Gå til innhold
Hundesonen.no

Langline


xxx12345

Recommended Posts

Den typen der jeg også vil anbefale :wub:

Vanlige tau brenner litt mer. I tillegg er de der veldig lette å holde rene, etter bruk finner jeg bare en mosedott jeg drar lina gjennom.

Kjøpte min på en dyrebutikk i sverige, har sett lignende på FK-butikken og mange andre steder.

Edit: min er vel ti meter, det er minimum synes jeg.

Har man hund man skal trene på å ha løs, som aldri skal få sjansen til å stikke av, så er det noen som bruker 50 meter også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mener du langline som i line til å ha etter løs hund, eller langline som i sporline?

Bruker ikke langline når jeg har henne løs, men har hørt at de bør/kan være både lengere og lettere enn sporliner.

Når det gjelder sporliner så har jeg to forskjellige, begge på 15 meter. En orange tauline som jeg har kjøpt hos en som lager de privat og en knallgul med et slags plast/gummibelegg uttapå som jeg har kjøpt på en eller annen dyrebutikk (husker ikke prisen på noen av de, men rundt 150-200 kroner kanskje?).

Den som absolutt er best er den orange av tau, den gule knyter seg fast i ALT av busker og kratt (sinnsykt irriterende!! :) ), spesiellt bjørketrær suger den seg fast i.

Den orange setter seg så og si aldri fast, den brenner litt mer i henda, men det får jeg tåle (bedre enn at dommer på blodspor må hjelpe til å vikle lina løs fra et tre.. :wub: ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Per Olav
Kjøpte et tynt "båttau" eller hva man skal kalle det. (hvit "mykt" tau) 15 m ca. Og satt på en krok. Ble hvertfall billigere.
Åjatakk, flaggline har vi prøvd. Jeg husker fremdeles lukta av brent kjøtt da lina forsvant inn i pekefingeren og stoppet ved beinet da pelsen prøvde å dra avgårde etter et rådyr som beita like nedenfor huset.

--

Per Olav

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åjatakk, flaggline har vi prøvd. Jeg husker fremdeles lukta av brent kjøtt da lina forsvant inn i pekefingeren og stoppet ved beinet da pelsen prøvde å dra avgårde etter et rådyr som beita like nedenfor huset.

--

Per Olav

Tror den er tykkere enn flagglina. Mer i str med det tynne tauet man henger fenderne i :wub:

Hansker er tingen. Langliner er lagd for å brenne :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åjatakk, flaggline har vi prøvd. Jeg husker fremdeles lukta av brent kjøtt da lina forsvant inn i pekefingeren og stoppet ved beinet da pelsen prøvde å dra avgårde etter et rådyr som beita like nedenfor huset.

--

Per Olav

Den her høres veldig kjent ut... :wub:

De plastbelagte linene synes jeg er helt ubrukelig som langline (etter løs hund). De glir vel ganske greit, og er ikke så tunge, men de er glatte å holde igjen, og har du sko med litt spor i sålene nytter det ikke å trå på den heller, den bare snor seg mellom sporene i sålen.

En ting som kan være greit å tenke på når man kjøper liner, er at mange blir tunge når de blir våte. Jeg fant ett supert tau (trodde jeg) men den ble blytung og full av vann når det var vått ute.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en sånn orange gummibelagt line. Den glir kjempefint og setter seg så og si aldri fast i noe som helst. Bakdelen med den lina er at den er glatt og holde fast i. Så jeg bruker skihansker med lær i handflaten på vinteren og sykkelhansker på sommeren og da funker den helt fint.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en sånn orange gummibelagt line. Den glir kjempefint og setter seg så og si aldri fast i noe som helst. Bakdelen med den lina er at den er glatt og holde fast i. Så jeg bruker skihansker med lær i handflaten på vinteren og sykkelhansker på sommeren og da funker den helt fint.

Enig. Jeg bruker også "gummiline" da den ikke hekter seg fast.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...