Gå til innhold
Hundesonen.no

ser hunden farger?


Gabriella

Recommended Posts

Skrevet

Det har jeg også lurt litt på. Har hørt at de ikke ser farger og har hørt at de ser farger. Så er litt spent på svarene i denne tråden. :ahappy:

Skrevet

Hunder ser farger, men oppfatter ikke fargene likt som oss mennesker. De kan ikke se så mye farger som det vi kan, enkelt forklart.

Hundene har fargesyn http://www.norsknatur.no/lesestoff/fauna/xxxxx.htm

At hundene ikke kan se farger har lenge vært en godtatt «sannhet». Senere forskning har imidlertid vist at hundene til en viss grad kan oppfatte farger, selv om man vet lite om hvordan fargene blir oppfattet og hvor stor betydning de har for hunden.

Enkelte forskere tror at hunden oppfatter selv de klareste og kraftigste farger som forskjellige pastellsjatteringer. Det man kan slå fast er at hunden har et visst fargesyn, men at det er dårligere utviklet enn hos mennesket. For hunden er det imidlertid andre sider ved synet som er viktigere enn fargesynet.

I likhet med de fleste pattedyr, men til forskjell fra mennesket, har hundens øye en oppbygning som gjør det særlig effektivt under dårlige lysforhold. Dette henger sammen med rovpattedyrenes jaktsyklus, som innebærer størst aktivitet i grålysning og skumring. Under slike forhold fungerer hundeøyet langt bedre enn vårt eget. Du har sikkert lagt merke til at etterhvert som lyset blir svakere blir det vanskeligere å oppfatte farger. Alt glir over i forskjellige nyanser av grått og svart.

Både hunde- og menneskeøyet inneholder to forskjellige slags sanseceller, kalt staver og tapper. Stavene sørger for sort/hvitt syn i svakt lys, mens tappene er viktige for evnen til å oppfatte farger. Hundens øye har en overvekt av staver noe som gjør det svært effektivt under dårlige lysforhold.

Skrevet

Hunder har så vidt jeg vet to typer tapper i øynene, mennesket/reptiler har 3 og fugler har 4. Evolusjonsmessig foregikk det slik. Reptiler hadde 3 typer tapper, så mistet de tidlige pattedyrene 1 type tapper siden dette ikke var viktig for dem siden de levde i skjul om natten. Dette preger alle pattedyr i dag helt frem til en ape trengte bedre fargesyn for å finne moden frukt og fikk tilbake en tapp slik at mennseker og mange aper har 3 typer tapper i dag.

For å si det enkelt de har fargesyn, men ikke så godt som mennesker og fugler har et veldig godt fargesyn...

Skrevet

Ser hunder godt i mørket? Har selv opplevd at hunden ikke ser så bra i mørket, spess personer kjenner han ikke igjen før lukten kommer. Også på lang avstand i dagslys, ser ikke hunden hvem det er. Er hundene rett og slett nærsynte?

Skrevet

Hunder ser vel ting som beveger seg veldig godt, men værre med ting som ligger helt i ro. Selv har jeg hørt og lest at de kan oppfatte farger til en viss grad, men at fargene ikke har noen "mening" for hunden. O.o Ikke flere som har hørt om hunder som legger blå baller i den blå bøtta, og røde baller i den røde bøtta? Feks?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...