Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppskrifter på god og enkel mat?


HHC

Recommended Posts

Noen som har noen enkle oppskrifter på enkel og god mat?

(som man ikke må kjøpe inn 100 ting for og lage?)

Starter med Prim-oppskriften til meg & Kristine, så får dere slenge dere på:angry:

Du trenger:

2skiver med loff

Prim

Toastjern

Kniv/ en Finger

Slik gjør du:

Smør godt med prim på begge skivene med redskapet (Kniven evnt din finger), klapp dem sammen, putt dem i et godt forvarmet toastjern, vent deretter ca 2min før skivene taes ut.

Dekk et pent festpyntet bord og kos deg med denne nydelige delikatessen!

Bon Appetitè!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ostesmørbrød:

tar ønsket antall skiver, smører på smør og legger på litt ost på alle skivene, og legger oppi en varm stekepanne med smør, og setter på et lokk. Varm i noen få minutter (følg med for bunnen kan fort bli svidd, men helst skal osten smelte helt).

Når maten er ferdig, strø på litt pomefrites/grillkrydder. Og vips FERDIG.

Da får man ostesmørbrød med sprø bund. (syns den er bedre når den ikke er i toasthjern for da må man legge to skiver oppå hverandre).

*spises med kniv og gaffel*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En sterk taco-lignende sak (men vel så god) som ikke er så veldig komplisert:

* Stek en pakke kjøttdeig, bland inn tacokrydder.

* Spre nachos-chips utover ei stekeplate (med bakepapir under)

* Over chipsen tar du kjøttdeigen, en boks bønner (brune grytebønner eller aller helst noen spesialbønner med krydret saus, som finnes i større butikker) og jalapenos-skiver.

* Strø ost over, og stek på 225 grader til osten er smelta/gylden.

*Server med masse tacosaus og rømme :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kyllingklubber

Kjøp ferdig marinade og bland kyllingklubbene i den. La stå litt. Putt de marinerte kyllingklubbene i ovnen på 225 grader i ca 30-45 min. Serveres med salat, loff og/eller ris

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du trenger:

-Kokte poteter

-Revet ost

-Stekte baconbiter

-Purre

-Litt olje

Hvor mye du skal ha av hver ingrediens, kommer ann på hvor mye du selv liker :o

Slik gjør du:

Mos de kokte potetene i en bolle. Putt i revet ost og stekt bacon. Skjær opp litt purre om ønskelig. Hell så over olje. Bland alt godt!

Deretter steker du det i stekepanna, skal egentlig stekes som bolleform, men jeg synes det er vanskelig så bare putter alt oppi jeg :P Stek til det får en gyllenbrun farge!

Jeg synes i alle fall det er kjempe godt(selv om det kanskje høres litt ekkelt ut)

Håper det smaker :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjær opp litt paprika og purre i biter. Åpne en boks mais og en boks kikerter eller bønner. Legg alt oppi en stekepanne og la det steke litt. Spis. Namnam. Hakka tomater er også godt oppi.

Grønnsakskarbonadekaker er godt, og om du lager en svær porsjon en gang du har god tid så kan du fryse dem ned og ta opp et par-tre-fire og steke litt når du er sulten. Kjapt og dritgodt. Oppskrift på dem orker jeg ikke å hente nå, ligger sikkert et sted på nettet. Kort sagt blander du sammen egg, potet, gulrot, havregryn +++ (bestem selv) og steker i små kaker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kok/damp et blomkålhode(i biter) og 4-5 poteter i biter. Stek 1-2 paprika og en bunt vårløk. Tilsett Tikka Masala kryddermix(f.eks denne ) eller ferdig saus på glass(f.eks fra Uncle Ben's) og de kokte grønnsakene. Hvis du bruker kryddermix tilsetter du litt vann og kokosmelk(ca.1 boks) slik at det blir en saus(ikke for tykk). La det stå og koke i 5-10 min til sausen er tyknet. Server med ris eller spis den som den er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er ikke akkurat mat men godt :o

Du trenger:

Is fra sånn 2liter, jordbær, vanilje, sjokolade eller hva du måtte ønske, + popa Popcorn :angry:

Rør isen så det blir sånn grøt/suppeaktig, og så rører du i litt popcorn *nam*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Salat:

isbergsalat

agurk

mais

paprika

ananas

pasta (eventuelt ris)

kyllingbiter eller skinkebiter

Kok opp pasta (risen). Riv isbergsalaten i små biter, skjær opp de øvrige ingrediensene og bland sammen. Ha den ferdige pastaen (risen) oppi salaten og bland sammen. Servers med en god dressing og loff til.

Kan også ha oppi tomat, løk og champignonfor dem som liker det :angry: . Lett og god sommermat. Reker kan også brukes istede for kylling eller skinke.

Løvbiff i pita:

1stk løvbiff

grovt pitabrød

1 beger rømme (eventuelt 1/2 kesam)

dipmiks etter ønske

løk og champignon

Sett ovnen på 200grader. Bland rømmen med dipmixen (for mildere smak bare bruk mindre av mixen). Stek løvbiffen i olje eller litt margarin. Skjær opp salaten. Ha pitabrødet i ovnen, og fres løk og champignon i stekepannen. Del pitabrødet i to og fyll det med løvbiffen, løken og champignonen. Ha salaten ved siden av og bruk rømmemixen som dressing.

(jeg pleier å skippe løk og champignon og fyller heller pitabrødet med diverse grønnsaker).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Club sandwich

Ingredienser

2 - 3 skiver brød

6 stk. salatblader gjerne en blanding av ulike typer

1 stk. tomat i skiver

2 - 3 skiver stekt bacon

0,5 - 1 stk. stekt kyllingbryst

6 skiver Norvegia

2 ss Matyoghurt

1 ss hakkede urter

Slik gjør du

1. Stek brødskivene på begge sider eller rist dem i brødrister. Legg den ene brødskiven på en tallerken, deretter litt salat, litt bacon, tomatskiver

2. Legg på en ny brødskive, kylling skåret i skiver, tomat, Norvegia, sylteagurk, mer salat og en god skje Matyoghurt smakt til med urter. Legg den siste brødskiva på toppen. Stikk i trepinner og skjær diagonalt gjennom skivene mellom pinnen. Server.

Dette en NAM NAM! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min favoritt for tida:

Kyllingkjøttdeig (en pakke, tror det er 400 gram)

to fedd hvitløk

mye (en teskje kanskje) grovmalt peppermix

matfløte

serveres med båndspaghetti

Stek kyllingkjøttdeigen i litt olje til den blir brunlig

bland i hvitløk som er hakket i bittesmå biter, pepper og litt salt

hell på et par desiliter matfløte

la fløten koke seg inn i kjøttdeigen

server med båndspaghetti og f.eks tomatsalat

Dette er nok til 3-4 ulvesultne personer :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 porsjoner ris, litt smuglerkjøtt (feks indrefilèt), kald bernaisse-saus (lag den fra lidl, som du ikke bruker fett i, men bare lettrømme)..

Så tar du chilli fetaosten (stek gjerne kjøttet i oljen!).. Ta litt krydder på smuglerkjøttet.. Hell en fin stripe kald bernaisse over risen..

nam nam.. ps.. lidl har sånne lure rispakker, der man koker det i pose.. slipper alt peset med å måle opp to kopper vann, til en kopp ris.. bare kok opp vannet, hiv i posen og kom tilbake etter 3 min, så snur du kjøttet, kommer tilbake etter tre min, vips.. mat etter 6 minutter!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 porsjoner ris, litt smuglerkjøtt (feks indrefilèt), kald bernaisse-saus (lag den fra lidl, som du ikke bruker fett i, men bare lettrømme)..

Så tar du chilli fetaosten (stek gjerne kjøttet i oljen!).. Ta litt krydder på smuglerkjøttet.. Hell en fin stripe kald bernaisse over risen..

nam nam.. ps.. lidl har sånne lure rispakker, der man koker det i pose.. slipper alt peset med å måle opp to kopper vann, til en kopp ris.. bare kok opp vannet, hiv i posen og kom tilbake etter 3 min, så snur du kjøttet, kommer tilbake etter tre min, vips.. mat etter 6 minutter!

de har sånne rispakker i de fleste butikker nå :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Makaroni suppe:

melk

makaroni

kanel

sukker

Slik gjør du:

Kok opp melk og makaroni til makaronien er klar(ikke hard lenger, altså). Når den er ferdig putter du på kanel og sukker. mmmmmmm! (det mangler en siklende smiley her :D). Husk å røre hele tida, da melk svir seg fort :D

Arme riddere:

1 1/2 dl melk

1 egg

litt kardemomme/kanel(personlig pleier jeg å ha oppi begge)

1 ss sukker

4 loff/brød skiver

Bland sammen alt utenom loffskivene i en liten bolle. Så legger du loffskivene i bløtt i blandingen. Så skal den stekes til den får en gyllen skorpe på hver side. Serveres med syltetøy(jordbær er best :P)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...