Gå til innhold
Hundesonen.no

Noe som gjør hud og pels bedre?


linniogamy

Recommended Posts

Bestemoren min har en Amerikaner, idet siste så har den fått endel flass og pelsen er "Fet" og ekkel å ta på.

Har hvert hos veterinæren og fått noe shampoo som hun skal ha. MEN i den leiligheten som hun bor i så er det umulig og bade hunden ( badet er i andre etasje og hunden kan ikke gå i trappen. Hun kan heller ikke løfte den pga. problemer med hendene).

Så spørsmålet mitt er om noen vet om noe som gjør hud og pels bedre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Råd fra et "pelsmenneske"..

Bytt fôr - helt enkelt. Et optimalt fôr på hunden(e) er hele hemmeligheten bak bra pels og hud. (Ser her selvsagt bort ifra allergier, arvelige lidelser, etc - som kanskje må behandles medisinsk)

Ekstra oljer, tilsetninger, allskens "bedre-pels-produkter" osv gjør veldig lite et skikkelig fôr ikke kan, og jeg har veldig liten tro på slike ting.

Jeg er overbevist om at endel slike tilsetninger til et fullverdig fôr faktisk bare kan gjøre vondt værre - dvs ødelegge en balanse som fôret i seg selv er bygget opp med.

Jeg har dog brukt ølgjær i perioder på mine, da det ser ut til å ha en viss effekt på underulls-produksjonen. Men om det er mer ønsketenkning enn noe annet - tja, det vil jeg aldri få vite..

Men, men - nå er jeg kanskje en av de aktive beardis-menneskene som bruker MINST slike tillegg, da.. Så det kan jo hende at slikt har noe for seg, bare at jeg ikke har funnet det ut ennå.

Men "værstingene" (med bruk av tilsetninger, sprayer etc) inenfor min rase har ikke hunder med noe bedre pels enn mine, så da tror jeg ikke det er så fantastisk som de sier heller..

Ellers ville jeg tro at "fet" pels/hud (slik at man kjenner det på hendene når man har klappet hunden) neppe skulle bli hjulpet av å tilføre hunden mere fett, oljer i maten, etc.. Det finnes flere fôrtyper for pelsraser, og hunder med hudproblemer - så selv om slike er dyre vil jo en liten amerikaner ikke spise for så mange ekstra kroner i mnd. uansett...

For en tid tilbake fikk en av mine hunder en form for infeksjon på huden (flass, "hot spot", rødt og kløende) - og da kjøpte vi en medisinshampo som fungerte helt utmerket bare etter et bad eller to. Den het epi-soothe (http://www.vetshop.no/p-h.16.htm) og vel verdt pengene..

Da fikk vi beskjed om å vaske henne to ganger, med en ukes mellomrom - og hun ble helt fin etter første badet.

Ellers vil også endel hud/pelsproblemer løse seg selv hvis man klipper hunden ned (skikkelig - med maskin). Da vil huden få mere luft, det vil ikke bli noen ansamling av fuktig pels på sår hud, etc..

Bare noen små tanker, sånn en søndag morgen..

Lykke til på vegne av bestemor + hund!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville heller brukt fiskeølje eller rapsolje enn soyaolje som tillegg. Rapsolje har et høyt innhold av omega 3, det samme har vel fiskeolje. Omega 3 er bra, og har en betennelsesdempende effekt, omega 6 har en betennelsesfremmede effekt, så jeg bruker rapsolje. Soyaoljen jeg har står det ingen omega innhold på, men for alt jeg vet, kan det jo være masse bra i den.

Ville byttet fôr, for å se om det har noen effekt. Shamponering to ganger i uken (sm ofte er anbefalt på slike shampoer), har jeg lite og ingen tro på, siden jeg har prøvd endel selv. Personlig gidder jeg ikke bade hunden min to ganger i uken, og jeg ser ikke at effekten varer. Hun virker bedre en dag eller to etter badet, ellers går det fort over. Men hun har andre plager enn denne hunden, så det kan vel variere. Men generelt tror jeg ikke at man får varige gode endringer ved å bade en hund for ofte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nedklipping, helst med maskin, tror jeg også burde være en fordel. Har en amris jeg klipper i ny og ne, og han har samme problem. Han har allergi og muligens har han lavt stoffskifte også, jeg synes iallefall å minnes det. Det hjelper noe å maskinklippe, men helt bra blir det aldri. Å ha ham langhåret gjør det bare verre. Hun bruker mild shampo og en dyrlegebalsam som ikke skal skylles ut. Tror han får hypoallergenfòr, men han må bruke kortison uansett hva de tester ut av ting og tang. Eier sier det går i perioder, men noe flass, sår og fet pels har han alltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...