Jump to content
Hundesonen.no

Motivasjon


Taran

Recommended Posts

Posted

Nå har det seg slik at jeg har lite motivasjon for både lydighet og agility i det siste.. Virker som Tella har lite motivasjon også, for hu syntes det ikke er så morsom og gjør øvelsene treigere enn før..

Har noen, noen gode tips til å få opp motivasjonen ? Fart også for den sakt skyld..

Har kommet et stykke i lydighet og agility treningen, men ser ingen vits i å starte før motivasjonen og farta er bedre på plass.. :icon_redface:

Posted

Jeg ville selv ha tatt en pause fra det hele. En ferie på en måte.. Så heller komme tilbake til det etterhvert. Både du og hunden har godt av det. Hvis ikke kanskje trene med andre flinke folk hjelper. Jeg selv får god motivasjon av å se på flinke hunder og folk.

Posted
Jeg ville selv ha tatt en pause fra det hele. En ferie på en måte.. Så heller komme tilbake til det etterhvert. Både du og hunden har godt av det. Hvis ikke kanskje trene med andre flinke folk hjelper. Jeg selv får god motivasjon av å se på flinke hunder og folk.

Også tror jeg litt det om du mister motivasjonen, så smitter det litt over på bikkja. Som Djervkvinnen sa, kanskje en liten pause, hvor dere prøver ut noe nytt, har det gøy. Så kommer dere nok inn i det igjen. Men jeg mener at det ikke er vits å trene så lenge du har mistet motivasjonen.

Posted

Jeg finner alltid motivasjon hvis jeg går på et kurs, overværer et foredrag, eller kanskje leser en bok...

Ellers er det vel ikke så ille å ha en liten pause, hvis det er det man har lyst til.. ? :icon_redface:

Posted
men når man har hatt en liten pause, og har problemer med å komme igang igjen da?

Det er det jeg sliter med :lol:

Edit: Var ikke meninga å ta over tråden altså... :icon_redface:

Prøv å gå et kurs :) Da MÅ man på en måte komme igang :)

Posted
Nå har det seg slik at jeg har lite motivasjon for både lydighet og agility i det siste.. Virker som Tella har lite motivasjon også, for hu syntes det ikke er så morsom og gjør øvelsene treigere enn før..

Har noen, noen gode tips til å få opp motivasjonen ? Fart også for den sakt skyld..

Har kommet et stykke i lydighet og agility treningen, men ser ingen vits i å starte før motivasjonen og farta er bedre på plass.. :icon_redface:

Nå er jo dette med motivasjon knyttet opp i mot følelsen av å mestre og å se fremgang i det man driver med.

Og dette henger igjen sammen med vilken treningsfilosofi man benytter seg av og om både hund og du er bekvem og komfortabel med det. Jeg tror du tenker litt speilvendt her for du sier at det ikke er noe vits i å starte før motivasjon og fart er bedre på plass. Jeg har jobbet med dette i mange år og tro meg..å ta en pause..hjelper kun en kort stund om du ikke endrer den kursen som opprinnlig førte til at motivasjonen forsvant. Du vil oppdage at du raskt er tilbake der du ikke ønsker å være..umotivert. Som regel (for det er alltid unntak) vil pauser bare være effektive sammen med en kursendring. Sett deg ned med papir og blyant og skriv ned alt som faller deg inn angående trening, motivasjon,målsetting og ønsker. Ikke tenkt løsninger..men bare kartlegg alle forhold omkring det du driver med. Ta fram denne hver kveld og les hva du har skrevet og føy til nye ting som kommer rekende av seg selv.

Pluttselig en dag..når du minst aner det...kommer løsningen ganske av seg selv og motivasjonen er på topp.

Posted

Tusen takk for svar og tips =)

Syntes dere har noen gode poeng her, som jeg ikke har tenkt så mye over selv..

Selv blir jeg motivert av kurs, se andre konkurrere, lese interisange bøker.. osv..

Så nå har jeg meldt oss på et konkuranse kurs i Lp i mars/april. Noe jeg tror vil gi oss et ekstra dytt videre i riktig retning..

Ingar: Har veid litt opp og ned og har funnet forskjellige grunner.

Deriblant at jeg har vært for dårlig til å trene variert i det siste og treningen blir litt for kjedelig for Tella, dette har nok smittet over på meg igjen..

Tro det eller ei, jeg føler meg allerede mer motivert. Bare av å sette meg ned og tenke over hva jeg må endre på meg sjøl. Så kom liksom motivasjoen til å jobbe videre med både min trening og vår trening sammen.. =)

Nå skal vi ha en liten pause noen dager, gjøre ting vi ikke gjør så ofte.. Ha det gøy.. Så kommer nok motivasjonen mer og mer tilbake.. =)

Posted
Nå har det seg slik at jeg har lite motivasjon for både lydighet og agility i det siste.. Virker som Tella har lite motivasjon også, for hu syntes det ikke er så morsom og gjør øvelsene treigere enn før..

Har noen, noen gode tips til å få opp motivasjonen ? Fart også for den sakt skyld..

Har kommet et stykke i lydighet og agility treningen, men ser ingen vits i å starte før motivasjonen og farta er bedre på plass.. :D

Jeg har ett godt forslag: møt opp på fellestreninger hver mandag og torsdag hos din lokale hundeklubb*ler*

Posted
Jeg har ett godt forslag: møt opp på fellestreninger hver mandag og torsdag hos din lokale hundeklubb*ler*

Jammen, Jammen =P

Nei, nå har jeg faktisk meldt meg, Tella og Betty på til sammen 6 kurs denne våren, så motivasjonen stiger nok da..

Kurs oversikten har kommet ut om du vil se, masse kurs denne våren.. =)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...