Gå til innhold
Hundesonen.no

Kan hunder være STAE?


Benedicte

Kan hunder være stae?  

21 stemmer

  1. 1.

    • Ja
      15
    • Nei
      6


Recommended Posts

Skrevet

Hører så altfor mange si at hunden deres er så sta, og blablabla... Og at den og den rasen er veldig sta, mens andre ikke er det.

Er det kun jeg som syns det er tull?

Så er hunden sta hvis du roper på den og den ikke kommer? Og hvis du prøver å dra den inn i dusjen, så er den sta?

Er sta bare et morobegrep folk bruker eller mener man virkelig at HUNDEN ER STA?!

Altså, hunden vil ikke komme fordi den ikke oppnår noe "kult" ved det, eller den får ingen ubehageligheter for å ikke komme. Selvsagt, hvorfor skal hunden ville komme? Men å kalle den sta?

Samme når det gjelder dusjen. Selvfølgelig vil ikke hunden inn i dusjen fordi den ikke vil bli spylt! Men å kalle den sta?

Så kanskje det bare er et begrep noen bruker, men hvorfor sier da alle at f.eks newfoundlandshunder er stae, mens retrievere ikke er det? Hører så altfor ofte om folk som skal kjøpe rase, men ikke vil ha av "den stae typen".

Da kan man jo oversette sta med hunder som ikke liker godbiter f.eks?

Hvis dere forstod den:)

Skrevet

Jeg tror nok ofte at hunder som ikke er spesielt lærevillige/intelligente blir kalt for sta. F.eks. chow og nuffe.

Jeg mener, som deg, at stahet er feil begrep her.

Skrevet
Jeg tror nok ofte at hunder som ikke er spesielt lærevillige/intelligente blir kalt for sta. F.eks. chow og nuffe.

Jeg mener, som deg, at stahet er feil begrep her.

nettopp ;) =D>

Skrevet

Jeg tror ikke hunder er sta. Men kanskje egenrådig.

Altså hvis jeg står og roper på Pito og hun ikke kommer så er hun ikke sta men det er noe annet som frister mer (f.eks en hund som har tisset) enn å komme til meg.

At en rase er sta tror jeg ikke. jeg vil tro de er mer egenrådig. Vet ikke helt hvordan jeg skal forklare det...

Hvis hunden nekter å gjøre en øvelse så er det ikke sta men forstår kanskje ikke hva du mener.

Skrevet

Det henger vel sammen med lærevillighet det der.. Er ikke mange som sier at f.eks en BC er "sta", mens derimot kan en afghaner være "sta". Synes heller ikke det er helt riktig begrep.

Skrevet

Ingen hunder er sta, de er bare litt trege i hodet.. ;)

Alså ikke så lærevillige.. Hehe..

Skrevet

Hva heter det når du har vært et sted hunden liker å være også skal dere gå og da NEKTER den å gå??

Den NEKTER.. du må dra den.. og enda så går den ikke. du må bære den for å få den med seg..

Jeg kaller det STA!

hunde kan være sta.. enig med at hunden ikke er sta hvis den ikke kommer hvis den roper.. og alt det dere sier..

Men sånn med tini.. vi er i leiligheten til broren min.. hun elsker å være der fordi pusen er der.. Hun NEKTER å gå.. skjedde senest i sta.. jeg satt hun til slutt i sekken og gikk.. var ute på byen i går.. orket ikke diskutere med henne.. prøvde å få henne til å gå flere ganger.. HUN NEKTET!

Skrevet

sta... et annet ord for uvillig- som jeg igjenn linker tilbake til usiker, derav tilbake til redd...

men jo. jeg mener hunder kan være sta! det kommer barew an på hvilken situasjon, som skrevet tidligere. ;)

Skrevet

jeg tror på at hunder kan være sta. Mange hundefolk som altid snakker om hvordan hannhunden er dominat og sta, i forhold til tispen..

Skrevet
jeg tror på at hunder kan være sta. Mange hundefolk som altid snakker om hvordan hannhunden er dominat og sta, i forhold til tispen..

Jeg vil heller kalle det dominant og egenrådig. Men hunder er ikke sta på den måten som vi mennesker der på det. Det er en grunn til at de er det vi kaller "sta". De bestemmer seg ikke bare for at "nå gidder jeg ike høre mer,for jeg er så sta"

utrolig dårlig å forklare :oops:

Skrevet
Hva heter det når du har vært et sted hunden liker å være også skal dere gå og da NEKTER den å gå??

Den NEKTER.. du må dra den.. og enda så går den ikke. du må bære den for å få den med seg..

Jeg kaller det STA!

hunde kan være sta.. enig med at hunden ikke er sta hvis den ikke kommer hvis den roper.. og alt det dere sier..

Men sånn med tini.. vi er i leiligheten til broren min.. hun elsker å være der fordi pusen er der.. Hun NEKTER å gå.. skjedde senest i sta.. jeg satt hun til slutt i sekken og gikk.. var ute på byen i går.. orket ikke diskutere med henne.. prøvde å få henne til å gå flere ganger.. HUN NEKTET!

Men å kalle det sta? Hunden vil jo ikke komme fordi det er mye gøyere å være igjen på yndlingsstedet... Hva om du hadde tatt fram noe veldig, veldig godt som hunden liker bedre enn å snuse på yndlingsstedet sitt, da ville jo vi ikke kalt den sta :?

Huff, dette ble rotete:)

Skrevet

Jeg tror STa er et feil ord å bruke.

Dersom hunden ikke vil ha godbit, ikke leke, og bare glaner dumt på deg,selv om den bare sitter på fortauet og ingenting skjer, så tror jeg ikke sta er det rette ordet å bruke. Da ville jeg heller sagt den er vrang, den kjeder seg, eller den bare driter i deg. At den rett og slett ikke gidder og er umotivert.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...