Gå til innhold
Hundesonen.no

Når på døgnet fôrer du?


LiLi

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på når på døgnet det egentlig er smartest å fôre? Selv fôrer jeg veldig uregelmessig, men kunne tenkt meg en bedre rutine. Stort sett blir det på kvelden, en liten stund før sengetid, sånn som nå, har LiLi nettopp spist. Er det noen ulemper med å fôre så sent? Virker som om hun synes det er greit, går på do når hun kommer ut om morgenen igjen. Det er vel naturlig for rovdyr å sove etter de har spist? Varierer også litt om jeg gir henne to måltid eller ett, men som regel blir det ett. Finner liksom ikke noe annet tidspunkt som er særlig praktisk. På morgenen har hun ikke matlyst, og når jeg kommer hjem på ettermiddagen skal vi gå tur og sånn, og da er det jo dumt om hun nettopp har spist. Senere på kvelden er vi ofte borte, og fôrer da altså når vi er hjemme igjen på kvelden. Det virker også som om hun spiser best på denne tiden.

Skrevet

Jeg fôrer om morgenen (når nå den er) :) , eller hvis jeg skal bort før tolv, gir jeg maten idet jeg går ut døra. Fôrer rett før leggetid (det kan også variere), men Tulla mener at hun trenger mat kl 22, noe jeg prøver å få av henne. Jeg vil av en eller annen sær grunn ikke at hun skal få alt for store rutiner rundt dette med måltid. Hva som er best aner ikke jeg, men garantert ikke slik jeg gjør det.. :D

Grunnen til at jeg fôrer idet jeg forlater henne, er fordi hun er veldig glad i maten sin, og da glemmer hun at vi skal gå (se for deg en hund som må tvinges med til ytterdøra, og når eieren sier fri, raser den innover, mens eier låser døren bak seg..), og så blir hun kanskje litt trøtt av å være mett, og roer seg sikkert fortere da.

Skrevet

Jeg fôrer om morgenen (når nå den er) :) , eller hvis jeg skal bort før tolv, gir jeg maten idet jeg går ut døra. Fôrer rett før leggetid (det kan også variere), men Tulla mener at hun trenger mat kl 22, noe jeg prøver å få av henne. Jeg vil av en eller annen sær grunn ikke at hun skal få alt for store rutiner rundt dette med måltid. Hva som er best aner ikke jeg, men garantert ikke slik jeg gjør det.. :D

Grunnen til at jeg fôrer idet jeg forlater henne, er fordi hun er veldig glad i maten sin, og da glemmer hun at vi skal gå (se for deg en hund som må tvinges med til ytterdøra, og når eieren sier fri, raser den innover, mens eier låser døren bak seg..), og så blir hun kanskje litt trøtt av å være mett, og roer seg sikkert fortere da.

Ja, jeg vil heller ikke ha for faste rutiner rundt dette med fôringstid, synes det er best at det holdes fleksibelt. LiLi enser ikke maten en gang om jeg er borte, så det kan jeg bare glemme. ;)

Men det funker jo forsåvidt fint sånn som jeg gjør nå, med å fôre henne på kvelden før leggetid.

Skrevet

Vi forer på ettermiddagen, kvelden. Har prøvd med to måltid pr dag, men han er ikke sulten nok til det. Rører ikke maten på formiddagen, men om ettermiddagen og utover så spiser han.

Skrevet

På hverdager forer jeg rundt kl 06-07 og kl 17-18 ( hender noen ganger det blir senere om vi skal noe rett etter jobben når det gjelder kvelds maten )

I helga forer jeg når jeg står opp ( som er alt fra 07-11 ) og på ettermiddagen/kvelden engang. Alt litt ettersom hva vi driver med.

Det er rutine, men samtidig fleksibelt.

I dag har jeg vært hjemme fra jobben pga sykdom og det er ikke noe problem at hun fikk frokost kl 10 i dag.

Skrevet

Vi har til nå foret mellom 1500 - 2000, alt etter som hvordan dagen ser ut. Skal begynne å fore to ganger om dagen. Da blir den ene gangen i 0700-tiden og den andrei 1800tiden

Skrevet

På hverdager forer jeg etter morgenturen (ca. kl. 08). I helgene når vi står opp (som regel vekkes jeg av sulten hund mellom 10 og 11)

På ettermiddag kveld varierer det. Dersom jeg av en eller annen grunn ikke kan/orker å gå tur med en gang jeg kommer hjem, blir det foring tvert (ca. 16.30). Ellers går vi tur først og maten serveres i 18-tida.

Dersom vi skal på trening venter jeg med maten til vi kommer hjem fra den. Både for å unngå at bikkja blir sløv og trøtt, og for å få opp suget etter matbelønning.

Det er svært sjelden hun fores etter klokka 21. Det blir opprørsstemning dersom hun må vente så lenge.

Hva som er best/smartest aner jeg ikke, men de fleste hunder bør jo få hvile et par timer etter de har spist. Så da blir det jo litt opp til deres døgnrytme og aktivitetsnivå.

Skrevet

jeg gir dem mat på kvelden, mellom 21.00 og 23.00

Samme her. Jeg synes det fungerer best hos oss med tanke på aktivitet i løpet av dagen.

Skrevet

I ukedagene gir jeg mat før jeg drar på jobb kl 7, og på kvelden mellom 19 og 21.

Og i helgene blir måltidende forskjøvet med noen timer.

Skrevet

Eg forer bare en gang om dagen og da mellom 18-20. Har får da en rundstykke daglig om "morningen" i tillegg og matrester om det skulle være noe.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig, "gamle erfaringer" er vanskelig å bli kvitt. Skal ikke mye til hos oss heller før gammelt grums flyter opp. Bra hun får oppfølging av fagfolk, som sikkert hjelper med å holde fokus på hunden som ER og ikke hunder som VAR🌸
    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...