Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken tetra og hvilke fisker sammen?


Marianne

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan ser man forskjell på kardinal og neon tetra?

Lurer på å flytte kampfisken Knut inn i det store karet, men kommer til å gå bra med sommerfuglciklidene...?

Skrevet

Kardinaltetraen er litt større, men ennå tydeligere ser man det på at undersiden er blå hele veien frem til hodet. På Neontetraen er den hvit fremre halvdel av kroppen (undersiden).

Ang det andre spørsmålet så kan jeg dessverre ikke hjelpe med noe fornuftig info...

Susanne

Skrevet

Neontetra har en halv rød linje (fra midt på til halefinnen) mens kardinalen har en hel rød linje fra munn til halefinne.

Jeg ville ikke hatt en kampfisk/fisk med mye slør sammen med revirhevdende ciklider, men det er meg :D

Skrevet

Oki, takk :D Da er det kardinaler jeg har fått meg! Kjøpte ny plante idag også så da blir det bra oppi der etterhvert :D

Jeg har bare en ciklidehann nå, men skal kjøpe en hunn også. Har ikke bestemt meg hva jeg gjør med Knut enda, men jeg skal kjøpe meg et større kar snart og da er det ikke plass til huset til Knut her.. Tror jeg da :) *tenke tenke*

Skrevet

Kardinal: http://akvaforum.no/profile.cfm?id=9101

Neon: http://akvaforum.no/profile.cfm?id=9102

Som sagt mange, mange ganger før: levendefødende fisker som kampfisk skal ikke gå sammen med eggleggere som ciklider - de krever forskjellige vannverdier for å trives og for å unngå stress og sykdom.

Kampfisken skal ha en PH på 6,0-8,0 (7,0 er optimalt) mens sommerfuglen skal ha 6,0-7,0 (så nære 6,0 som mulig). I tillegg er dette to fiksearter som ikke passer sammen ardferdsmessig heller. Det er ikke bare ciklidenes revirhevende adferd (selv om sommerfuglen går for å være relativt snill), men kampfisken kan også ha en så agressiv adferd som skaper stress og mistrivsel hos sommerfuglen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...