Gå til innhold
Hundesonen.no

Index satt sammen av tabell


Carina

Recommended Posts

Skjønner ikke hva du mener med skjev :/ (ser ikke noe sånt), men ser de hvite strekene du snakker om

Ja, jeg mente de strekene, skjev var kanskje et litt dumt ord.. Det er jo tydeligvis noen mellomrom ute og går, men jeg finner dem ikke i kodene.. Så jeg får ikke vekk de strekene. :unsure:

Tuppetroll: Ok, jeg har I.E.. men atte.. hvorfor er det forskjellig fra en nettleser til en annen? (er ikke så flink med data..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

IE og FF har forskjellig måte å vise ting på, fordi de ikke leser html'en helt likt. Uansett tror jeg problemet ditt kommer av at du ikke har riktig struktur på html-dokumentet. Alt innholdet på siden skal være mellom <body> og </body>, og siden skal alltid avsluttes med </html>. På siden din står alt sammen hulter til bulter.

Et riktig oppsett skal ha denne rekkefølgen:

(EDIT: det er selvfølgelig flere ting som kan være med mellom <head> og </head>, men det skal aldri være vanlig sideinnhold der.)

<html>

<head>

<meta osv.. >

<title>Tittelen på siden</title>

</head>

<body>

-----Her er alt innholdet på siden -----------------

</body>

</html>

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tuppetroll: Ok, jeg har I.E.. men atte.. hvorfor er det forskjellig fra en nettleser til en annen? (er ikke så flink med data..)

Så den i IE nå, og skjønner hva du mener. Hvorfor det er så forskjellig fra en nettleser til en annen? Vel, den som visste det. Min versjon er at IE er dumsnill og skjønner endel kommandoer som egentlig er ute av htmlspråket, mens firefox er litt mer ordentlig :) Jeg tror det er kodedelen; "class=NOBORDER" som ødelegger litt her. Jeg har aldri hørt om den før, men den funker tydeligvis i firefox siden jeg ikke ser linjene der. Litt for trøtt til å sitte å formulere kode nå, men med mindre du har funnet ut av det til jeg titter innom sonen igjen i morgen så skal jeg se på det på nytt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Havana: Nå har jeg ordnet det, men ser egentlig ikke noe forskjell. Har jeg fått det riktig nå i forhold til det du nevnte?

Ja, du har i hvertfall fått ryddet opp litt i koden. Jeg så at det ikke løste problemet, men det var jo greit å få ordnet opp i den koden, uansett :)

tuppetroll: Gleder meg til i morgen. ;)

Takket være døgnrytmen min som er helt på trynet, kan Tuppetroll ta søndagen fri ;). Jeg har lagt til noen andre ting som bør være med i headingen, og ryddet litt i tabellen din (lagde én tabell i stedet for flere som er nøstet i hverandre). Det så ut til å hjelpe:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

<html>

<head>

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1">

<title>Sidetittel</title>

</head>

<body style="background-color:#7D96A7">

<center>

<table width="979" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" style="background-color:#FFFFFF">

<tr>

<td colspan="3"><img src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/topp.jpg" /></td>

</tr>

<tr>

<td><img src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/venstre.jpg" border="0" usemap="#Map" /></td>

<td><IMG src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/back.jpg" width="643" height="409"></td>

<td><IMG src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/hoyre.jpg" width="81" height="409"></td>

</tr>

<tr>

<td colspan="3"><IMG src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/bunn.jpg" width="979" height="74"></td>

</tr>

</table>

<map name="Map">

<area shape="rect" coords="119,110,167,130" href="http://www.bretinden.com/startsiden.htm">

<area shape="rect" coords="116,133,166,155" href="http://www.bretinden.com/Willis.htm">

<area shape="rect" coords="119,160,167,186" href="http://www.bretinden.com/Varja.htm">

<area shape="rect" coords="112,187,166,207" href="http://www.bretinden.com/Carina.htm">

<area shape="rect" coords="114,213,167,238" href="http://www.blogg.no">

<area shape="rect" coords="97,239,167,260" href="http://www.bretinden.com/kalender.htm">

<area shape="rect" coords="110,265,167,286" href="http://www.bretinden.com/galleri.htm">

<area shape="rect" coords="121,291,167,311" href="http://www.bretinden.com/linker.htm">

<area shape="rect" coords="86,317,166,342" href="http://www.gjestebok.no">

</map>

</center>

</body>

</html>

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • <center></center> er for lenge siden erstattet med <div align="center></div>
  • Alle html-tag som kan lukkes, bør lukkes. I motsettning til feks. <p></p>, fins det feks. ingen </img>. For å lukke <img>, gjør man slik: <img src="" /> (pass på du får med mellomrommet mellom slash og koden før, for at den skal være bakoverkompatibel(
  • Alle HTML tagger bør skrives i små bokstaver
  • Alle <img> tag bør ha med alt="", helst med tekst der du vil ha tekst. (har ikke bare med validering å gjøre, men også at siden skal fungere for de som ikke har GUI.

Jeg foreslår noen små endringer på havanas innlegg:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

<html>

<head>

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1">

<title>Sidetittel</title>

</head>

<body style="background-color:#7D96A7">

<div align="center">

<table width="979" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" style="background-color:#FFFFFF">

<tr>

<td colspan="3"><img src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/topp.jpg" alt="" /></td>

</tr>

<tr>

<td><img src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/venstre.jpg" border="0" usemap="#Map" alt="" /></td>

<td><img src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/back.jpg" width="643" height="409" alt="" /></td>

<td><img src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/hoyre.jpg" width="81" height="409" alt="" /></td>

</tr>

<tr>

<td colspan="3"><IMG src="http://www.freewebs.com/fiskebekk/images/bunn.jpg" width="979" height="74" alt="" /></td>

</tr>

</table>

<map name="Map">

<area shape="rect" coords="119,110,167,130" href="http://www.bretinden.com/startsiden.htm" alt="Hjem">

<area shape="rect" coords="116,133,166,155" href="http://www.bretinden.com/Willis.htm" alt="Willis">

<area shape="rect" coords="119,160,167,186" href="http://www.bretinden.com/Varja.htm" alt="Varja">

<area shape="rect" coords="112,187,166,207" href="http://www.bretinden.com/Carina.htm" alt="Carina">

<area shape="rect" coords="114,213,167,238" href="http://www.blogg.no" alt="Blogg">

<area shape="rect" coords="97,239,167,260" href="http://www.bretinden.com/kalender.htm" alt="Kalender">

<area shape="rect" coords="110,265,167,286" href="http://www.bretinden.com/galleri.htm" alt="Galleri">

<area shape="rect" coords="121,291,167,311" href="http://www.bretinden.com/linker.htm" alt="Linker">

<area shape="rect" coords="86,317,166,342" href="http://www.gjestebok.no" alt="Gjestebok">

</map>

</div>

</body>

</html>

<p>

<a href="http://validator.w3.org/check?uri=referer"><img

src="http://www.w3.org/Icons/valid-html401"

alt="Valid HTML 4.01 Transitional" height="31" width="88"></a>

</p>

Jeg kan oppsummere her, hvilke endringer det er.

  • Alle HTML tags bør skrives i lowercase, ikke UPPERCASE. (Små bokstaver)
  • Alle HTML tags bør lukkes. Der du ikke har et lukketag, tilsvarende åpnetag, lukker du det med /. Eksempel: <img src="" /> (pass på du får med mellomrommet før slash, for bakoverkompabilitet)
  • Alle <img> tags bør ha alt="" med, ikke bare for validering, men tenk på de uten GUI!
  • <center></center> er utgått, det er en fordel å bruke <div align="center"></div>

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg foreslår noen små endringer på havanas innlegg:

Oooops, glemte alt'ene :) (Det var veldig sent på natten, altså...)

Hvis du skal bruker <div align="center"> må du også legge inn følgende på table:

<table width="979" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" style="background-color:#FFFFFF; text-align:left;">

Ellers vil teksten inne i tabellen også bli midtstilt i IE.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oooops, glemte alt'ene :) (Det var veldig sent på natten, altså...)

Hvis du skal bruker <div align="center"> må du også legge inn følgende på table:

<table width="979" border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" style="background-color:#FFFFFF; text-align:left;">

Ellers vil teksten inne i tabellen også bli midtstilt i IE.

ja, du har sannelig et poeng.

jeg har ikke testet koden ovenfor, jeg bare oppdaterte den til dags dato kode og validerte den på:

http://validator.w3.org/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
bare tipse om at siden nå ser sånn ut..

hvasom gjør det nå har jeg ikke tid til å sjekke...

Dette er i Firefox 1.5.0.7.

Ehm.. jaha..? :lol: Her ser den fin ut. Menne atte.. den siden du viser er jo ikke oppdatert eller noenting? Er du på rett adresse? http://www.bretinden.com ?

Jeg aner ikke hvordan man fikser det, så da får du heller oppgradere leseren din siden det funker hos Havana med en nyere versjon. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare se for deg en tabell bak pointerguris side, så skjønner du fort hvordan den er delt opp :)

Eh.. Nei? Glemte jeg å si at jeg er temmelig blånd når det gjelder sånt? :D

Det jeg har gjort til nå, er å stjele alle html-kodene lenger opp i tråden her, limt det inn i mitt editorprogram (Namo) og bytta ut bakgrunnene så det passer til min side.. Men jeg skjønner ikke åssen jeg skal lage meny :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...