Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken tetra og hvilke fisker sammen?


Marianne

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan ser man forskjell på kardinal og neon tetra?

Lurer på å flytte kampfisken Knut inn i det store karet, men kommer til å gå bra med sommerfuglciklidene...?

Skrevet

Kardinaltetraen er litt større, men ennå tydeligere ser man det på at undersiden er blå hele veien frem til hodet. På Neontetraen er den hvit fremre halvdel av kroppen (undersiden).

Ang det andre spørsmålet så kan jeg dessverre ikke hjelpe med noe fornuftig info...

Susanne

Skrevet

Neontetra har en halv rød linje (fra midt på til halefinnen) mens kardinalen har en hel rød linje fra munn til halefinne.

Jeg ville ikke hatt en kampfisk/fisk med mye slør sammen med revirhevdende ciklider, men det er meg :D

Skrevet

Oki, takk :D Da er det kardinaler jeg har fått meg! Kjøpte ny plante idag også så da blir det bra oppi der etterhvert :D

Jeg har bare en ciklidehann nå, men skal kjøpe en hunn også. Har ikke bestemt meg hva jeg gjør med Knut enda, men jeg skal kjøpe meg et større kar snart og da er det ikke plass til huset til Knut her.. Tror jeg da :) *tenke tenke*

Skrevet

Kardinal: http://akvaforum.no/profile.cfm?id=9101

Neon: http://akvaforum.no/profile.cfm?id=9102

Som sagt mange, mange ganger før: levendefødende fisker som kampfisk skal ikke gå sammen med eggleggere som ciklider - de krever forskjellige vannverdier for å trives og for å unngå stress og sykdom.

Kampfisken skal ha en PH på 6,0-8,0 (7,0 er optimalt) mens sommerfuglen skal ha 6,0-7,0 (så nære 6,0 som mulig). I tillegg er dette to fiksearter som ikke passer sammen ardferdsmessig heller. Det er ikke bare ciklidenes revirhevende adferd (selv om sommerfuglen går for å være relativt snill), men kampfisken kan også ha en så agressiv adferd som skaper stress og mistrivsel hos sommerfuglen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...