Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekurs - Hvor gammel bør valpen være?


Muffins

Recommended Posts

Skrevet

Neida, 11 uker bør gå fint. Når vi arrangerte valpekurs satte vi nedre aldersgrense på 10 uker. Dette fordi vi vil at folk skal ha rukket å bli litt kjent med den nye hunden, og omvendt - at valpen skal rekke å bli kjent med alt det nye i livet dens.

Hvis det er et bra valpekurs, skal de uansett tilrettelegge kurset etter alderen på deltakerne (hundene).

Lykke til på kurs! :huh:

Skrevet

Jeg har også meldt meg på valpekurs som begynner på tirsdag. Da er Prince akkurat fylt 12 uker, og det har jeg fått beskjed om er greit :huh:

Skrevet

11 uker syns jeg også høres fint ut! Da er jo hunden nesten tre måneder. De valpekursene jeg har sett på har aldersgrense rundt denne alderen, så det går nok fint. ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg tok med Mike på valpekurs da han var 9 uker, de sa det var greit og jeg trengte mye hjelp med han pga han var en liten tøffing av seg og jeg ville ha råd og hjelp så fort som mulig! han tok ingen skade av det og lærte like fort som de andre og var en verdifull opplevelse! men vi fikk Mike når han var litt over 7 uker gammen, så han var kjent med oss og blitt en trygg liten valp!

Skrevet

Jeg synes det kommer mer ann på størrelsen på hunden og personligheten. Dere kommer jo helt sikkert til å sosialisere valpene sammen, og en liten valp kan fort bli usikker hvis det er en haug med større valper som springer rundt å leker. :)

På noen valpekurs så blir små hunder sluppet for seg og stor for seg, men jeg ville vært litt obs slik at hunden din ikke blir skremt

Skrevet

Vi startet på valpekurs på canis denne uka og Ari er 10 uker. Tror ikke det er for tidlig så lenge instruktørene kan ta hensyn til hvor langt hver enkelt valp har kommet i utviklingen.

Skrevet

Jeg har nå gått 4 ganger på valpekurset med Prince. Det er en gruppe på 6 hunder, og en veldig flink instuktør. Alle individer blir tatt hensyn til, og da spiller det ikke så stor rolle hvor gammel valpen er, hvor mye den kan osv... For alle blir tatt hensyn til, og får oppgaver etter som hvor langt man er kommet. Ingen hunder blir sluppet bort til andre uten tilatelse, så all hilsing på de små og litt usikre valpene er under kontollerte omgivelser!

Så har man valgt riktig kurs, så spiller nok ikke alder så veldig stor rolle :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

vi kom oss ikke på valpekurs med Odin før han var5,5 måned gammel, men det gikk flott det også! grunnen var at vi fikk odin på en tid det ikke ble arrangert noen valpekurs og måtte vente til våren igjen. vi var nemlig å hentet verdens beste julegave ifjord den 26.des.06. litt stress ble det jo siden vi hentet han i ula, men gikk bra syntes jeg!

og de på kurset var vaktisk alle eldre enn odin...de fleste var 1 og 2 månder eldre..men det var ett utrolig bra kurs med veldig dyktig trener som tok seg til hver å en valp å dens behov! så vi er utrolig fornøyde! vi har nå akkurat begynt på vidregåendes kurs i lydighet med den samme læreren og er veldig spent!:-) for hun kan det hun driver med!! og denne gangne er vi kun 3 personer på kurset og da blir det enda mer oppmerksomhet ang hver eneste hund og det er virkelig tror jeg... :)

Skrevet

det er nok dessverre feil... de skal egentlig være over 10 uker, og fått en vaksine, de trenger ikke å ha den vaksinen de får da de er 12 uker. men du kan også ha med valpen før den er 10 uker, jo tidligere jo bedre egentlig, det er så utrolig viktig med sosialisering!

Skrevet

det er nok dessverre feil... de skal egentlig være over 10 uker, og fått en vaksine, de trenger ikke å ha den vaksinen de får da de er 12 uker. men du kan også ha med valpen før den er 10 uker, jo tidligere jo bedre egentlig, det er så utrolig viktig med sosialisering!

For at valpen skal kunne delta på valpeshow/ andre arrangementer der godkjent vaksinasjonskort er et krav må siste vaksine være satt ETTER fylte 12 uker. Enkelter vaksinerer også ved 8 ukers alder, men denne er igrunn blitt overflødig med dagens vaksinasjonsprogram.

Fram til 12 ukers alder har valpene fortsatt en stor del antistoffer fra moren, slik at det i de fleste tilfeller er trygt for valper under 12 uker å leke med andre hunder uten at smittefaren er for stor.

Skrevet

Hva er et konkurransevalpekurs? Ikke hørt om det her borte :)

Kursbeskrivelsen er som følger:

Valpekurs for ekvipasjer som skal konkurrere i LP eller vil trene tilsvarende øvelser. Eierene må ha erfaring med trening av hund. Ingen miljøturer, men vi kommer til å legge treningen til ulike steder for å få miljøforandringen. Det er ikke teori på dette valpekurset.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...