan være :D . Jeg har ikke peiling.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke gjort noe spesielt, annet enn å handle både i går og i dag, men hun er vant med at vi er borte. Det eneste jeg har gjort som hun kanskje ikke liker, er å be henne om å gå inn, men dette gjør hun alltid uten å protestere og ofte av seg selv.

Edit kl 2203: Nå ligger hun i senga ved siden av meg, vi koste litt i stad. Det virker litt bedre hvertfall. Skal si ifra om noe mer skjer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, vi flytter ikke før torsdag :) Og angående flyttingen, jeg har ikke begynt å pakke eller stresse med det enda. Så alt står som det pleier, ingenting er forandret som jeg kan tenke på.

AHA så dere skal flytte ja...der er antagelig svaret. Du/dere har planlagt, tenkt, sendt ut ubevisste signaler og atmosfæren er endret fra det trygge og forutsigbare selv om dere mener at så ikke har skjedd..enda. Dette snapper hunden opp...de er helt utrolige slik enkelte av dem. Pia f. eks. leser mine tanker så jeg nesten ikke tror det er mulig. Når vi går noen runder i parken, legger hun seg ned og nekter å bli med videre bare jeg tenker på at det er på tide å dra hjem. Hvilke ørsmå signaler jeg da sender ut er jeg ikke klar over selv, men noe er det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen løpetid i sikte før til vinteren.

Løpetid på gang?

IW skriver jo at hun ikke venter løpetid før til vinteren. Men når var sist gang hun hadde løpetid da?

Ellers kan det jo være at hun har oppfattet visse ting ang. flyttingen, men jeg vet ikke helt hva jeg skal tro der..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun hadde sist løpetid rundt april, og pleier å være treig med å få neste løpetid.

Det kan være hun forbinder det ekle i åkeren med meg? Selv om jeg var langt unna var det jo jeg som tok henne med dit, og jeg var langt unna når det skjedde. Skal sjekke beina mer nøye for eventuelle bitt.

På canis var det ei som mente jeg burde gjøre meg mer kostbar i stedet for å tilby godteri og gjøre meg ekstra snill hele tiden, det kan jo stemme? Jeg mener, alt er jo læring. Og jeg vil jo si jeg belønner henne om jeg skal strø rundt meg med godteri hele dagen?

Er litt usikker på hvordan jeg skal oppføre meg!

Hun sov i senga i natt (hun fikk ikke lov bare pga dette da, hun får lov av og til ellers også), og logret da vi stod opp. Jeg slapp henne ut og gav henne mat og gikk tilbake til senga, og da kom hun faktisk opp av seg selv, logrende da også. Så hun hater meg hvertfall ikke!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Hadde jeg vært deg ville jeg prøvd å bare oppføre meg som normalt jeg. Et eller annet er det vel som har fått henne til å reagere, men ettersom du ikke har mulighet til å finne ut hva og ettersom hun tydeligvis begynener å få tilbake "normal adferd" i forhold til deg tror jeg du kan slappe av jeg. Ihvertfall se det ann noen dager før du begynner å bekymre deg. Ta det med ro med trening og bare gå koselige turer, godbitsøk og sånne trivlige ting helt uten krav sammen. Det kan godt være at hun har merka at noe ikke er som det skal i forhold til flytting eller noe sånt, men hvis du begynner å bekymre deg og oppføre deg annerledes gjør du jo ikke annet enn å bekrefte "usikkerheten" hennes!?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om hun hadde siste løpetid i april, kan det fint være at hun er litt innbildt nå, og sliter med hormoner.

Ellers har jeg også litt tro på denne flytte-teorien.. Selv om du selv mener at du ikke har styret noe særlig med det ennå, er det sikkert mye som har vært annerledes for hunden under prosessen.

Når jeg flyttet hadde jeg ei 4 år gammel tispe. Hun begynte å makulere alt jeg hadde, altså i en alder av 4 år. Hver dag kom jeg hjem til nye skader, sko, sofaputer, t.o.m parketten hadde hun spist "et hull" av... (praktisk når leiligheten nettopp er solgt). Og dette før pakking og styr hadde startet...

Når vi kom oss inn i ny leielighet og hadde roet oss der, var hun igjen den gode gamle som lå med alle fire beina i været når hun var alene hjemme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg håper virkelig jeg slipper unna en ny runde med makulering, den siste var absolutt lang og voldsom nok!

Hun ter seg stadig mer normalt. Nå trente vi et par klikk, og hun snurret rundt i høyt tempo og logret og stod i. Så det kommer seg. Skal se hvordan det blir resten av dagen, er alene hjemme i dag/kveld. Så det blir bare oss.

Jeg unner ingen at hunden plutselig blir skeptisk til dem, uten å vite grunnen. Er ikke så kult når den ene i hele verden som alltid er glad for å se deg, unngår deg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hørtes kjedelig ut, men tror nok at det beste er å oppføre deg som normalt, og gjerne litt mer overlegen. Ikke mas og stress med godbiter og det hele, la det bli opp til henne å komme til deg når hun selv vil det. Kommer seg helt sikkert. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden din begynner jo å bli litt eldre. Det kan enten være at hun ikke "gidder" så mye, fordi du er så evig tilgjengelig - og at det blir "viktigere" for henne å gjøre nye erobringer, gjøre inntrykk på andre også.

ELLER så kan det være at hun kan ha hatt en liten "downperiode", vært litt nedfor, og så blir du rett og slett for intens i forsøkene dine på å få kontakt? Det er vel en hundetype som ikke er så intens og kontaktsøkende i utgangspunktet, og kanskje ting noen ganger blir i meste laget - nå som hun begynner å bli mer voksen?

Endel hunder søker seg ofte til nettopp dem som overser dem. Minsten her gidder sjelden å gå bort til alle som maser og vil hilse. Men kommer det noen som overser ham, så vil han gjerne få markert seg litt - da går han bort og "insisterer" på å hilse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...