Gå til innhold
Hundesonen.no

hannhund vs. Tispe


Wanderlust

Recommended Posts

Skrevet

Ja, det har nok hvert mange tråder med fordeler og ulemper ved hannhund og tispe gjennom hundesonens historie. Men tenkte vi kunne lagd en liste sånn at man bare fortsetter (kopierer siste innlegg, og skriver på).

HANNHUND:

Fordeler:

Ulemper:

TISPE:

Fordeler:

Ulemper

Skrevet

Ei tispe er roligere, har hatt hannhund før. Han var full av energi og hadde lyst til å være øverst på rangen. Vet ikke om det har noe med hannhund/tispe å gjøre siden hannhunden ( Nemo som han het ) var en helt annen rase en Dina. ( Nemo var Hovawart og Dina er Toller )

Skrevet

Jeg foretrekker hanhunder. Med tisper er det mye å passe på rundt løpetid og i tillegg er faren for livmorbetennelse veldig reell.

På noen måter syns jeg hanhunder er mer ærlige i oppførselen og mer reale/rettferdige om en kan kalle det det. Men jeg tror det går mye på smak og behag. Og ikke minst personlige erfaringer.

Skrevet

tispe har løpetid og hanhund skal løpe etter løpende tisper..

jeg har lenge tenkt at neste gang skal jeg ha tispe fordi hanhundene skal alltid sloss så, men tispene kan fyke på andre tisper også! og det har vel kanskje ikke så mye med kjønn å gjøre.. heller oppvekst og rase, men kjønn kan jo påvirke.

har hørt at tispene kan være litt "agressive" i løpeperioder. de kan jo også få innbild svangerskap som er slitsomt. jeg har ikke erfaring med tispe, men har hatt to han hunder og liker det. men blir nok tispe neste gang. en grunn til det er at de kan få valper :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Synns det var en god ide å sette det inn i et sjema.

HANNHUND:

Fordeler:

- Mer stabile siden de ikke har hormonvariasjonene rundt løpetid

- Jeg syns de er mer ærlige uten at jeg kan forklare det nærmere

Ulemper:

- Mange snakker jo om hannhundaggressivitet, men jeg har sett like mye tisper imellom

- Markering

- De har jo på en måte løpetid hele året og noen går ganske av hengslene hvis det er løpetisper i nærheten.

TISPE:

Fordeler:

- Har løpetid når de har løpetid og ferdig med det (mer eller mindre)

- Mange sier tispene er enklere og roligere

Ulemper

- Løpetid hvor en del tisper forrandrer seg en del med hormoner og styr isving

- Fare for inbildt svangerskap

- Fare for livmorbetennelse

Ja, det var det jeg kom på i farta

Skrevet

HANNHUND:

Fordeler:

- Mer ærlig

- Mer trofast(Løper ikke så langt vekk på tur)

- Stikker ikke av(ikke noen av de jeg har hatt, tispene der i mot)

Ulemper:

- Kan jo få lyst til å måle seg litt mot andre hannhunder...

TISPE:

Fordeler:

Finnes jo noe her også, har hatt mange flotte tisper, men ingenting jeg komme på som gjør dem "bedre" enn hannhunder...

Ulemper

- Løpetid hvor en del tisper forandrer seg en del med hormoner og styr i sving

- Fare for innbildt svangerskap

- Fare for livmorsbetennelse

(Kopierte Tijon sitt)

- Tar gjerne en tur på egenhånd

Skrevet

HANNHUND

Fordeler:

- Ofte en ærligere arbeidskamerat

Ulemper:

- "Løpetid" hele året

- Markering

- Ypper gjerne til slagsmål

TISPE

Fordeler:

- Roligere

- Mer stabile og lite markering (bortsett fra den perioden rundt løpetid)

Ulemper:

- Kan være sleipe, og ikke alltid like lett å samarbeide med av den grunn

- Kjønnsbetingede sykdommer kan inntre som f.eks. livmorsbetennelse/-kreft

- Innbilt svangerskap

Skrevet

Hannhund

Fordeler:

- mer stabile enn tisper

- lettere å motivere

- mer omgjengelige

Ulemper:

- "løpetid" 365 dager (men kan trenes "vekk" så er litt usikker om det egentlig er en ulempe...)

- markering

Tispe

Fordeler:

- slipper markering på stolper, husvegger m.m

Ulemper:

- mer kranglete og "bossige" (kvinnfolk er kvinnfolk værst...)

- ustabile før, under og etter løpetid

- blodflekker under løpetid

- kjønnsrelaterte sykdommer/tilstander som nevnt tidligere

Skrevet

Min oppfatning

HANNHUND:

Fordeler: Ikke løpetid, mer muskuløs

Ulemper: Kåt, snusete, tisser overalt, distrahert, skal være boss og best, kan stikke av ved løpetid lukt.

TISPE:

Fordeler: Rolig, stabil, søt, ikke så sexfikert til en hver tid, ikke så opptatt av rang/dominans og lukter, tissing osv.

Ulemper: løpetid og evnt plager som følger med det.

Skrevet

Hannhund

Fordeler:

Enklere i hodet, antagelig derfor mange synes de er "ærligere" - fordi det i treningssituasjoner kanskje er lettest å skjønne dem/få dem til å gjøre som man vil. Siden de ikke har løpetid (!), vil de være humørmessig mer stabile året rundt (hvis man da ikke har en tulling som går av skaftet for alle tispers løpetid da).

Siden utseende rangerer veldig høyt hos mange, så kan ofte hannhunder se "flottere" ut.

Ulemper:

Hvem handler problemtrådene når det gjelder atferdsproblemer mot andre hunder gjerne om? Hannhunder søker ut og opp, de er - endel avhengig av rase, noe som for visse rasetypers vedkommende er riktig så typisk, bare spør hundeskolene - langt, langt mer opptatt av å måle seg mot andre hannhunder. Da er de visst ikke så enkle og ærlige likevel... Og om egen hund er snill som et lam, så kommer det alltid "de andre" bort for å måle krefter - så unna det slipper man ikke...

Siden tisper har løpetid rund baut, har hannhunder "løpetid" hele året hvis man er uheldig.

Det finnes endel overmaskuline hannhunder, noe som alt etter rase kan gi seg utslag i overdreven sexlyst, krangling med andre hunder, markering, stress, overdreven matlyst.

Tisper

Fordeler:

Tisper kan være noe av det smarteste som er, og får man først til samarbeidet og har litt humor så er de minst like arbeidslystne og -dyktige som gutta, hvis det er konkurransehund man skal ha.

Er ikke så opptatt av "ut og bort" til andre hunder, det er generelt langt mindre krangling mellom tisper. Ja, de kan slåss, men at de er verre enn hannhundene - niks. Ikke generelt, slik jeg etter et par tiår i parker med mye hunder såvel som i hundemiljøer har observert.

Ulemper:

Løpetid, javel, men det har hunder hatt til alle tider - og alle får ikke livmorbetennelse.

Derimot kan hormonsvingninger i forbindelse med løpetid føre til litt ustabilt humør, noe som kan gi litt avbrekk i konkurransetrening i verste fall, og løpske tisper får ikke alltid starte i ulike konkurranser.

Og tisper kan bli plaget av "alle andres" uoppdragne og overkåte hannhunder... som de ikke har kontroll på!

Jeg synes hvert kjønn har sine fordeler og ulemper, og har selv en av hver - og liker begge. Mye kommer an på rasevalg: Folk som utmerket godt klarer tisper av en litt mer krevende rase, kan komme til kort overfor en hannhund, for eksempel. En atferdsundersøkelse viste for eksempel at rottweilerhanner oftere "svarer" eier i en periode, der eierne av rottistisper ikke merker noe til dette; derfor anbefaler deres raseklubb helt klart tispe som førstegangsrottweiler. Jeg merket selv noe tilsvarende på en rase jeg drev endel med; tisper var null problem - hannhund var noe HELT annet. Så kommer mye an på linjer og oppdrettere, hva de vektlegger, og hvordan mentaliteten til hunden er sammensatt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...