Gå til innhold
Hundesonen.no

Tisper som ligger ihjel valpene sine


ELH

Recommended Posts

Jeg ble litt inspirert av en annen tråd her på dette forumet som omhandler hvilke grunner er gode nok til å sette valper på tispen sin.

Hva mener dere er årsaken til at tisper ligger ihjel valper? Nå forutsetter jeg at tispa ikke ligger ihjel alle valpene, men kanskje en eller to.

Hvor vanlig er det?

Er det uhell, eller kan det være bevisst fra tispa sin side?

Er det at tispa ligger ihjel valper en grunn for å tenke seg om en gang til før man evt. setter på et kull til, forutsatt at det ikke finnes andre årsaker til å droppe kull nr.2?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener at tispa kan være uheldig å ligge ihjel 1-2 valper. Særlig når det gjelder store valpekull og førstegangsfødende. Tispa lærer seg vel dette etterhvert også? Det er vel en grunn til at man har den rullestokken i hjørnene i valpekassa, slik at ingen valper blir klemt i hjel? Det er vel i tidlig alder du skriver om, når de blir eldre vil de nok gi mye lyd fra seg om tispen skulle lagt seg på dem.

Det er det jeg tenker ihvertfall..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan prøve å vise deg noe som kan være grunnen til at tispen ligger ihel valpene. Her er to bilder, den eine viser tispen i kassa då vi trudde at valpebingen var ferdig laget.... Sendte bildet til oppdretteren for godkjennelse, og alt var ok utenom en meget viktig ting fikk eg beskjed om. Det må være en "innerdel" i valpekassa slik at valpene kan ligge der og dermed er tryggere for at sånt ikkje skal skje.

Bilde nr 1 viser kassa då vi trudde den var ferdig..

Lexi.jpg

Bilde nr 2 er sånn den skal vere.

DSC00003-1.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel i tidlig alder du skriver om, når de blir eldre vil de nok gi mye lyd fra seg om tispen skulle lagt seg på dem.

Valper lager MYE lyd ved påført smerte alt fra fødselen av, men er ute av stand til å fjerne seg fra smertekilden den første tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel i tidlig alder du skriver om, når de blir eldre vil de nok gi mye lyd fra seg om tispen skulle lagt seg på dem.

Det skjer somregel de første dagene. Unge valper kan lage mye lyd, men det forutsetter at de har luft i lungene........

Jeg er enig med pernille, en førstegangs fødende med et stort kull, det kan være lett da å ligge ihjel 1-2 valper, særlig hvis tispe ikke er en veldig flink mor.

Tispa kan være en meget god mor ellers. Kan det være snakk om "kveledne omsorg"? Med det mener jeg at tispa har vært litt for ivrig og forsøkt å legge seg så nærme valpene som mulig og lagt seg oppå valpen.

Kan det være en bevisst handling fra tispa sin side?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valper lager MYE lyd ved påført smerte alt fra fødselen av, men er ute av stand til å fjerne seg fra smertekilden den første tiden.

Ja det er sant, MEN når det ligger en mor oppå den samtidig som 10 andre valper lager lyder samtidig, er det ikke alltid like enkelt å høre den valper som ligger i "nød".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...