Gå til innhold
Hundesonen.no

Bilder av kroppspråk.


MarieR

Recommended Posts

Jeg vil se bilder av hunder som du mener bruker kroppspråket sitt, gjerne sammen med andre hunder :twitch:

Her er bilder tatt forrige helg, av Ask og alaska husky valpen Beilis på 8mnd.

Ask er storkjefta...og med mord i blikket, som forøvrig ikke vises så godt pga av at bilder her er såpass lite nå.

DSCF0813.jpg

Sjekke tenna til den andre hunden. Hva det er Ask driver med i dette bildet aner jeg ikke, men det virket sikkert klokt å hoppe bakleng bort fra kjeften til Huskyen :)

DSCF0824.jpg

"Okei, du er sjefen"...sier Ask :D Hvertfall ser det slik ut.

DSCF0807.jpg

DSCF0814.jpg

I løpet av den tiden disse to hundene lekte med hverandre lærte jeg veldig mye om kroppspråk, bildene representerer det dårlig, men det var utrolig interesant og se dem leke. =) Lærte mye av både lydene, tennene, haleføringen, kroppsføringen, signalene (den ene er frembusende, den andre mye mer forsiktig av seg, dermed ble det en del bra og tydelige signaler fra begge) og "samspillet" hundene imellom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ganske spennede å sitte å studere språket til våre firbente venner ja :twitch:

Her er en liten filmsnutt av Balder og Lucas, her har de lekt en god stund i forkant av denne filmen.

hehe - Sånn avsluttes lek her, at frk. Dinersen bare plutselig "reiser seg opp", liksom, og da skjønner (stort sett) Ems at nå er vi ferdig.. Rart, for det er snakk om bittesmå nyanser.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fikk filmet en snutt i helga av Hera og hunden til tante og onkel. En vest sibirsk laika som er rundt året. Det endte opp med litt knuffing, men jeg hadde til vanlig ikke latt det gå så langt, men jeg skulle bare la det gå for denne gang, for så å filme det. De har ikke netopp møttes. Dette er etter en stund, og de har møtt hverandre før også.

Kan noen "tolke" dette? Hvem er "problemet" her? Hvorfor blir det sånn? I mine øyne ser jeg bare en ivrig laika som vil leke og herje, og Hera med dårlig kroppspråk som jeg ikke skjønner meg helt på.. Hvis Hera syns laikaen er for voldsom, da kan hun vel trekke seg unna eller dempe mer? Eller er Hera litt på jordet og laikaen bare ikke orker mer. Ja mye man kan lure på, men dere får bare se. Kan jo hende det er helt normalt? :unsure: :

Ps. det er Hera som er mest vokal.

LINK til FILM

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt dette.

Sjekk ut linken nedenfor. Det er ganske langt, men 2-3 minutter inni der får man se hundespråk så det holder - hva ser dere i det klippet av hundespråk? Forsøk å se den både med og uten lyd - begynn med uten lyd - og se på basenjiens kroppsspråk og ansiktsuttrykk - er den sint, dominant, redd, glad? Et hundeansikt sier så mye.. slå deretter på lyden (lyden er faktisk ganske distraherende fra det man virkelig kan se på bikkja).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt dette.

Sjekk ut linken nedenfor. Det er ganske langt, men 2-3 minutter inni der får man se hundespråk så det holder - hva ser dere i det klippet av hundespråk? Forsøk å se den både med og uten lyd - begynn med uten lyd - og se på basenjiens kroppsspråk og ansiktsuttrykk - er den sint, dominant, redd, glad? Et hundeansikt sier så mye.. slå deretter på lyden (lyden er faktisk ganske distraherende fra det man virkelig kan se på bikkja).

Jeg tenker den er redd... En glad hund biter da ikke... Dominant tror jeg heller ikke. Ser heller ikke ut som det er sint, heller redd... Hva mender du den sier? Synest det ble vel mye biting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Riktig det - en stk meget redd basenji, som prøver sitt ytterste å få gitt beskjed om at den synes situasjonen er intenst ubehagelig - til slutt så biter den - men det er ikke egentlig bitt, bare skinnangrep siden fyren ikke silblør og tydeligvis synes det er gøy å bare plage videre. Man ser neseslikking hos begge hundene, også hos den "fredelige" basenjien, og klippet viser også overslagshandling. Mannen begynner å plage den røde basenjien og den gjør et skinnangrep på tricoloren som ligger ved siden av og ikke har gjort noe som helst. Det er et interessant klipp synes jeg, det er mye hundespråk der - bortsett fra neseslikkingen så er det scener hvor man ser basenjien snu hodet vekk så godt den kan - den knurrer samtidig men viser tydelig med det bortvendte hodet at den knurrer ikke for å yppe seg, men fordi den er redd og ønsker avstand.

La oss si at denne fyren hadde skrevet inn her eller på Canis eller noe slikt (krever litt fantasi det men - fyren er jo så idiot) og beskrevet symptomene - at hunden knurrer når han klapper den, at den knurrer når den ligger i sofaen - hvor mange ville ikke sagt som råd at bikkja var dominant og måtte straffes? Det her er jo symptomene på det man kaller dominansaggresjon - men når vi ser klippet så er det bare en meget redd hund som sier i fra lenge før den går til skinnangrep. Viser bare hvor lett det er å ta feil!

Og nei Djervekvinnen, basenjier skal selvfølgelig ikke være sånn. De er imidlertid ganske lettskremte hunder og når de blir redde - særlig når de er i lukkede rom eller i bånd slik at de kan ikke stikke av fra faren - så svarer de ofte med denne typen "aggresjon". De blir ofte kallt dominante og tøffe pga denne adferden. og behandles deretter. Det som var så fint med dette klippet var at det er så opplagt for oss litt tungnemme mennesker at her er det ikke snakk om dominans - bare redsel. Det bør man ha i bakhodet når man hører om "dominansaggresjon".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så "bra" video! Jeg kjenner igjen tolleren min i veldig mye av det der, han var fryktaggresiv men fordi han dro i gang den spesiellt i sofaer og senger mente brorparten av "ekspertene " (de fleste selvutnevnte sådane) inkl lederen for raseklubben at han var dominant og hadde "lurt" meg. Nå brukte aldri Pan så lang tid som den Basenjien på å bite, han var mer av typen som raste igjennom de dempende signalene før han beit med et knurr. Sånn sett synes jeg Basenijen var veldig tydelig og ærlig i kroppspråket.

Nå skal det sies at jeg aldri på noe tidspunkt var så idiot som han fyren der, jeg lærte meg fort å bruke bånd inne og etterhvert forsvant atferden helt av seg selv og jeg kunne helt fint håndtere han med kroppskontakt uten å bli bitt. Bare jeg da vel og merke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja Annette - jeg husker godt at du fortalte at Pan var slik - men også at du aldri aldri sa et knyst om at du trodde det var "dominansaggresjon" - Pan var heldig som fikk være hos deg! Jeg må jo si at verden går glipp av en fantastisk basenji-eier i deg.. (Det er en nydelig basenji-tispe til omplassering hos Charlottes ser jeg, hun kan sikkert være litt av en "heks" men virker som en veldig flott bisk - hint hint!).

Min lille basenji begynte også slik da hun var ca 9-10 måneder, og jeg fikk også rådet å ta henne for det - hvilket jeg gjorde, pappskalle som jeg var. Vi kjørte opp strengheten mange hakk etter råd fra disse "ekspertene", til slutt ville hun ikke være i samme rom som meg en gang. Jeg ble anbefalt å avlive henne for hun var jo ikke "riktig klok" siden all treningen ikke hjalp. Og det var da jeg kom over Turid Rugaas, Karen Pryor, Canis, adferdsforskning og ikke minst den internasjonale basenjilista. Hundeholdet mitt har ikke vært det samme siden!

Ja videoen er "knallbra", det er veldig mye å se der -. enda mer enn TRs typiske dempende signaler. Dere kan se at basenjien har en veldig lang munnvik når den knurrer - den snurper ikke munnen - hvilket igjen viser at dette er ikke "sinna aggresjon". Hadde den vært egentlig aggressiv, hadde munnviken vært helt kort, munnen snurpet sammen, den ville ha flekket tenner og/eller grint på nesa. Øynene er store og flakkende, ikke stirrende. Ørene har sklidd ned på hodet, "helikopter posisjon". Nå har basenjier (og andre hunder og går jeg utifra) ørene bakover og ut til siden også når de er ordentlig sinna, så helikopter posisjon alene er ikke tegn på redsel. Imidlertid vil det ofte være en av de første tegnene på usikkerhet hos basenjier - at ørene liksom "sklir ned" litt.

På et tidspunkt slenger basenjien seg over på siden og holder seg for ørene - en invitt til lek eller kos - må jo si at sannelig prøver stakkaren å komme seg ut av situasjonen på en grei måte. Første gangen jeg så på klippet, hadde jeg ikke på lyd (satt på jobben..) og da var det så tydelig og opplagt at hunden var redd. Men den voldsomme knurringen gjør jo sitt til at hunden lett misforståes. Stakkars bisk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min fordel var jo at jeg allerede hadde erfaring med problem hund pga en omplasseringshund jeg hadde før Pan. Jeg gikk hos Karo hundeskole med Tellus (Drevet av Ernst Evensen) og hadde pent mått lese endel om atferd og var kjent med betegnelsen fryktaggresiv. Han var også blitt tolket som dominant når han i virkeligheten var svært svært redd..Så jeg visste at det var liten mulighet for at min 12 uker gamle valp var dominant. Den største overaskelsen for meg var at en valp jeg hadde fått 7,5 uker gammel ble "gal". For det er jo alltid eiers skyld sant? :rolleyes:

Basenji ja.. den står høyt på liste over raser jeg muligens vurderer som en 3 hund når mine nåværende ikke byr på fullt så mange utfordringer i hverdagen. Jeg ønsker meg - som tidligere nevnt i en annen tråd- en skikkelig sengevarmer som er sær, ulydig og sjarmerende som hund nr 3. Den må ikke kreve all verdens trening, bare være fornøyd med å gå turer i skogen, ligge på sofaen, være med på "overalt",være løs i hagen og å leke med mine belgere. Whippet, Saluki og Basenji er de rasene som er mest aktuellt.. Men jeg trenger ikke flere hunder riktig enda :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
×
×
  • Opprett ny...