Gå til innhold
Hundesonen.no

Tar deres katter med "gaver" hjem til dere?


SaraS

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har to katter, de er nå innekatter, men gikk ute før. (de klger ikke på å være inne, men har lovt dem at neste gang vi flytter skal de få gå ute igjen.)

Den ene(Bajas) tok aldri med "gaver" til meg, men lille Tilda tok alltid med MASSE gaver.. Det gikk for det meste i kongler og mark (!) Men det kom en del fugler også! halvt levende eller døde..uff.. Også kan man jo ikke bli sint heller, siden hun gjorde det for å gi meg gaver! Lurer på om hun virkelig trodde jeg spiste kongler og mark..... Det var litt kjedelig å komme fra jobb og finne stua full av sånt!

Får dere slike merkelige gaver fra kattene deres?

Skrevet

Hun hadde en periode i sommer da hun var ganske gavmild, men hun ga seg heldigvis etter at jeg nektet å slippe henne inn med en mus i munnen en gang (slapp henne inn når hun la den fra seg).

Hun hoppet altså inn stuevinduet, gikk over senga vår (grøss!), kom ut på stua, og la en stakkars halvdød flaggermus på gulvet. Tror nok det var en gave, ja.

Hun tok flaggermus minst en gang tidligere, og hun er ikke spesielt "human". Det stakkars dyret var fortsatt i live, og hun drev og lekte med den. Tygget litt på vingen, fant på noe annet, for så å komme løpende tilbake og løfte den opp når den flakset bortover bakken.

Flaggermus er jo fredet, så jeg satte ikke veldig pris på akkurat det. Det var antakeligvis en koloni i nærheten av huset (under taket, kanskje). Får se om den dukker opp til sommeren igjen.

Hun har nok utradert musebestanden her, for i en periode lå det et helt lass (ok, 6-7 stykker) med døde spissmus på baksiden av huset HVER DAG (vi ryddet dem vekk, hun kom med en ny "rasjon" - kanskje hun trodde vi spiste dem?), før det plutselig ikke dukket opp noen i det hele tatt lenger. Nå er det en måned siden siste mus, og enda en måned siden den før det. Mus er tydeligvis artige leker, ikke mat.

Nå skal hun få være innepus en god stund, så da blir det ihvertfall en god pause fra ulekre presanger og opprydning etter nattens blodbad...

Skrevet

Når vi hører et kontant klapp i katteluka og en løve (høres i hvert fall slik ut) som brøler på kjøkkenet, da er det bare å håpe at det som er slept inn er dødt. Slakteplassen er foran TV'n, og der spises fangsten. Problemet er at skapet TV'n står på er så lavt at katten ikke kommer under, men det gjør en mus.... :glare:

Heldigvis er det bare en av fem katter som har denne vanen, de andre ordner opp ute før de kommer inn.

Hunnkatter bærer bytte til ungene sine. De ser antageligvis på oss som noen stakkarslige vesener som ikke klarer å fange selv, evt sidestiller de oss med kattunger. Det pussigste jeg har opplevd er at jeg hadde en hunkatt, så tok vi til oss en eldre hankatt. Og hun fanget og bar til ham, oppførte seg som om han var ungen hennes. Og han syntes naturligvis det var helt fantastisk service - tenk å få levert levende mus foran snuta? ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...