Gå til innhold
Hundesonen.no

Førstegangs hundeeier


Iris

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet ikke helt når den eventuelle hunden kommer, men jeg håper at det ikke blir om så altfor lenge. Holder en knapp på Bichon Frisè (i og med at jeg er litt allergisk), men er ikke helt 100 % sikker enda.

I går bestillte jeg en del utstyr til min fremtidige guttevalp. Det kan jo være fint med noe utstyr i bakhånd :whistle:

  • Fill `n freeze
    IQ Cube Junior
    Rågummi Kong - Rød
    Tyggebein i Rågummi
    Mini gummi pipedyr
    Valp Halsbånd & kobbel sett
    Superhåndkle
    Superpels Kosttilskudd
    Kombi fòr og vann
    Cora Plysh seng
    Muscat Klippemaskinsett

Jeg tenger såklart litt mer ustyr enn dette, men det for holde til valpen iallefall er bestillt :twitch: Har også et lite dekken, og en sele fra før av, samt en godteball ;)

Skal bruke hunden til agility, aktivisering og morro. Jeg ikke mye om hunder, men jeg er absolutt villig til å lære, og jeg vil gjøre alt som står i min makt for at hunden skal leve godt.

Jeg liker godt navnet Theo, men kom gjerne med flere tips ;)

Skrevet

Hihi, du er tidlig ute. Men planlegging og innkjøp av utstyr er så absolutt en del av moroa med å få valp. Så får det heller være at endel av det man kjøper viser seg å være ganske ubrukelig, eller iallefall upraktisk.

Det har vært flere tråder her før som har handlet om dette. Hvis du søker etter utstyr til valp i søkefunksjonen, finner du noen slike utstyrslister.

Ellers kan du jo bruke ventetiden til å lese gode hundebøker og bøker om valper. Jeg bestilte hele 2006-årgangen av rasebladet "Ruffen" da jeg hadde bestemt meg for rase (bearded collie). Der fant jeg masse nyttig og interessant stoff. Det finnes sikkert noe tilsvarende for den rasen du bestemmer deg for.

Lykke til med ventetiden, selv om den kan føles lang er det en god tid! :whistle:

Skrevet

Takk :twitch: Da får jeg sette i gang med å søke :whistle: Vil være ganske forberedt før valpen kommer, og vil være så obs som mulig på diverse ting. Har ei vennine med hunder, så hun hjelper meg nok litt også, og det er fint ;)

Skrevet

Gleder meg kjempemye! Er det kanskje noen her som vet om oppdrettere av BF på vestlandet? Jeg har dog ikke noe i mot å kjøre litt for å hente den lille tassen. Vil gjerne ha en valp som er håndtert litt, og som stoler på mennesker, blir lettere for meg som førstegangseier da :)

Skrevet

Flott at du vurderer bichon og at du har tenkt til å være aktiv med hunden. Jo flere småhundeiere som kan vise at disse hundene kan langt mer enn å ligge på sofaen, jo bedre :) Det er mange som ikke er klar over hvor stort potensiale bichonrasene faktisk har! Hvis du ikke har bestemt deg 100% for rase ennå, kan jeg anbefale deg å ta en titt på bichon havanais også.

Det ser ut som om hunden din kommer til å være velutstyrt, men noe jeg savner på listen din er bilsele eller bur til sikring i bil. (Men bilsele er det kanskje like greit å vente med til den er utvokst.)

Ellers kan jeg anbefale deg å skaffe deg boka "Kontakt - samspillet mellom deg og hunden din" av Eva Bodfäldt: http://www.canis.no/nettbutikk/omtale.php?id=BOK110 . Skulle ønske at jeg hadde hatt den da jeg var fersk hundeeier.

Theo er et strålende navn. Jeg har en havanais med samme navn :)

Lykke til med kommende valp!

Skrevet

Takk! Jeg har vudert Havanaise, men tror det blir littegranne for mye hår. Fikk nemlig beskjed om at disse hundene tar med seg hele skogen inn når vi har vært på tur :) Men det er nydelige hunder da :)

Ja, skal ha en del mer utstyr, men kjøper nok mer når jeg vet litt mer når valpen kommer, og eventuellt hvem jeg skal kjøpe av.

Takk for tips :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...