Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan bygge muskler i bakpartiet?


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Ja, som overskriften sier, jeg trenger hjelp til å finne noen måter å trene lille krølle på. Hun har et veldig svakt bakparti. Det er unødvendig å stille henne ut så lenge hun er slik, og jeg vet at dette er noe som kan jobbes med. Det er primært innsiden av lårene som må trenes.

Jeg vet at trekk og ferdsel i bratt terreng med sele kan hjelpe mot dette "problemet". Mitt problemet er at hun ikke trekker. Hverken med sele, halsbånd eler andre ting. Hun drar aldri i båndet og uansett hva jeg gjør så nekter hun å gi motstand i båndet. Hun har alltid vært slik og er en drøm på tur. Det virker som at hun gir opp veldig fort når det kommer til trekk.

Har noen konkrete forslag til hva jeg kan gjøre? Øvelser som ikke baserer seg på trekk, men kanskje noe annet? Jeg skal prøve å få henne til å trekke, men det krever nok veldig tilpasset trening for en hund som rett og slett ikke liker det. Ellers har jeg tenkt litt på sykling på skogsbilveier. Kan det hjelpe mon tro?

Skrevet
Som du selv sier, Sykling og klatring hjelper. :P Hun trenger nødvendigvis ikke trekke...

Dette er jeg klar over. Men jeg trenger noe mer konkret. Noen forslag til øvelser for eks.

Men takker allikevel for svar.

Skrevet

Svømming skal visstnok være meget bra for å bygge muskler... Har du råd kan du jo gå til noen som driver med rehabilitering, så kan Chessea få svømme i litt strøm så hun må jobbe mer for å komme fremover?

Skrevet
Kløv hjelper!

Stopper hun helt opp hvis hun får motstand? Tenker da feks. på at hun trekker et lite dekk eller noe, mens du går foran og leier hunden som vanlig.

Jeg har vurdert å prøve kløv, så det kan hende jeg går til anskaffelse av det altså. :P

Hun stopper opp når hun kjenner motstand i båndet. Helt rolig. Hun legger seg ikke ned eller noe, bare slakker på farten. Vi har aldri behøvd å trene på å gå uten å dra, for det har hun alltid gjort av seg selv. Som jeg sa s er det veldig deilig på tusleturer og slikt, men utrolig upraktisk ved trening. Forøvrig trekker hun hvis mamma løper foran henne, men det er begrenset hvor lenge man kan orke å løpe foran hunden :P

Svømming skal visstnok være meget bra for å bygge muskler... Har du råd kan du jo gå til noen som driver med rehabilitering, så kan Chessea få svømme i litt strøm så hun må jobbe mer for å komme fremover?

Jeg har vært inne på tanken. Foreløpig blir det nok i dyreste laget for meg, men dersom ikke noe annet fungerer tror jeg nok jeg vil prøve det. Har hørt flere med gode erfaringer med slik trening. Takk for tips. :P

Jeg noterer alt dere sier i bakhodet!

Skrevet
Forøvrig trekker hun hvis mamma løper foran henne, men det er begrenset hvor lenge man kan orke å løpe foran hunden

Hva om moren din sykler foran? Ellers får man jo svømming gratis ute! Nå ligger det to fornøyde og trøtte hunder her og tørker/sover etter å ha storkost seg i elva i dag :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet
Jeg har vurdert å prøve kløv, så det kan hende jeg går til anskaffelse av det altså. :P

Hun stopper opp når hun kjenner motstand i båndet. Helt rolig. Hun legger seg ikke ned eller noe, bare slakker på farten. Vi har aldri behøvd å trene på å gå uten å dra, for det har hun alltid gjort av seg selv. Som jeg sa s er det veldig deilig på tusleturer og slikt, men utrolig upraktisk ved trening. Forøvrig trekker hun hvis mamma løper foran henne, men det er begrenset hvor lenge man kan orke å løpe foran hunden :P

Jeg har vært inne på tanken. Foreløpig blir det nok i dyreste laget for meg, men dersom ikke noe annet fungerer tror jeg nok jeg vil prøve det. Har hørt flere med gode erfaringer med slik trening. Takk for tips. :P

Jeg noterer alt dere sier i bakhodet!

Det er jo snart sommer!! La henne svømme ute. Du kan enten stå på land å kaste apporter ut i vannet til henne, når det blir litt varmere kan du svømme sammen med henne eller du kan padle kano, kajakk e.l. og la henne svømme etter. Hehe har du ikke en vannhund da?

Ellers sies det jo at løping i sandtak er fin muskeltrening. Løpe tulling i en stor myr. Gå i skikkelig kronglete terreng i skogen med mye klatring (hehe så får du trimma deg litt også).

Allsidighet og rett mengde er vel så viktig som type trening.

Guest Christine
Skrevet

Jeg har vært å latt hunden min svømme i dag. Jeg går uti vannet med han til vannet når meg til hofta, og da holder jeg under buken hans og lar han svømme litt "stillestående". Så får han svømme tilbake til land, så er det uti igjen og gjentar det hele. God trening for min hund iallefall :P

Guest Vicky
Skrevet

Svømming er kjempekjekt! :P Kelly gjorde det mye i rehabiliteringen for å bygge opp musklene der bak.

Skrevet

Jeg vet at rehab-hunder som får "hjemmelekse" ofte må gjøre freestyle-øvelser for å styrke opp bakparten. Gå slalom mellom bena og rygge bl.a

Ellers er vistnok også snurr til begge sider gode muskelbyggende/strekkende øvelser...

Sitte bamse eller stå/gå/hoppe på to bygger og muskler i bakpart.

Og selvfølgelig svømming. Det er antakelig det beste, og med en vannhund er vel kanskje ikke det så vanskelig å få til heller....? :P

Skrevet

Har selv en hund jeg prøver å bygge litt muskler på. Kløver en del men prøver også å jobbe trekk. Han er litt sånn som din som gir seg ved motstand (min stopper helt opp eller sørger for slakk i lina).

Sist uke fant jeg en trestokk som jeg bandt bak han (høres kanskje litt ekstremt ut, men det var en liten stokk...) som han måtte trekke. Først syntes han det var rart, stoppet opp og ville ikke gå, men med litt oppmuntring fra meg så gik vi tur sammen. Han trakk noe som alltid skapte trekkraft (om du skjønte det?) og fikk jobbet skikkelig.

Dekk som noen nevnte her fungerer på akkurat samme måten, for min del gikk det i skritt men det har jo ikke noe å si. Brukte Nomekombinertsele til trekk.

Ellers er svømming, trapper og bakker bra. Tenk på hva som gir deg fin rumpe, mye av det samme som gjelder på hundene;)

Lykke til!

Skrevet

Å gå i bånd i ulendt terreng har vi fått tips om, for å styrke bakparten og ryggen. Med en hund som går pent i bånd er det kanskje en enkel øvelse? :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...