Gå til innhold
Hundesonen.no

Treningplanlegging


Nirm

Recommended Posts

Skrevet

Har et par spørmål ang trening og planlegging... Håper noen gidder å ta seg tid å svare.

Planlegger du treningen på forhand, eller tar du ting på sparket? Dersom du planlegger, hvor lang tid i forveien planlegger du? Samme dag? Etter sist treningsøkt? Noen dager i forveien?

Skriver du treningsdagbok? Hvordan fører du den (hvor detaljert)? Og hvor flink er du til å gjøre det du planla, og ikke noe annet?

For de av dere som trener spor (med tanke på konkurranse). Hvordan fører dere treningsdagbok for sportreningene, og planlegger neste?

Skrevet

Planlegger du treningen på forhand, eller tar du ting på sparket?

Begge deler. Jeg har ofte noen øvelser som er planlagt, også tar jeg resten etter humør på hund og fører. Er bikkja supergira trener vi momenter/øvelser der det skal være endel fart og sprut. Er det en daff dag(dette gjelder fører som smitter sin hund, haha) blir det mye bli øvelser etc etc. På det verste kaller vi det passivitetstrening, mens man sitter i en campingstol og skravler :)

Dersom du planlegger, hvor lang tid i forveien planlegger du? Samme dag? Etter sist treningsøkt? Noen dager i forveien?

Det er også litt både og. Ofte begynner tankene å surre etter siste treningsøkt, også blir resten planlagt i bilen på vei til trening.

Skriver du treningsdagbok? Hvordan fører du den (hvor detaljert)? Og hvor flink er du til å gjøre det du planla, og ikke noe annet?

Ja, skriver jo blogg da. Hvor detaljert den er kan være til andre å bedømme, men hovedsaken er vel at den fungerer fint for meg. Jeg gjør stort sett det jeg planlegger ja, men selvfølgelig kan det skje ting slik at alt ikke går som planlagt.

Også er jeg kursoman, så jeg har stort sett alltid noen til å holde meg i ørene - veldig behagelig!

Skrevet

Planlegger du treningen på forhand, eller tar du ting på sparket? Dersom du planlegger, hvor lang tid i forveien planlegger du? Samme dag? Etter sist treningsøkt? Noen dager i forveien?

Nå er jeg så heldig at jeg pleier å ha folk som planlegger treningen for meg! Men hvis jeg skal trene helt alene, planlegger jeg nesten aldri i forveien..Liker å ta ting på sparket!

Skriver du treningsdagbok? Hvordan fører du den (hvor detaljert)? Og hvor flink er du til å gjøre det du planla, og ikke noe annet?

Bortsett fra blogg, gjør jeg egentlig det. Men siden jeg er med på et rekruttlag i jakt nå, så er jeg nødt!

:rolleyes:

Skrevet

For å være ærlig så er jeg elendig på dette :rolleyes: Om jeg går et kurs, så planlegger jeg bedre og setter av tid på trening. Men nå når jeg ikke har noen kurs å gå, så tar jeg det litt på sparket, når jeg ser at bikkja øsnker å jobbe, for å utnytte det fult ut. Dette skjer ofte at jeg gjør på en tur, stopper borti gata, og tar en treningsøkt. Fortsetter litt til, og tar kanskje en ny treningsøkt. Jeg foretrekker heller korte økter, fremfor litt lengre. Å det har jeg en uvane å ha, om jeg planlegger en treningsøkt.

Skjer det noe spesielt bra eller dårlig skriver jeg det i bloggen som regel (litt dårlig til det nå i det siste).

Skrevet
Planlegger du treningen på forhand, eller tar du ting på sparket? Dersom du planlegger, hvor lang tid i forveien planlegger du? Samme dag? Etter sist treningsøkt? Noen dager i forveien?

Planlegger alltid treningen, eller dvs jeg trener når jeg føler jeg har noe å rette på, og det er det alltid! Som regel merker jeg meg manglene på treningen og forsøker å legge opp treningen nesten gang slik at jeg får tatt tak i problemene der, men gjør det også slik at jeg ikke konsentrerer meg bare om feilen, men slutter tidlig for ikke å skape kjedsomhet og konflikt hos hunden. Hiver gjerne inn litt nyinnlæring i tillegg som ofte er litt mer lystbetont og morsomt for hunden enn terping på detajler.

Skriver du treningsdagbok? Hvordan fører du den (hvor detaljert)? Og hvor flink er du til å gjøre det du planla, og ikke noe annet?

Skriver ikke treningsdagbok, men merker meg få ting som jeg så tar tak i ved neste trening. Er ganske flink til å gjøre i alle fall det på neste trening. En helt annen ting er faktisk å oppdage hvor det skorter, gjør man ikke det, så vil man jo heller ikke trene på det. Slik krever litt trening, og det er derfor det er veldig nyttig å trene sammen med andre som ser hvor feil og mangler ligger.

For de av dere som trener spor (med tanke på konkurranse). Hvordan fører dere treningsdagbok for sportreningene, og planlegger neste?

Igjen så skriver jeg ikke treningsdagbok, heller ikke for sporet, men merker meg hvor det skorter og forsøker å legge opp neste spor (trening) slik at hunden igjen får sjansen til å gjøre det samme, dvs legge opp sporet slik at hunden får belønning for å velge rett. Det vil kunne være å legge en pinne etter vanskeligheten. Jeg merker meg også terrenget, og været. Svært "naken" grunn vil være vanskeligere. Tørt vær vil gjøre det ennå verre. Jeg tror vel mer jeg merker meg vanskelighetsgraden av sporet mer enn alle detajlene rundt, om jeg skal være ærlig.

Jeg ser det er noen her som "liker å ta ting på sparket". Det mener jeg det blir dårlig trening av! Man må planlegge, og man må ha en plan, ellers vil man ikke komme i mål. Et minimum må være å merke seg hvordan forrige trening gikk, for så å trene på det som ikke fungerte så bra. Ambisjoner om trening eller ikke. Det blir kjedelig for hunden å trene på ting som fungerer. Det er tingen som ikke fungerer som utfordrer hunden og er man flink der, så får man en mye mer arbeidsvillig hund i stedet for en som synes det er drepende kjedelig.

Skrevet

Planlegge? Hvordan da? :)

Her skjer det meste etter innfallsmetoden. Jeg har sansen for å forsterke det som er bra. Hvis han går ekstra pent en dag, så tar vi utgangspunkt i det, f.eks.

Her må skytes inn at vi ikke har store ambisjoner om pokaler og avisomtaler, jeg synes bare at alle hunder skal få så klar beskjed som mulig (på en positiv måte) om hvordan vi vil at de skal oppføre seg :)

Skrevet

Uhm, jeg tar nok det meste på sparket, nå som jeg ikke går på kurs. Dessverre, for det blir ikke strukturert nok, og det er veldig lett å henge seg opp i de øvelsene som er morsomme og enkle.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...