Gå til innhold
Hundesonen.no

Lydighetsbøker


Toller

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tenkte jeg skulle kjøpe meg en god lydighetsbok på Canis.no.

Noen tips?

Jeg bruker treningsmetoden til Oslo Hundeskole, dvs. positiv forsterkning med korrigering.

Står helt fast, og trenger desperat hjelp! :)

Skrevet

Har ikke lest den selv, men hørt mye bra om "Med sikte på 10:an". av Svartberg.

Canis sin "Lydighetstrening i teori og praksis" er bra, og synes den kan brukes selv om man ikke bare trener med klikker. Men den beskriver mye bra oppbygging av øvelser mm.

Skrevet

Både "Med sikte på 10'an" og "Å lyckas på tävling" er bøker jeg anbefaler varmt, og som jeg stadig leser og lærer av. Begge er skrevet av Niina Svartberg.

Guest Vicky
Skrevet

Jeg syns også Lydighetstrening i teori og praksis er veldig kjekk. Uansett hvordan du trener. Med sikte på 10`an er også en fin bok, som også er nevnt ovenfor.

Guest Vicky
Skrevet
Vurderer selv å kjøpe "lydighetstrening i teori og praksis" Er den verdt pengene?

Jeg syns det hvertfall. Og prisen er ikke så stiv med tanke på at boken er tjukk som en murstein.

Skrevet

Okai.. Takk :)

Men i "Lydighet i teori og praksis", står alle øvelsene i de fleste klassene?

Og i "Med sikte på 10an", er det bare svensk utgave av denne eller kan jeg få den på norsk? :)

Skrevet
Okai.. Takk :)

Men i "Lydighet i teori og praksis", står alle øvelsene i de fleste klassene?

Alle øvelsene fra alle klassene står beskrevet i den boka ja ;) Jeg liker den veldig godt! Anbefales Jea :)

Guest Vicky
Skrevet
Okai.. Takk ;)

Men i "Lydighet i teori og praksis", står alle øvelsene i de fleste klassene?

Jess :)

Og i "Med sikte på 10an", er det bare svensk utgave av denne eller kan jeg få den på norsk? :)

Tror nok den bare finnes i svensk...

  • 2 weeks later...
Skrevet

Står det noe om tips til hvordan man kan lære inn øvelsene i noen av disse bøkene?

Det er kanskje selvsagt men :ahappy:

Skrevet

I lydighetstrening i teori og praksis står det utførlig om hvordan man kan lære inn alle grunnferdighetene, og også tips til hvordan man kan sette sammen øvelsene i alle klasser i både lp og bruks. Veldig kjekt om man sitter litt fast på en øvelse og trenger tips til hvordan man kan komme videre!

Skrevet

Ok :ahappy:

Skal få låne den av en venninne nå, så da får jeg se om jeg kjøper den. "Med sikte på 10an" tror jeg at jeg kjøper uansett.

Guest Vicky
Skrevet
"Din hund fortsetter" er en ganske bra bok. Noen av tipsene er ganske utgått, men boka er virkelig bra ;)

Veldig enig med bcAmira ;) Men sånn er det med mange bøker. Tror ikke jeg har lest en bok jeg har vært 100% enig med i alt.

Skrevet

Skulle jeg bare kjöpe en lydighetsbok, så er "Med sikte på 10'an" mitt absolutte valg! Den har blitt min Bibel når det gjelder lydighetstrening :ahappy:

Jeg har også "Lydighetstrening i teori og praksis", men synes at den er litt for dyr å kjöpe inn om det bare er konkurranselydighet man vil trene

Skrevet
"Din hund fortsetter" er en ganske bra bok. Noen av tipsene er ganske utgått, men boka er virkelig bra :ahappy:

Står den på svensk? :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...