Gå til innhold
Hundesonen.no

Sover hun mye?


Recommended Posts

Skrevet

Om dere er hjemme en dag, hva gjør hunden deres da? Sover den hele dagen likevel? Har en tispe på snart 8 mnd og hun sover nesten hele tida og er ellers veldig rolig også om ettermiddagen. Vi merker nesten ikke at vi har hund. Er dette vanlig? Forandringen skjedde vel for ca 1 mnd siden, men har kommet litt gradvis. Før var hun ganske så rampete og aktiv på kveldstid. Er en del hjemme om dagen, varierer litt fra dag til dag, men før brukte hun midt på dagen å bli ganske aktiv, stjele klær i skapet, titte ut vinduet osv. før hun igjen la seg.

Hun blir gladelig med ut på tur, men hun trekker ikke i båndet. Dette har vi jo trent på så bør vel bare være glad for det. Hun "dilter" rolig med og snuser rundt omkring.

Er det vanlig at hundene roer seg i denne alderen? Eller er hun uvanlig rolig?

Skrevet

"plutselig" ble frøkna mi nogenlunde sånn hun også. Det kom i samme alder også. Hun sover nesten hele tiden inne hvis det ikke er noe som skjer, og ute på tur tusler hun bare rundt og titter litt her og der, snuser litt.. Men det er ikke vanskelig å få henne med på noe liksom heller. Hun går bare ikke i 200km/t nonstop lengre. :ahappy:

Skrevet

Ok, det var godt å høre. Begynte å bli litt bekymret for at det var noe galt med henne. Hun var jo så vill før, vi fikk knapt se på tv i fred.

Før lurte vi på hva vi skal gjøre fordi hun var så vill, nå lurer vi på hva vi skal gjøre fordi hun er så rolig, noe skal det være! Hehe!

Skrevet

Vi tenkte akkurat det samme vi også. Hun er 9mnd nå, og er av liten rase (blanding) og de blir jo fortere "voksne" enn større hunder. Men alikevel trodde jeg ikke det skulle gå så fort, liksom..!

Har hun hatt løpetid forresten? Veit du det? Jeg er faktisk usikker på om jenta mi har hatt en løpetid som jeg ikke har fått med meg, men jeg tviler egentlig.. Derimot tror jeg kanskje løpetiden er rett rundt hjørnet. Kan ikke være lenge til den kommer tror jeg. :ahappy: Prøv å legg merke til om hunden hovner opp "der bak" ..

Før fikk jeg aldri sitte med laptopen i fred, men nå snorker dyret bak meg i hundesenga - og løfter såvidt på øyelokkene når jeg rører på meg. :P

Skrevet

Trro det der er veldig rase og individbetinget...Min valp "våknet" plutselig når hun var 6mnd , før det så syntes jeg faktisk at belgervalper var oppskrytt. Nåp kan hun holde det gående hele dagen om hun får velge.. Hadde fortrekt at hun var sånn når hun var liten og nusselig faktisk <_<

Skrevet

Takk for alle svar. Ja hun har hatt løpetid, hun fikk den noen dager før hun ble 7 mnd (altså 1 mnd siden). Merket det først på at det kom blodstriper i pelsen, og så på at hun hovnet opp. Trodde ikke jeg skulle se det for hun har så mye pels, men det var lett å se. Er det vanlig at de blir roligere etter første løpetid? Syntes bare hun var vel rolig, men jeg er oppvokst med belger, så der ser man...

Skrevet

Jeg kjenner VELDIG igjen det der! - Fra å ha en normal, litt hyper flatvalp, fikk jeg en daff og noe giddalaus "tenåring". På lydighetstreningene gjorde hun det hun skulle, men i sitt helt egne tempo. Under fellesdekken hente det at hun strakk seg helt ut, slikket på en blad imens hun omtrent sovnet. Om jeg ropte på henne under treningen travet hun stille og rolig bort til meg. Hvis vi trente utstillingen datt alltid halen ned, veldig kjedelig synes jeg! Hun ble sånn når hun var ca. 9-10 mnd, to mnd etter fikk hun løpetid. Denne perioden varte i ca. to mnd til. Etter dette har jeg fått hunden min tilbake! :P Det er kjempe gøy å trene med henne igjen, hun kommer som en vind!

Hun hatt en løpetid etter dette, men da merket jeg ingen ting til dette.

Så jeg tror det har litt med alderen og løpetid å gjøre, det går nok over!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...