Gå til innhold
Hundesonen.no

regelmessig diare


Recommended Posts

Skrevet

Hunden min får diare hver 3-4 uke. Har hatt det 4 ganger nå, men gjevne mellomrom. Har alltid endt opp med at den har drete i buret sitt eller innendørs. Gjorde det igår i stua mens jeg så på. Skjønner ikke hvorfor det blir sånn. Sånn plutselig akutt diare som vare en dag eller to. Så går det over i noen uker så pån igjen. Ho spiser vanlig hundmat og får ikke annet mat. Er dette normalt?

Skrevet

Hmmm..... må nok innrømme at det virker litt rart! Anbefaler deg å ringe til en dyrlege. Ringe koster jo ikke noe :wink: Hadde i allefall jeg gjort.

Ettersom den har det så ofte liksom!

Skrevet
Hunden min får diare hver 3-4 uke. Har hatt det 4 ganger nå, men gjevne mellomrom. Har alltid endt opp med at den har drete i buret sitt eller innendørs. Gjorde det igår i stua mens jeg så på. Skjønner ikke hvorfor det blir sånn. Sånn plutselig akutt diare som vare en dag eller to. Så går det over i noen uker så pån igjen. Ho spiser vanlig hundmat og får ikke annet mat. Er dette normalt?

Få hunden sjekket av en vetrinær, gi den kull når den har diare`,og bytt for.

Det høres ut som om tarmfloraen til din hund ikke helt takler foret du gir den.

Skrevet

Ok takk for råd. Men, hvis den har helt fast og fin avføring til vanlig da? For det har min. Det er diare (eller løs mage) en dag eller to, så blir den bra igjen. Helt til det går 3-4 uker. Hun spiser maten hver dag, så skulle ikke ho ha hatt diare hver dag da hvis det var maten? Skjønner ikke hvorfor det kommer bare sånn innimellom. Passer godt på hunden ellers, og følger med om den spiser noe annet (for den har ekstrem følsom mage. tåler ingenting)

Skrevet
Ok takk for råd. Men, hvis den har helt fast og fin avføring til vanlig da? For det har min. Det er diare (eller løs mage) en dag eller to, så blir den bra igjen. Helt til det går 3-4 uker. Hun spiser maten hver dag, så skulle ikke ho ha hatt diare hver dag da hvis det var maten? Skjønner ikke hvorfor det kommer bare sånn innimellom. Passer godt på hunden ellers, og følger med om den spiser noe annet (for den har ekstrem følsom mage. tåler ingenting)

Har den diare` så ofte, så hadde jeg skiftet for...-får hun brødskiver med leverpostei eller noe på kanskje?

Skrevet

Ho får bare hundemat nå. Slutta å gi ho matrester etter at ho begynte å få diare. Men hvis det er foret som ho spiser hver dag, så burde jo hunden ha hatt diare hver dag da.(eller vært løs i magen hele tiden og sett det på andre ting, slapp, pels osv) Det virker ihvertfall logiskt.. :?

Skrevet

Ikke nødvendigvis diare`hver dag, nei. Men om dere har vært hos dyrlege,og ikke gir henne noe utenom tørrforet, så prøv kull og biola.

Kull binder som sagt magen,og biola er nødvendige tarmbakterier. Liker hun ikke biola, så kjøp zoolac på apoteket - dette er mye kraftigere,så det trengs mindre av det,og det kan sprøytes rett inn i munnviken.

Lykke til.

Skrevet

hva med og få prøvd den zoolacen den skal jo stabilisere magen.

fikk den hos dyrlegen.

det hjalp kitha disse dagene.

ikke spyr hun og ikke har hun diare

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...