Gå til innhold
Hundesonen.no

Podenco


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Aww, er blitt helt forelsket i Podenco jeg :)

Noen som har erfaringer på godt/vondt om rasen og vil fortelle meg litt? :rolleyes:

Og gjerne ta med bilder! ;)

Skrevet

Kjempepene hunder,men må si meg sterkt uenig med Elzorro. Jeg synes ikke de ligner på whippeten i det hele tatt :)

Guest Christine
Skrevet

Har vært inne på Podenco klubben, Norge og sett, men vil liksom vite mer! :)

Ingen her inne som kjenner/har en Podenco da? ;):P

Skrevet
Kjempepene hunder,men må si meg sterkt uenig med Elzorro. Jeg synes ikke de ligner på whippeten i det hele tatt

<_< What?!?! De er jo ikke akkurat ulike er de det?? :)

Det var det første som slo meg da jeg så den (på bilde vel og merke), og jeg synes det var en ganske så bra sammenlikning jeg :rolleyes:

Vel, jeg skal slutte å kuppe tråden jeg nå, og vende tilbake til eksamenslesing..... snøft...

Skrevet

Nei, whippeten og podencoen er ikke spesielt like - verken i sinn eller skinn. Podencoen er for det første nesten dobbelt så stor, kommer i flere hårlag, har en helt annen bygning, andre og færre farger enn whippeten.

De jakter dessuten på en helt annen måte (bruker like mye lukt- som synssans, mens whippeten først og fremst jakter på synet), og de er nok en god del mer krevende som selskapshunder, etter det jeg har skjønt. De er nok mer snakkesalige enn whippeten, og skal etter sigende ha et ganske høyt aktivitetsnivå.

De få jeg har møtt har vært både vennlige og imøtekommende, men som faraohunden litt for "entusiastisk" til at jeg tror de ville passet meg.

Skrevet

Naboen min har en diger Podenci Ibichenco (?) hannhund!

Den er sjelden ute, men hører den bjeffer når jeg går forbi med Chessea. Søt er den i alle fall, de få gangene jeg har sett den. Veldig stor i størrelse.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...