Gå til innhold
Hundesonen.no

Mellsjøhødgas Vision of Trust (nye bilder 05.01.07)


Silje

Recommended Posts

Skrevet

Da får jeg endelig skrive her også ;)

Caroline og jeg har kjøpt oss en valp sammen. Den skal bo hos Caroline til dagelig, men kommer nok til å komme på ferier til meg også :P spesielt om det passer med utstillinger her i omegn :D

Valpen har fått navnet Villa etter brusen Villa champagne (eller Villa Farris som den het før) dette på grunn av at moren heter Cola, tanta heter Coca, det fins ei Fanta og en Pepsi og da fører vi videre brustemaet med lille Villa!

Her er bilder av henne 7 uker gammel.

v2-kull-tispe1-7uker-h2.jpg

v2-kull-tispe1-7uker-s.jpg

Skrevet

Skjønne lille:D Litt snurt for at hun ikke bor her nede men <_< Utrolig nydelig er hun

Skrevet

jeg viste jeg viste :D

Hu er HELSKJØNN ;) MEG VIL HA NÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ!

hehe..

men meg ikke få...

dumme silje og caro.. haha

Skrevet

Hihi.. Silje klarer ikke å holde seg :P Utstillinger ja, det blir det vel nok av.. Har jo allerede funnet det første valpeshowet jeg :) Pepsi er forresten tanten Silje, det er kullsøsteren til Cola vettu (og mamman til Hera osv.) :)

Skrevet

Mulig jeg får lyst til å stille i Bergen vettu :P Så da blir hun selvsagt med!

Det skal godt gjøres at du klarer å få henne til å bli 9 mnd til mars Caroline :)

men NESTE NKK Bergen er hun kanskje klar :)

Skrevet

For et herlig lite bustetroll :) Gratulerer så mye, og kos dere med henne så lenge dere kan. Caroline har nemlig vært så "lur" og vist meg nøyaktig på kartet hvor hun skal bo! Hehe...B)

Skrevet

Det skal godt gjøres at du klarer å få henne til å bli 9 mnd til mars Caroline :)

men NESTE NKK Bergen er hun kanskje klar :P

Saeta Silje, Saeta! :) Enya klarer vel kanskje den hun også? Rekker ikke å bli feit før da :P

Det jeg altså mente var at jeg kanskje får lyst til å stille Saeta i Bergen, og da blir hun jo selvfølgelig med!

Skrevet

Wee! Hun kommer på søndag :D Eller rettere sagt, jeg henter henne da.. og har med meg vakre Oskar nedover også :D Han skal tilbake til fostermoren sin etter damebesøk!

Oskar (bare for å ha vist fram ham også liksom):

D.%20The%20Legend-head.jpg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...